merhaba bipolar bozukluk hastasıyım, aynı zamanda obsesyon sorunum var, psikiyatriste düzenli olarak gidiyorum, o yüzden kendimi psikolojik açıdan geliştirmek için psikologa gitmek istiyorum
psikozlarım hep travmaları analiz etmek üzerineydi, kendimi psikolog zannediyordum, 32 yaşındayım erkeğim

hayat tecrübesi önemli ama benden yaşça büyük ya da yakın olmasını tercih ederim

karşı cinsle iletişimi geliştirmek açısından, karşı cinsle (psikolog) konuşmak beni gereksiz zorlar mı, faydalı mı olur?
Uzm. Psk. Gizem Pekcan
Uzm. Psk. Gizem Pekcan
Aile terapisi, Psikoloji
İstanbul
Merhaba. Psikolog seçimi için cinsiyet ya da yaş asıl kriter degildir. Psikotik durumlarla calışan ve bu konuda deneyimi olan bir uzmandan yardım almalısınız.

Uzm. Psk. Sadık Sun
Uzm. Psk. Sadık Sun
Psikoloji
Diyarbakır
merhabalar. bir psikolog desteği de düşünmenizin yerinde bir karar olduğunu söylemekle beraber sorduğunuz bu sorunun cevabını evet yada hayır olarak yanıtlamak benim açımdan güç görünmektedir. ama bir psikologla yola çıktığınızda o psikologla yola devam etmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. diyelim ki kasılma dediğiniz durum gerçekleşti (bu geçicide olabilir) ve uzun sürdü ve terapinizden fayda görmenizi de engelledi o zaman başladığınız psikologla yola devam etmemek gibi bir özgürlüğünüz vardır

Uzm. Psk. Vesile Çetin Kazak
Uzm. Psk. Vesile Çetin Kazak
Psikoloji, Pedagoji
İstanbul
Merhabalar, terapistinizi seçerken önemli olan sizin kendinizi nasıl bir terapiste yakın hissettiğinizdir. terapi sırasında terapistinizle kurduğunuz ilişki sırasında o terapistle yola devam edip etmemeye karar verebilirsiniz.

Uzm. Psk. Fırat Uzun
Uzm. Psk. Fırat Uzun
Psikoloji, Dil ve konuşma terapisti
Antalya
Cinsiyetin bir önemi yok. Yakındığınız konularda deneyimli bir psikolog ile çalışmanız yeterli olacaktır.

Uzm. Psk. Kumru Şerifova
Uzm. Psk. Kumru Şerifova
Psikoloji, Aile terapisi
İstanbul
Sorunuz için teşekkür ederim. Bence bu aşamada terapistinizin cinsiyeti ve yaşı önemli olmamalı. Profesyonel destek almanın her açıdan sizin için olumlu olacğına inanıyorum.
Saygılarımla

Psk. Seçkin Uğurcan
Psk. Seçkin Uğurcan
Psikoloji, Aile terapisi
İzmir
Merhabalar;

Karşı cins ile iletişim kurma ve bu konu hakkında beceri geliştirme için seçeceğiniz psikoloğun cinsiyetinin herhangi bir önemi yoktur. Psikoterapide, psikoloğun kendi kişisel durumu, herhangi bir konuda beceri kazandırmak için bir handikap oluşturmamaktadır. Bu nedenle, cinsiyet fark etmeksizin, dilediğiniz, güvendiğiniz bir uzmana başvurunuzu yapabilirsiniz.

Psk. Dan. H. Güngör Yazıcı
Psk. Dan. H. Güngör Yazıcı
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
Çanakkale
Merhabalar, tercih edeceğiniz uzmanın yaşı veya cinsiyetinden önce mesleki tecrübesinin ve sizinle kurduğu iletişimin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Kaçındığınız şey belkide sizi tahmin ettiğiniz kadar zorlamayacaktır. Sağlıklı günler...

