bipolar bozukluk, takıntı - psikolog

merhaba bipolar bozukluk hastasıyım, aynı zamanda obsesyon sorunum var, psikiyatriste düzenli olarak gidiyorum, o yüzden kendimi psikolojik açıdan geliştirmek için psikologa gitmek istiyorum
psikozlarım hep travmaları analiz etmek üzerineydi, kendimi psikolog zannediyordum, 32 yaşındayım erkeğim

hayat tecrübesi önemli ama benden yaşça büyük ya da yakın olmasını tercih ederim

karşı cinsle iletişimi geliştirmek açısından, karşı cinsle (psikolog) konuşmak beni gereksiz zorlar mı, faydalı mı olur?

VERILEN YANIT:

Psk. Muhteber Uysal

Sevgili danışan tam aksine senin için faydalı olur.sağlıklı günler dileğiyle

VERILEN YANIT:

Dr. Nil Alptekin

Karşı cinsle iletişim kurmada zorluk çekiyorsanız psikoloğun kadın olması faydalı olabilir. Kendinizi psikolojik açıdan geliştirmek istemeniz ve ilaç tedavisi için psikiyatristinizle düzenli olarak görüşmeniz sizin kendinize önem verdiğinizi gösterir. Tebrik ederim.
Psk. Dr. Nil Alptekin

VERILEN YANIT:

Psk. Sadık Sun

merhabalar. bir psikolog desteği de düşünmenizin yerinde bir karar olduğunu söylemekle beraber sorduğunuz bu sorunun cevabını evet yada hayır olarak yanıtlamak benim açımdan güç görünmektedir. ama bir psikologla yola çıktığınızda o psikologla yola devam etmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. diyelim ki kasılma dediğiniz durum gerçekleşti (bu geçicide olabilir) ve uzun sürdü ve terapinizden fayda görmenizi de engelledi o zaman başladığınız psikologla yola devam etmemek gibi bir özgürlüğünüz vardır

VERILEN YANIT:

Cinsiyetin bir önemi yok. Yakındığınız konularda deneyimli bir psikolog ile çalışmanız yeterli olacaktır.

VERILEN YANIT:

merhaba. en kısa zamanda bir klinik psikoloğa başvurursanız bir an evvel tedavi süreciniz başlar ve kısa zamanda kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. geçmişte yaşanmış bir travma vb. varsa ki obsesyonların temelinde travmayı çok görüyoruz EMDR tedavisini tavsiye edebilirim. sağlıkla kalın

VERILEN YANIT:

Merhabalar. Sorunuzda bir çok tanıdan bahsetmişsiniz. Durumunuzu ve hikayenizi bilmediğim için yorum yapamıyorum. Sorunuzun içeriğinde cevabı sanırım mevcut. Sizden yaşca büyük ya da yakın olmasını tercih ettiğiniz birine terapiye gitmek istediğinizden bahsetmişsiniz. Bu sizin kendi yolculuğunuz, kendinizi en rahat hissedeceğiniz şekilde bu yola adım atmanızı öneririm. Fakat terapistinizi seçerken cinsiyetten ve yaştan ziyade cv sini incelemenizi ve kendinize uygun terapisti bu yolla bulmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz son konu ' karşı cinsle iletişimi geliştirmek' sanırım bu terapistinizle çalışmak istediğiniz noktalardan biri. Psikologlar olarak, objektif bakış açısına sahip olduğumuzdan kadın/erkek terapistle çalışırken bu konularda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Psikologların cinsiyeti terapi yöntemini etkileyen bir nokta değildir; Fakat tekrarlıyorum, bu sizin yolculuğunuz bu nedenle kendinizi bir erkek terapistle daha rahat hissedecekseniz bu seçimi yapmanızı öneririm. Sevgiler; Alin.

