Transkranial Manyetik Uyarım (TMU veya TMS) Tedavisi

Yazar Haluk SavaşPsikiyatrist • 2 Mayıs 2019 • Yorumlar:

TMU Nedir?
Bir bobin vasıtasıyla beyine manyetik uyarım verilen bir tekniktir. Bozulmuş kortikal fizyolojiyi, yani beyinin duyguları ve düşünceleri düzenleyen hücre gruplarının bozulmuş faaliyetini düzeltmeyi amaçlar. Beyinin içerisindeki doğal elektriksel süreçleri harekete geçirir. Yeni bir tedavi yöntemi olup ABD, Kanada ve birçok ülkede yasal olarak kullanılan bir uygulamadır. Türkiye’de de halen hasta ve yakınlarının onayı alınarak uygulanabilmektedir. psikiyatrik hastalıkların tedavisinde bir beyin uyarma yöntemidir.

TMU’nun Kullanıldığı Alanlar:

Genel olarak tedaviye dirençli Depresyon ve Bipolar Bozuklukta kullanılmaktadır. Kanada’da Anksiyete, Şizofreninin işitsel halüsinasyonları, Yeme Bozukluları-Bulimia, Migren türü baş ağrıları, Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Kulak Çınlaması gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

TMU’nun Riskleri:

Nadir olgularda, özellikle özgeçmişinde Epilepsi (Sara) hastalığı olanlarda nöbeti tetikleyebileceği bildirilmiştir. Gebelerde fetüs(cenin)’e 60 cm’den yakın tutulmamalıdır. Kulak bölgesine uygulanmamalıdır. Uygulanması gerekiyorsa tıkaç takılmalıdır. TMU uygulaması sonrası on hastadan birinde, tek doz ağrı kesici kullanımı ile veya birkaç saat içerisinde kendiliğinden geçen hafif baş ağrısı görülebilir. TMU uygulaması sonrası nadiren uyku bozukluğu görülebilir.

TMU Uygulaması Öncesi Bildirilmesi Gereken Durumlar:

TMU uygulaması planlanan hastalarda kalp pili (pacemaker), yapay kalp kapakçığı, baş veya boyunda mermi çekirdeği veya metal bir aygıt, kulakta tüp ya da işitme cihazı, gebelik ihtimali, geçirilmiş sara(epilepsi) nöbeti, ailede sara hastalığı mevcudiyeti, inme ya da başka bir nörolojik hastalık geçirme öyküsü, geçirilmiş beyin ameliyatı gibi durumlar varsa bunun mutlaka bildirilmesi gerekir.
Alternatif Tedaviler:

TMU tedavisi yapılamadığı takdirde yatarak, daha yüksek ilaç dozları ve daha çok sayıda ilaç ile tadavi; yoğun psikoterapi ve/veya EKT uygulaması yapılabilir. Bu alternatiflerin tıbbi duruma uygunluğu doktor ile hasta ve/veya hasta yakınları arasındaki görüşme ile belirlenir.

Tedavi Yapılmadığı Takdirde Riskler:

Önerilen tedavi yapılmadığı takdirde hastada yaşamsal ve hukuki riskler ortaya çıkabilecektir. Mevcut hastalığın ağırlaşması ve ağırlaşma sonrası tedavinin daha uzun sürebilmesi; hastanın kendine zarar verebilme ihtimalinin olması; hastanın sosyal yaşantısında maddi ve manevi kayıplar ortaya çıkabilmesi; hastalık etkisi altında bir başkasına zarar verebilme riskinin gerçekleşmesi söz konusu olabilir.

Tedavinin Süresi:

Genel olarak 20 seans yapılır. Seanslar her gün tekrarlanır. Duruma göre tedavi 10 seans uzatılabilir. Tedavi kürü bittikten sonra klinik duruma göre ve iyilik halini sürdürmek için TMU tekrarlanabilir. Tekrar kürünün seans sayısı ve sıklığı için ayrıca bilgilendirme yapılır. Her bir TMU seansında hastanın birime girişinden çıkışına kadar geçen süre 15-30 dakika olmaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)