Uzm. Psk. Ezgi Didem Ayaltı
Uzm. Psk. Ezgi Didem Ayaltı
Psikoloji, Aile terapisi
İstanbul
Merhaba, sorunuzun cevabı aslında sizin ve karşınıza geçecek uzmanın yapısına ve karakterine bağlıdır. Fayda sağlar ya da zarar verir diye keskin bir ifade kullanamayız. Her yaşanılan bizim için bir tecrübedir. Dolayısıyla kişisel görüşüm, karşı cins ile terapiye başlayıp denemeniz. Bu kaygılarınızdan da psikoloğunuza bahsettiğiniz taktirde daha kolay yol alacaksınızdır. Sevgiler

Merhaba,
Psikologunuzun cinsiyeti tedavi sürecinde çok önemli bir rol oynamayacaktir zira önemli olan psikolognuzun bilgi, birikim ve yeteneğidir. Kadın olan bir psikolonla görüşmek sadece sizin anne temelli aktarım ihtimalinizi artırabilir, böylece de anneyle iliski konusunda daha doğrudan bilgi edinilmiş olunur ve tüm bunlar calisilir. Ama bunun için illa ki bir kadın psikoloğa ihtiyacınız olmaz. Bunun dişinde kadinlarla iletişim açısından önemli bir fark yaratacağını düşünmüyorum.
Kolaylıklar

Uzm. Psk. İskender Yusuf
Uzm. Psk. İskender Yusuf
Psikoloji, Aile terapisi, Psikiyatri
İstanbul
merhaba psikolog görüşmesi muhtemelen size iyi gelecektir.

Psk. Nurdan Yoldaş
Psk. Nurdan Yoldaş
Psikoloji, Aile terapisi
İzmir
Merhaba
Düzenli olarak psikiyatriste gitmeniz doğru bir yaklaşım. Sorunuzu psikiyatrınıza yöneltmeniz daha doğru olacaktır. Görüşmelerinizin içeriğini, süreci bildiği ve sizi tanıdığı için daha doğru önerilerde bulunabilecektir.
Geçmiş olsun dileklerimle.

Merhaba. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler karşı cinsten bir psikologla verimli bir şekilde çalışırken bazıları zorlanabilir. Denemeden tam olarak anlayamazsınız. Ayrıca zorlansanız bile bu durum terapide üstünde çalışıp aşabileceğiniz bir konu olabilir. Geçmiş olsun.

Psk. Dan. Murat Kırmızı
Psk. Dan. Murat Kırmızı
Psikoloji, Aile terapisi
Bursa
Merhaba..Psikiyatrik tedavinin yanına psikoterapi desteği koymadan bipolar tedavisi tam yapılmış sayılmaz.Düşünemediklerinizi düşündüren, farkındalığınızı arttıran bir terapi sürecine girmeniz çok gazdaki olacaktır. Geçmiş olsun

Psk. Dan. Selver Ebrişim
Psk. Dan. Selver Ebrişim
Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi
Ankara
Merhabalar
Oncelikle bir psikologla gorusmeyi istemeniz cok guzel bir karar. Psikiyatristinizle beraber ayni zamanda psikologa gitmenizin cok faydasini goreceksiniz. Psikologun cinsiyeti terapilerde onemli degildir. Onemli olan uzmanliklarina bakmaniz, size yakin hissettiginiz bir uzmanin olmasidir.
Mutlu gunler dilerim

Merhabalar. Öncelikle psikolog tercihi konusundaki endişenizi anlıyorum, fakat psikoterapide terapistin cinsiyeti ya da yaşı alacağınız yardımın yeterliliğini etkilemeyecektir. Önemli olan uzmanın yetkin olup olmadığı ve aldığı eğitimin kalitesidir. Ayrıca devamlı bir farmakolojik tedaviyi gerektiren psikolojik sorunlarda aynı zamanda bir uzman psikologdan psikoterapi desteği de görmek varolan sorunlarınızla daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır. İyi günler dilerim.

Merhaba,
Cümleleriniz birbiriyle bağlantılı olmadığı için siz psikiyatrınıza gitmeye devam edin. İlaçlarınız sizi ortalama bir duruma getirdikten sonra psikologa gitmeniz uygun olur

Uzm. Psk. Özge Tan
Uzm. Psk. Özge Tan
Psikoloji
Samsun
Merhabalar, alanında uzman bir psikologtan destek alıyor olmak oldukça önemli. Cinsiyet bu noktada sizi zorlamayacaktır. Özellikle sizin problem yaşadığınız alan ile ilgili uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Uzm. Kl. Psk. Aynur Sayım
Uzm. Kl. Psk. Aynur Sayım
Psikoloji
İstanbul
Merhabalar.psikiyatrist ve psikolog yardımını düzenli almanizi önereceğim.tedaviniz var ayrıca psikoterapistiniz sizin kisilik öğelerinizi analiz ettigi için en doğru tabiri size o verecektir.bu alandaki sorununuzu tanımlayıp bu dogrultuda yönlendirme yapmak gerekli çünkü.