VERILEN YANIT:

Merhaba, obsesyonların tedavisi ilaç tedavisi ile psikoterapi birleştiğinde daha sağaltıcı olacaktır bu anlamda psikoterapiste(psikolog-psikiyatrist) yönelmek doğru bir karar. Bunun yanında travmalardan söz etmişsiniz bu da psikoterapi almanız gerektiğini anlatan bir başka başlık. Atak dönemindeki hezeyanlarınız ruhsal dünyanızı yoran travmalarınızın içerikleri ile ilgili olabilir belki bu yüzden psikolog olarak gördünüz kendinizi. Yaş tercihiniz saygı duyulacak bir konu ama karşı cinsle iletişiminizi geliştirmenize bir erkek uzman da yardımcı olabilir çünkü terapi süresince uzmanın cinsiyetinin önemi kalmayacaktır. Karşı cinsiyette bir psikologla çalışmak sizi zorlamayacağı gibi, faydalı olacak olanınsa cinsiyetine bakılmaksızın bir psikologdan destek almanızdır. Ayrıca psikiyatristinizle düzenli görüşmeyi mutlaka sürdürün. Sağlıkla kalın.

VERILEN YANIT:

Merhabalar, tercih edeceğiniz uzmanın yaşı veya cinsiyetinden önce mesleki tecrübesinin ve sizinle kurduğu iletişimin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Kaçındığınız şey belkide sizi tahmin ettiğiniz kadar zorlamayacaktır. Sağlıklı günler...

VERILEN YANIT:

Psk. Melike Kayhan

Merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz. Bahsettiğiniz durumda kadın bir psikolog ile görüşmeniz faydalı olabilir. Bilgi veya randevu almak isterseniz Face to Face Therapia'ya e-posta veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

VERILEN YANIT:

Psk. Dan. Cem Keçe

Merhaba,
Psikolojik destek alırken uzmanın cinsiyetinden çok deneyimi ve sizde uyandırdığı güven duygusu önemlidir. İlaç tedavisi ile psikoterapi birbirinin yerine geçen değil birbirini tamamlayan yaklaşımlardır. Bu konudaki düşüncelerinize katılıyorum. Psikoterapinin etkisi arttıkça ilaç tedavisi kademeli olarak azaltılır kalcı iyileşmeye geçilir.
Saygılar

VERILEN YANIT:

Merhaba,
Psikologunuzun cinsiyeti tedavi sürecinde çok önemli bir rol oynamayacaktir zira önemli olan psikolognuzun bilgi, birikim ve yeteneğidir. Kadın olan bir psikolonla görüşmek sadece sizin anne temelli aktarım ihtimalinizi artırabilir, böylece de anneyle iliski konusunda daha doğrudan bilgi edinilmiş olunur ve tüm bunlar calisilir. Ama bunun için illa ki bir kadın psikoloğa ihtiyacınız olmaz. Bunun dişinde kadinlarla iletişim açısından önemli bir fark yaratacağını düşünmüyorum.
Kolaylıklar

VERILEN YANIT:

Psk. İskender Yusuf

merhaba psikolog görüşmesi muhtemelen size iyi gelecektir.

VERILEN YANIT:

Uzm. Psk. Engin Lap

Öncelikle Merhaba, Bipolar bozukluk kronik bir rahatsızlıktır ve düzenli takip gerektirmektedir. Psikiyatrist hekimin başladığı farmakolojik tedavinin beraberinde alacağınız psikolog yardımı ve düzenli psikoterapi seansları, belirtirleri tanımak, anlamak ve önlem almak açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

VERILEN YANIT:

Psk. Nurdan Yoldaş

Merhaba
Düzenli olarak psikiyatriste gitmeniz doğru bir yaklaşım. Sorunuzu psikiyatrınıza yöneltmeniz daha doğru olacaktır. Görüşmelerinizin içeriğini, süreci bildiği ve sizi tanıdığı için daha doğru önerilerde bulunabilecektir.
Geçmiş olsun dileklerimle.

VERILEN YANIT:

Merhaba. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler karşı cinsten bir psikologla verimli bir şekilde çalışırken bazıları zorlanabilir. Denemeden tam olarak anlayamazsınız. Ayrıca zorlansanız bile bu durum terapide üstünde çalışıp aşabileceğiniz bir konu olabilir. Geçmiş olsun.

