Koltuk Altı Kalp Ameliyatı

Yazar Yavuz BeşoğulKalp Ve Damar Cerrahı • 29 Kasım 2016 • Yorumlar:

KOLTUKALTI KALP AMELİYATI – KOLTUKALTI KALP KAPAK AMELİYATI

Koltuk Altından Kalp Kapağı Ameliyatı Ne Demektir?

Bilimsel adı sağ anterolateral torakotomi olup bir minimal invaziv kalp cerrahisi yaklaşım yöntemidir. Koltukaltından 5 veya 6 santimlik kesi ile ve vücudun başka bir yerine hiçbir kesi yapmadan kalp kapağı tamir ve değiştirme ameliyatlarıdır. Önden yapılan ameliyat ile koltuk altından yapılan ameliyat arasındaki tek fark giriş yeridir. İçeride yapılan işlem standart kalp ameliyatıdır. Ayrıca; bu yöntemle kalp ameliyatları göğüs ön kemiği ortalama 26 santim kesilip, açılmadan yapılmış olur. Hiçbir kemiğiniz kesilmemiş olur. 

Hangi Kalp Sorunlarında, Koltukaltından Ameliyatı Tercih Ediyorsunuz?

1997 yılından beri; ADS (kalp deliği kapatılması), mitral kapak değişimi ve tamiri, triküspit kapak tamiri ve  Aort kapak değişimi , tamirinde bu yaklaşımı kullanıyoruz. Ayrıca; koroner bypass ameliyatlarında da benzer estetik yöntemler  mevcuttur.

Kimlere Uygulanır?

Genç hastalar için ,Özellikle şişman,şeker hastalığı ,kalp yetmezliği gibi risk faktörleri olanlarda  ideal bir yöntemdir.Yaşlı hastalarda da mitral ve triküspit kapaklar için kolaylıkla yapılır fakat 75-80 yaş üstü, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve daha önceden sağ göğüsten akciğer ameliyatı geçirmiş hastalarda pek tercih edilmez.

Bu Yöntem Bebek ve Çocuklara Uygulanabilir mi?

Bu yöntem ilk olarak kalp delikleri için Japon bilim adamları tarafından çocuklarda uygulanarak başladı. Yani çocuklarda ve bebeklerde kalp delikleri gibi bazı kalp ameliyatlarında uygulanabilir.

Bu Yöntemi Tercih Edecek Hastalar Nelere Dikkat Etmeli?

Minimal İnvaziv Cerrahi dediğimiz estetik girişimli kalp ameliyatları üzerinde yıllarca çalışmış ve bu konuda yurtiçi veya yurtdışı bilimsel çalışmalarını yayımlayarak, tecrubeli olduğunu ispat eden ve akademik kariyeri olan cerrahlarımızı araştırıp, güvensinler.

 En Az Diğer Yöntemler Kadar Güvenilir midir Ve Riski Nedir?

Yüzde yüz güvenilir.. Önden ve yandan ameliyatın riskleri aynıdır. Ameliyat yapılamaz bir durum olduğunda cerrah anında alanı büyütür ve normal giriş yöntemine geçer. Bu nedenle giriş yöntemi yapılan ameliyatın riskini arttırmaz.

 İkinci Kere Yapılan Kalp Ameliyatlarında Hangi Yöntem Daha Risksiz?

Önden açılmış hastanın ikinci kere önden açılması risklidir ama yandan açılması daha az risklidir. Yani, ikinci ve üçüncü kalp ameliyatları için en ideal yöntem ameliyatın koltuk altından yapılmasıdır.

Yurtdışında da Geçerliliği Olan Bir Yöntem mi?

Bu konudaki ulusal ve uluslar arası çalışmalar bilimsel dergilerde kabul görmektedir. Her ülkede bu konuda yıllarca çalışmış,yaptığı hastaları bilimsel makalelerde ve kongrelerde tanıtmış minimal invasiv cerrahlar mevcuttur. Ülkemizde de akademik kariyeri olan cerrahlar bu konularda çalışmışlardır.

Kalp Hastalıklarında da Erken Müdahale Önemli midir?

Ön göğüs kemiğini kestirmemek için yıllar boyu ameliyat olmamış ,direnmiş hastalar gördüm. Kalp büyümüş, yetmezliğe girmiş,hatta kalpten beyne pıhtı atmış ve  bize gelmiş.Bu durumda hangi yöntemle ameliyat olursa olsun hastalarda bizde maalesef sıkıntı yaşarız. Hastalar ne kadar gecikirlerse, risk o kadar artar. Bu yüzden hastalara geç kalmadan ameliyat olmalarını tavsiye ederim.

Koltuk Altı Kalp Ameliyatı, Koltuk Altı Kalp Kapak  Ameliyatı, Kapalı Kalp Ameliyatı, Kapalı Kalp Kapak Ameliyatı,

Koltu Altı Kalp Ameliyatı

Avantajları;

         1.   Kanama riski azdır.

         2.  Enfeksiyon riski düşüktür.

         3.  İyileşme süresi çok daha hızlıdır.

         4.  Hasta kendisi dahi ameliyat yerini göremez.

         5.  Estetik olarak ve psikolojik yönden hasta ameliyat olmamış gibidir.

         6.  Cinsel ve sosyal problem yaratmaz.

         7.  Ameliyat sonrası hasta istediği pozisyonda yatabilir.

        8.  Ameliyat sonrası hasta göğse gelen darbelerden kaçınmak zorunda değildir.

        9.  Hastane çıkışında araba kullanabilir, emniyet kemerini takabilir.

       10. Kollarını hiç ameliyat olmamış gibi kullanabilir. Ağır kaldırabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yavuz Beşoğul Kalp Ve Damar Cerrahisi Prof. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)