CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI 2

Yazar Mehmet Doğan • 10 Mart 2017 • Yorumlar:

 CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI 2 – SERTLEŞME (EREKSİYON) SORUNLARI

“1 aydan beri eşimle cinsel ilişkide bulunamıyorum, sertleşme olmuyor. Şu aralar aramızda sorun yok gibi ama yakın zamanda çok tartışmalı bir dönem geçirdik. Annemler alt katta oturuyorlar, biz de aynı binada üst katta. Evleneli 6 yıl oldu. Huzur var mı derseniz yok. Eşimle annem sürekli tartışıyorlar. Annem herşeye karışıyor. Eşim cevap verince al sana kavga. Eşim de annem de kendilerinden yana olmamı, desteklememi bekliyorlar. Şimdi hangisini destekleyeyim, birisi annem, birisi eşim. Ben de arada kalıyorum. Bu defa ikisine de yaranamıyorum. Herbiri ile ayrı küslük, kavga, dövüş derken huzur kalmıyor. En son 2 ay kadar önce eşim bir sürü hakaretten sonra babasının evine gitti. Birkaç hafta kaldı. Ortalık biraz sakinleşince gidip getirdim. Aramız biraz düzelmişti. Ama cinsel istek duymama rağmen babasının evinden döndükten sonra bir türlü cinsel ilişkide bulunamadık. Sertleşme olmuyor ya da biraz oluyor tam giriş yapacakken geri kayboluyor. Bir başka hastalığım mı var diye baktırdım. Yaşım daha 34. Hiçbir şeyim yokmuş”

“Yaşım 43 doktor bey. 17 yıllık evliyim. Eşimle severek evlendik. Yıllar içinde çoluk çocuk, maddi sorunlar derken eşim benimle pek ilgilnmemeye başladı. 6 ay önce tanıştığım bir kadına aşık oldum. Ara ara buluşuyorduk, cinsel ilişkide de bir sorun yoktu. Eşime karşı daha az istek duymaya başladım. Onun da pek üstüme düştüğü yoktu zaten. 10-15 günde bir cinsel ilişkide bulunuyorduk. Sonra bir gün eşimle birlikteyken aniden sertleşmem kaybolu. Ne kadar uğraştıysam da bir türlü tekrar sertleşemedim. Ertesi gün, daha ertesi gün yine olmadı. Eşim bir sorunum olup olmadığını sordu. Yok dedim. Şüphelendiğini hissettim ama. Aradan birkaç hafta geçti, eşim bizi arkadaşımın evine girerken yakaladı. Üzüldü, ağladı, emeklerini haram ettiğini söyledi. Ben sevdiğim kadınla daha seyrek de olsa buluşmaya devam ettim. Daha dikkatli davranıyordum. Bir gün aynı şey sevdiğim kadınla birlikte olurken de başıma geldi. Ne yaparsam yapayım sertleşme olmuyor o günden beri. Hemen dahiliyeye, ürolojiye gittim. Bir sorun bulamadılar. Ben de size geldim”

“Eşim ikinci doğumdan sonra iyice kendisini bıraktı. Aldığı kiloları veremedi. Çocuklarla ilgileneceğim diye saçını, başını taramayı bile unuttu. Eskisi gibi kendisine bakmıyor. Ne saç boyası kaldı ne oje. Çoğu zaman 3-4 gün banyo yapmadığı, oluyor. Artık ona eskisi gibi bir istek duymuyorum bir süredir. 15-20 gün önce yatağa girdik. Bende hiç sertleşme olmadı. Geçiştirdim ama yok, olmuyor. Bazen sabaha karşı sertleşme olduğunu hissediyorum ama eşimle deneyince mümkün değil”

“Yaklaşık 2 ay oluyor, Ekim ayının ortalarından beri hiç keyfim yok. Sabahları yataktan kalkmak bana işkence gibi geliyor. İşe de geç kalıyorum. İştahım yok. Hiçbir şeyden keyif almıyorum. Ha yaşamışım, ha ölmüşüm hiç farkı yok. Anlamsız herşey. Cinsel isteğim de gitti. 1 aydır eşimle birlikte olmaya çalışırken sertleşme de olmuyor artık. Eşim de şüphelendi: Başka biri mi var? Neden böyle oluyor? Artık beni beğenmiyor musun? Diye üstüme geliyor. Derdimi bir türlü anlatamadım. Benim durgunluğumu, keyifsizliğimi de üst üste koyunca başka birinin olduğuna karar vermiş. Halbuki yok öyle bir şey. Benim kimseyi görecek gözüm yok. Bir an önce ölsem de kurtulsam diyorum. Depresyondayım değil mi?”

“Doktor bey, 3 aydır depresyon tedavisi görüyorum. Şimdi biraz iyileştim, kendimi daha iyi hissediyorum. Ama bir sorunum var, nasıl söylesem. Cinsellik bitti gibi. Hem istek yok, hem de tam sertleşme olmuyor. Bu depresyon ilaçları yapar mı?”

“Bende tansiyon, şeker, kolesterol ne ararsanız var. 15 yıldır tansiyon hastasıyım. Son 2 senedir de şeker çıktı. Tahlil falan derken kolesterolün de yüksek olduğu anlaşıldı. Onun da iyisi, kötüsü oluyormuş. İyisi düşük, kötüsü yüksekmiş. En son onun için ilaç verdiler. Yine de moralim iyi. Bana çok geniş adamsın derler, pek birşeyi kafama takmam. Ama bu sertleşme sorunu son zamanlarda canımı sıkmaya başladı. 2 yıl kadar önce sertleşmem biraz azalmaya başladı. Biliyorum, tabii 25-30 yaşındaki gibi olmayacak ama azalmaya başladı işte. Azala azala şimdi tamamen bitti. Cinsel isteğim oluğu halde girişe yetecek kadar sertleşemiyorum. Bu yaştan sonra mastürbasyon yapayım, film seyredeyim dedim çare olur mu diye, yine olmadı. Bazı ilaçlar varmış ama bilmeden, bir doktora sormadan kullanmak istemedim”

“4 ay önce kalp krizi geçirdim, stent takıldı. Kalp doktorum cinsel ilişkide bulunmama engel bir durum olmadığını, ilişkinin serbest olduğunu söylüyor. Ama ben korkuyorum. İlişki sırasında yeniden kalp krizi geçiririm diye endişeleniyorum. Cinsel isteğim var. Bir ilişkide bulunmayı deneyeyim diyorum, hemen heyecan basıyor, sertleşemiyorum”

Örneklerde görüldüğü gibi fiziksel hastalıklara, kullanılan ilaçlara, anksiyete bozukluğu ve depresyon gibi psikiyatrik rahatsızlıklara, kişiler arası ilişkilerdeki çatışmalara, biriktirilen öfkeye ve burada sayılamayan birçok nedene bağlı olarak sertleşme bozukluğu görülebilir. Her birinde nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. Öncelikle nedenin organik, fiziksel bir hastalığa bağlı olup olmadığı ayrıntılı fizik muayene ve tetkiklerle belirlenmelidir. Eşlik eden psikiyatrik bir sorun varsa ona yönelik tedavi yapılmalıdır. Kişiler arası ilişki sorunlarına bağlı olanlarda çift veya evlilik terapisi yanında bilgilendirmenin de ekleneceği bilişsel-davranışçı terapi yöntemleri yararlı olabilir.

Mutlu bir cinsel yaşam dileğiyle…

 

 

 

 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)