VERILEN YANIT:

Kendinizin de ifade ettiğiniz gibi hastalığınızın şiddetinin arttığı durumlarda bu tarz düşünceleriniz çoğalıyor, zihinsel meşguliyetiniz aynı konular etrafında odaklanıyor. Bunu hastalığınızın şiddetinin arttığında dair bir işaret olarak algılayıp, düzenli olarak tedavinizi yapan psikiyatristinize gitmenizi, düşüncelerinizde artma olduğunu kendisine söylemenizi öneririm.
Bipolar bozukluk gibi hastalıklarda hastalığın ortaya çıkmasında yaşanan travmalar tetikleyici olmuş olabilir ama travmalarla başa çıkmayı öğrenilince bipolar bozukluğun iyileşeceğini düşünmek sadece hastalığın yarattığı bir düşünce. Bipolar bozuklukta düzenli bir şekilde ilaç kullanmanız ve bunu da doktorunuzun size önerdiği yıllar boyunca sürdürmeniz gerekir.
Bipolar bir hasta olarakta yaşamda yer alıp, işlerinizi yapıp, insanlarla ilişkiler kurup, etkileşimler oluşturabilirsiniz ama bunun için öncelikle hastalığınızın belirtilerini iyi tanıyıp, hastalığınız şiddetliğinde zaman kaybetmeden, hastalık etkisiyle sizi tedaviden uzaklaştıran düşüncelere kapılmadan, doktorunuza bilgi verip ilaçlarınızı düzenletmelisiniz.
Psikiyatri-Psikoloji gibi mesleklerde cinsiyet değil yetkinlik önemlidir, ama şu anda psikiyatristle devam etmek ve bu arada hastalığınızı tanımak, en ufak bir işarette psikiyatristinize gitmek sanırım daha efektif olacaktır.
Sağlıkla kalın...

VERILEN YANIT:

düzenli olarak tedaviye devam etmeniz çok güzel. tedaviye destek olması açısından terapi almak isterseniz yardımcı olabilirim.

VERILEN YANIT:

Psk. Selver Ebrişim

Merhabalar
Oncelikle bir psikologla gorusmeyi istemeniz cok guzel bir karar. Psikiyatristinizle beraber ayni zamanda psikologa gitmenizin cok faydasini goreceksiniz. Psikologun cinsiyeti terapilerde onemli degildir. Onemli olan uzmanliklarina bakmaniz, size yakin hissettiginiz bir uzmanin olmasidir.
Mutlu gunler dilerim

VERILEN YANIT:

Uzm. Psk. Özge Tan

Merhabalar, alanında uzman bir psikologtan destek alıyor olmak oldukça önemli. Cinsiyet bu noktada sizi zorlamayacaktır. Özellikle sizin problem yaşadığınız alan ile ilgili uzmanlardan destek alabilirsiniz.

VERILEN YANIT:

Eğer başlardaki zorlanma hissine rağmen sabırla devam ederseniz, bir süre sonra fayda almaya başlarsınız. Kişinin bipolar konusunda çalışmaları olmasına dikkat edin ona göre seçin. Hoşçakalın

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Başka bir soru sorun!

Sorunuz

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

Sorunuz bu web sayfasında yayınlanacaktır. Lütfen herhangi bir kişisel bilgi iletmeyiniz. İnternet, bir doktorun sağladığı tıbbi bakımın yerine geçemez.

Soru ekleyin

Sorunuzu gönderebilmek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurarak soru ekleyin butonuna tıklayınız.

Soru sormak istediğiniz doktorun tıbbi uzmanlık alanını seçin

Sorunuzu doktorunuza gönderebilmek için lütfen yerleşim yeri bilgilerinizi giriniz.

Sağlığınız hakkında endişeli misiniz?

Doktorlarımıza ve uzmanlarımıza bir soru gönderin ve hızlı bir yanıt alın!

Pen-iconCreated with Sketch. Sorunuzu sorun