ABLAMA CHRON TEŞHİSİ KONDU EPEY BİR KİLO VERDİ YAKLAŞIK 20 KG KADAR. CİDDİ AĞRILARI VE İSHAL VE KANAMALARI OLUYOR. DOKTORU BESLENME KONUSUNDA KENDİSİNİ BİLGİLENDİRMİYOR. DİYETİSYENE GİTMESİNİ SÖYLEDİ. BU YAPTIĞI DOĞRU BİR YAKLAŞIM MIDIR? KARDEŞİMİN DURUMUNA GÖRE YETERSİZ BESLENDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. ALDIĞI GÜNLÜK KALORİ MİKTARI ÇOK AZ. BÜNYESİNİN DAHA DA DÜŞMESİNDEN KORKUYORUZ. BİZE YARDIMCI OLABİLECEK BİR BESLENME UZMANINDAN DESTEK ALMAK İSTİYORUZ. BU TİP HASTALARA DİYETİSYEN DOKTORLAR YARDIMCI OLUYOR MU
Uzm. Dyt. Hande Başaran
Uzm. Dyt. Hande Başaran Diyetisyen (beslenme uzmanı) Antalya
Merhaba, tabi her hastalığın bir tedavisi olduğu gibi beslenme tedavisi de vardır. Beslenme tedavisi semptomları azaltmaya ve kaliteli yaşam için gereklidir.

Uzm. Dyt. Serra Arslan
Uzm. Dyt. Serra Arslan Diyetisyen (beslenme uzmanı) İstanbul
Merhabalar,
Öncelikle geçmiş olsun. Crohn hastalığı dahil olmak üzere mide-bağırsak hastalıklarının tümünün tedavisinde beslenme uzmanları görev almaktadır. Hekimler ilaç tedavisini uygulamakla yükümlüdürler, beslenme kısmı beslenme uzmanlarıyla birlikte çalışılmalıdır. Kilo kaybını önlemek ve hastalığına,yaşına,yaşantısına uygun bir programla beslenebilmesi için ablanızın mutlaka bir beslenme uzmanına başvurması gerekmektedir.

Sevgiler,
Uzm. Dyt. Serra ARSLAN

Uzm. Dyt. Özge Karaarslan
Uzm. Dyt. Özge Karaarslan Diyetisyen (beslenme uzmanı) Mersin
Mutlaka ablanızı düzenli takip eden bir uzman diyetisyen ve bir de uzman doktor olmalı, hastalığa yönelik doğru beslenme tıbbi tedavinin bir parçasıdır. Diyetisyen ablanıza uygun bir program oluşturacaktır. Sağlıkla kalın..

Dyt. Serpil Bozkurt Doğanay
Dyt. Serpil Bozkurt Doğanay Diyetisyen (beslenme uzmanı) İstanbul
Öncelikle çok geçmiş olsun, hastalık biraz zorlayıcı siz de yaşayarak öğrenmişsiniz. Doktorunuzun bir diyetisyene yönlendirmesi doğru olan prosedürdür, bir yanlışlık söz konusu değil. evinize en yakın sağlık kuruluşunda çalışan bir diyetisyen arkadaşımla yüz yüze görüşme yaparsanız çok yararlı olacaktır. doktor ilaç tedavinizi belirler diyetisyen de beslenme planınızı belirler. iyilikler dilerim.
Dyt Serpil Bozkurt Doğanay

Dyt. Serap Orak
Dyt. Serap Orak Diyetisyen (beslenme uzmanı) İstanbul
Öncelikle çok geçmiş olsun, doktorlar beslenme ve diyetetik eğitimi almadığı için diyet yazamazlar doğru. Yönlendirmesi bilinçli bir yaklaşım olmuş. Bulunduğunuz şehirdeki bir üniversite hastanesi veya devlet hastanesinde çalışan bir diyetisyenden uygun tedavi listenizi alabilirsiniz. Sağlıkla kalın...

Dyt. Hatice Kübra Acar
Dyt. Hatice Kübra Acar Diyetisyen (beslenme uzmanı) Bursa
Merhaba , öncelikle Allah’tan şifa diliyorum . Chron hastalığında şiddetli ishalle birlikte ani zayıflama ve bağışıklığın düşmesi görülebilir. Hem hastalığın semptomlarında azalma hem de sağlıklı durumunun korunması için beslenmenin çok iyi ayarlanması gerekir. Bu konuda bir beslenme uzmanından yardım almanız iyi olacaktır.

