Röportaj

Semih Bey, yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Çocuklar, konuşmak ve anlamak.

İnternet ve teknoloji işinizi ne şekilde kolaylaştırdı?

Son on yılda ülkemizde ailelerin internete ulaşım ve kullanım oranı arttı. Aileler artık çocuklarıyla ilgili merak ettikleri konulara hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Bunun yanında bizim de ailelere ulaşma oranımız arttı. Örnek vermek gerekirse; otizm, erken çocukluk döneminde görülen bir nörogelişimsel bozukluk olup, destekleyici tedaviye erken dönemde başlanması çok önemlidir. Bu noktada ailelerin çocuklarını gözlemlerken normal bilişsel, sosyal ve duygusal gelişim hakkında kabaca da olsa bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İnternet siteleri ve sosyal medya, hem bu bilgileri toplumun her kesimine ulaştırmak hem de hastalıklarla ilgili farkındalık oluşturmak adına bize büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Sonuç olarak, bilgi ve farkındalığın artması ile bir çocuğun hayatı erken dönemde değişebilir.

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

İletişim toplumun sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için en temel araçtır. Günümüzde teknolojinin gelişmesine, iletişim araçlarının artmasına ve insanların birbirine ulaşma hızındaki artışa rağmen, yetişkinlerin gençlerin hatta çocukların sosyal etkileşimlerinde sorunlar yaşadığını ve bu sorunların giderek arttığını görmekteyiz. Bu tip problemler, bireylerde ileriki zamanda ruhsal ve duygusal sorunların gelişme riskini arttırmaktadır. Bu noktada amacım, ruhsal-sosyal ve duygusal alandaki zorluklarıyla baş etmekte güçlük yaşayan çocuklara ve gençlere yardımcı olmak ve bir bireyin hayatına dokunmak…

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Terapi sürecinde, iyi yönde değişimler nedeniyle beni mutlu eden birçok hastam olmakla birlikte, terapist-hasta ilişkisi bağlamında bu öyküleri paylaşmam etik ve uygun olmayacaktır.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

Çocuk psikiyatri kliniğinde çocuk ve ergenle iletişimde doğru frekansı kullanmak, aile ve genç arasındaki kuşak ve iletişim çatışmalarını yönetebilmek çok önemlidir. Yine zorlu yaşam olayları yaşantılamış, travmatik deneyimleri olan çocuklarla görüşmek ayrı bir ilgi, özen ve hassasiyet gerektirmektedir.

Sizce hekim olmak için bir insanın hangi vasıflara sahip olması gerekir?

Çocukların enerjisine uyum sağlarken gençlerin dünyasını anlayabilmeli ve ailelerle de sağlıklı bir iletişim kurabilmelidir.

Son olarak danışanlara yönelik tavsiyeleriniz varsa paylaşır mısınız?

Günümüzde insanların şikayetleri ile ilgili bilgileri araştırırken yanlış bilgi ve yönlendirmeler sonucu istemeden de olsa çocuklarını daha kötü bir hale getirdiklerini ya da tedaviye başlamada gecikebildiklerini görmekteyiz. Bu noktada ailelerin güvenilir kaynaklardan ve alanının uzmanı kişilerden yardım almalarını önermekteyim.