Mhb hocam bebekler doğduklarında anne babanın odasında kalmaya başlıyor ve bu bir süre böyle devam ediyor.Bebegin odasını ne zaman ayırıp kendine ait bir odada uyumasını sağlamalıyız.Erken ayırmak doğru mu, bebeğin psikolojisi açısından en uygunu nedir? Teşekkürler
Psk. Dan. Tuğba Yücel
Psk. Dan. Tuğba Yücel
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
Ankara
Merhaba bebekten bebeğe (doğum hikayesi, bebeklik geçmişi, mizaç ve karakter özellikleri, travma geçmişine bağlı olarak) değişir. Ancak teknik olarak nesne korunumunu kazandığında ayırabilirsiniz. Bu da bebekten bebeğe değişen 9-18. Aylar arasında tamamlanan bir süreçtir.

Nesnelerin sürekliliği(devamlılığı): Bir nesne veya kişinin görme alanının dışına çıktığında bile doğada yok olmadığının (kaybolmadığının) farkına varılması işlemidir. Bebek algılasa da algılamasa da nesnenin o anda var olduğunu anlar. 5 aylık bir bebek göznünün önündeki bir nesne kaldırıldığında, yok olduğunu böyle bir nesnenin evrende bulunmadığını düşünür. 9 aylık bir bebek ise gözünün önünden kaldırılan nesnenin var olduğunu düşünür ve onu değişik şekillerde aramaya çalışır. 9aylık bir bebek annesi mutfağa gittiğinde onun kaybolmadığını, mutfakta olduğunu anlar. Fakat 4 aylık bir bebek bu durumu anlayamaz. Not: Piaget’e göre nesne sürekliliğini kazanma,refleksten iradeli(bilinçli) davranışa geçmede ilkadımdır. Nesne sürekliliği yaklaşık 8. ayda başlayan 18. ayda tamamlanan bir özelliktir.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Başka bir soru sorun!

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

  • Sorunuz anonim olarak yayınlanacaktır.

    Anlaşılır, kısa ve öz bir soru sorun.
  • Sorunuz, sadece bir uzmana değil konuyla alakalı olan ve sistemimizde yer alan tüm uzmanlara gidecektir.
  • İnternet, bir doktorun sağladığı tıbbi bakımın yerine geçemez. Eğer tıbbi bir sorununuz veya acil bir durumunuz varsa bir doktora başvurunuz.
  • Belirli bir vaka veya ikinci görüş talepleri hakkındaki sorulara izin verilmemektedir.

Soru sormak istediğiniz doktorun tıbbi uzmanlık alanını seçin
Cevabı size bildirmek için kullanacağız. Sitede görünmeyecektir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.