Dyt. İlayda Sena Balkı
Dyt. İlayda Sena Balkı Diyetisyen (beslenme uzmanı) Adana
Merhaba,
Crohn hastalığında, hastalık evresine göre bir diyet planlanmalıdır. Öncelikle günlük alınan enerji, malnutrisyon, hastanın klinik durumu değerlendirilmelidir. Eğer iştahsızlık ve kayıplar fazla ise besin destekleri düşünülmelidir. Mutlaka klinik tecrübesi olan bir diyetisyen ile takibi yapılmalıdır.

Dyt. Gülsüm Kasapoğlu
Dyt. Gülsüm Kasapoğlu Diyetisyen (beslenme uzmanı) Antalya
doktorlar,araştırmalar ve seminerler dahilinde beslenme bilgisine sahipler.Vitamin,mineral eksikliklerine çok açık olan bu rahatsızlıkta tabi ki yeterli beslenme çok büyük önem taşıyor.Tüm meslektaşlarımla birlikte hastalıklarda beslenme tedavisinin eğitimini alıyoruz.Size en iyi şekilde yardımcı olacağına inandığınız bir beslenme uzmanına gecikmeden başvurun.

Dyt. Hande Şükran Toparlı
Dyt. Hande Şükran Toparlı Diyetisyen (beslenme uzmanı) İzmir
merhaba öncelikle ablanız için çok geçmiş olsun. bu tür bağırsak rahatsızılıklarına göre uygulanan bir diyet elbette mevcut ve bir diyetisyen bunu dikkate alarak diyet yazar. Diyetisyenler yardımcı oluyor.

Uzm. Dyt. Sevi Önol
Uzm. Dyt. Sevi Önol Diyetisyen (beslenme uzmanı) Antalya
merhaba.. öncelikle geçmiş olsun... chron hastalığının takibinde ilaç destekleri uygulanıyor. bu kısım doktoru tarafından düzenlenmeli biz diyetisyenler ilaç önerisi yapamıyoruz. sadece diyet ile kontrol altına alınan bir hastalık değil. hastalığın takibinde evet beslenme planının yapılması gerekiyor.

Dyt. Merve Yalçın
Dyt. Merve Yalçın Diyetisyen (beslenme uzmanı) İzmir
Merhabalar, doktoru genel olarak belki bir bilgilendirme yapabilirdi fakat diyetisyene yönlendirmesi kesinlikle bilinçli bir davranış olmuş. Çünkü sizin hastanızın beslenmesi ve ihtiyaçları birçok hastalıktan farklıdır. Chohn's hastalarının barsaktaki tutulumları farklı olup hastanın hangi yiyeceklerin ona kötü geldiğini tespit ettikten sonra yüksek enerji ve bol proteine ihtiyacı vardır ve bilinçli olarak beslenmesi elzemdir. Bu durumda da uzman desteği gerekebiliyor.

Dyt. Meltem Erdağı
Dyt. Meltem Erdağı Diyetisyen (beslenme uzmanı) Ankara
Merhaba, Crohn hastalığı sindirim sistemini oluşturan yemek borusu , mide , ince ve kalın barsaklardaki bir veya birkaç bölümünü tutabilen, tutulan bölümde kalınlaşma , ülserler oluşturan ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Beslenmesine dikkat edilmezse ishal ve kanamalar devam ederken kilo kaybında da hızlı bir artış gözlenir. Tedaviyle birlikte özel bir diyet uygulanması gerekmektedir. Doktorların beslenme konusunda bilgilendirme kısmını diyetisyenlere bırakması doğru ve olması gereken bir davranış. Bu hastalıkta doktor ve diyetisyenler birlikte görev alırlar. Gittiğiniz hastanenin diyetisyeni, hastanın takibi açısından daha doğru bir seçim olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim..

Dyt. İrem Ayla Atlı
Dyt. İrem Ayla Atlı Diyetisyen (beslenme uzmanı), Tıbbi biyokimya Odunpazarı
Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Herkesin kendi uzmanlık alanında hizmet vermesi ve diğer konularda ise ilgili uzmana yönlendirme yapılması doğru bir yaklaşımdır. Chron hastalığı ve pek çok hastalık kişiye özel yaklaşım gerektirmekte ve herkeste aynı şekilde seyretmemektedir. Tıbbi beslenme tedavisi yapan bir diyetisyenden danışmanlık almanız doğru olacaktır.

Dyt. Ş. Selen Aydemir
Dyt. Ş. Selen Aydemir Diyetisyen (beslenme uzmanı) Kayseri
Geçmiş olsun. Beslenme konusunda bilgilendirmeyi diyetisyenin yapması daha doğru olur. Doktorunuz uygun tedaviyi verdikten sonra diyetisyene yönlendirerek doğru olanı yapmış. Beslenme durumunu detaylı değerlendirip ona göre bir beslenme planı oluşturmak diyetisyenin görevidir.

Dyt. Aynur Altaş
Dyt. Aynur Altaş Diyetisyen (beslenme uzmanı) İstanbul
HASTALIĞINA UYGUN BİR BESLENME PROGRAMI UYGULANMASI GEREKEBİLİR. BUNUN İÇİN BİR DİYETİSYENDEN YARDIM ALMANIZ GEREKEBİLİR.

Dyt. Esranur Unganer
Dyt. Esranur Unganer Diyetisyen (beslenme uzmanı) İzmir
MERHABA,ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN .ABLANIZIN DOKTORU SİZİ DİYETİSYENE YÖNLENDİRMEK İLE ÇOK DOĞRU YAPMIŞ.HER NE KADAR DİYETİSYENLERİN UZMANLIK ALANI SADECE ZAYIFLAMAYMIŞ GİBİ YANSITILIYORSA DA ,HASTALIKLARDA DİYET TEDAVİSİ DİYETİSYENLERİN TEMEL GÖREVLERİNDENDİR.ABLANIZI BU DÖNEMDE HEM SEMPTOMLARI HAFİFLETMEK HEM DE BESLENME YETERSİZLİĞİNİ ÖNLEMEK BAKIMINDAN BİR DİYETİSYENİN DOKTORUNUZ İLE KOORDİNELİ BİÇİMDE TAKİP ETMESİ ÇOK YARARLI OLACAKTIR. İYİ GÜNLER.

Dyt. Sena Sarıkan
Dyt. Sena Sarıkan Diyetisyen (beslenme uzmanı) İstanbul
Merhaba, Hastalıklarda beslenme tedavisi Diyetisyenlerin alanındadır. Crohn hastalığı beslenme tedavisi bireye özgü olmakla beraber beslenmesi desteklenir. Beslenme uzmanından yardım almanızı tavsiye ediyorum.

Dyt. Duygu Yağmur Dulda
Dyt. Duygu Yağmur Dulda Diyetisyen (beslenme uzmanı) İstanbul
Merhaba, eğer hekiminiz diyetisyene göndermişse ihmal etmeden bir beslenme uzmanına başvurun.

Dyt. Bilge Persentili
Dyt. Bilge Persentili Diyetisyen (beslenme uzmanı) Ankara
Merhabalar. Biz diyetisyenler sadece zayıflama üzerine değil hastalıklarda beslenme (ki buna crohn hastalığı da dahil) konularında da eğitim alıyoruz. Doktorunuz bu sebeple ve ablanızın fazla kilo kaybetmesinden dolayı profesyonel yardım almanız için sizi diyetisyene yönlendirmiş olabilir.

Dyt. Kadriye Özsoy
Dyt. Kadriye Özsoy Diyetisyen (beslenme uzmanı) Aydın
Merhaba. Öncelikler geçmiş olsun. Chron hastalığına özgü bazı beslenme ilkeleri bulunmaktadır. Hastada görülen şikayet ve semptomlara göre kşiye özgü bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Bulunduğunuz yerde bulunan bir diyetisyen arkadaşımız bu konuda size yardımcı olabilir.

Crohn Hastalığı ile ilgilenen uzmanlardan bazıları

Murat Başaran

Murat Başaran

Hepatoloji, İç hastalıkları, Gastroenteroloji

Siirt

Alp Günay

Alp Günay

Gastroenteroloji, İç hastalıkları, Hepatoloji

Muğla

Baybora Kırcalı

Baybora Kırcalı

Gastroenteroloji

Eskişehir

Cengiz Pata

Cengiz Pata

Gastroenteroloji

İstanbul

Hüseyin Savaş Göktürk

Hüseyin Savaş Göktürk

Gastroenteroloji

Konya

M. Kadir Aksöz

M. Kadir Aksöz

Gastroenteroloji

İzmir

İlgili sorular

Sorularınız mı var?

Uzmanlar Crohn Hastalığı hakkında 2 soru cevapladı

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.