Psk. Serhat Öncüler
Psk. Serhat Öncüler
Psikoloji, Aile terapisi
Ankara
Eğer başlardaki zorlanma hissine rağmen sabırla devam ederseniz, bir süre sonra fayda almaya başlarsınız. Kişinin bipolar konusunda çalışmaları olmasına dikkat edin ona göre seçin. Hoşçakalın

Psk. Filiz Kardelen
Psk. Filiz Kardelen
Psikoloji
İzmir
merhaba..donanımlı bir psikolog size bu takıntıları da en aza indirgetebilir...

Bu konuda karar vermenize en yardımcı olacak kişi psikiyatristinizdir. Bu konuda kendisinden görüş almanız en uygunu olacaktır.

Uzm. Psk. Erkin Ünalan
Uzm. Psk. Erkin Ünalan
Psikoloji
İstanbul
Merhabalar,psikoloğun seans içerisinde cinsiyeti ne olursa olsun size bazı noktalarda yol gösterecektir.Siz yine de yaş,cinsiyetten ziyade seçtiğinizin psikoloğun mesleki bilgisi ve tecrübesine odaklanın.

Dr. Fahri Davulcu
Dr. Fahri Davulcu
Psikoloji
İstanbul
merhaba bipolar bozukluk ilaç kullanmak zorunluluğu olan bir hastalık. fakat psikoterapinin hayatınızı kolaylaştırması yönünde size fayda vereceğini düşünüyorum.profosyonel açıdan bakıyorum.cinsiyet önemli değil bence.amaç noktasında düşünüp yola çıkmakda fayda var.kolaylıklar dilerim.

bunun cevabını vermek zor.Kişisel dinamikleriniz de önemli

Kişilerin kendini oldugundan fazla analiz etmeye çalışmasi, bu durum sizi zorlamış olabilir elbetteki. Ve bu obsesyonunuzu daha fazla tetiklemiş olmanıza sebeb olabilir. Kendinizi geliştirmek için psikologlada gitme düşünceniz güzel bir durum fakat bunu psikiyatristinize danışmanızı, bildirmenizi tavsiye edebilirim. Psikiyatristle seanlarınız devam ediyor ise bu durumun sizi zorlayip zorlamayacagını soyleyebilir. Fakat bunlarin yaninda bir psikologa gitmek istemeniz size fayda saglayacaktır.
İyi günler dilerim.

Psk. Güldane Kavgacı
Psk. Güldane Kavgacı
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
İstanbul
Değeli danışanım psikiyarist desteğinin yanı sıra psikotepi için psikolog desteği alabilirsiniz .ancak cinsiyetinin önemli olduğunu düşünmüyorum

Psk. Bahar Erden
Psk. Bahar Erden
Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi
Muğla
sizi tanımıyorum; nasıl zorlar ya da zorlamaz diyebilrim? Hem neden zorlasın ki karşı cins olması. Profesyonel kimliği önemli cinsiyeti değil uzmanın

Pskt. Serkan Yıldırım
Pskt. Serkan Yıldırım
Psikoloji, Aile terapisi
Eskişehir
Merhaba bu konuda bulunduğunuz ilde uzmanlardan öngörüşme talep edebilirsiniz. Bu tanışmalardan sonra kendinize iyi geleceğini düşündüğünüz bir terapistle başlamanız iyi olacaktır diye düşünüyorum. Saygılar.

Uzm. Psk. Mehmet Duman
Uzm. Psk. Mehmet Duman
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
Adana
Psikoterapi de Sizi karşınızdakinin cinsiyeti yada yaşı geliştirmez. Terapi becerikeri, bilgisi ve deneyimi gelistirir.. psikolog ile çalışacaksaniz önce bunlara bakmalısınız. ..

Psk. Dr. Sadık Cesur
Psk. Dr. Sadık Cesur
Psikoloji, Aile terapisi
Bursa
Merhabalar,
Geçmiş olsun, bipolar bozukluğunuzun dedavisinde ilaç takibinizi yapan bir psikiyatri uzmanının yanında alanında uzman bir klinik psikologtan destek almanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Bu konuda seçiminizin oldukça önemli olmasının yanısıra destek alacağınız uzmanın cinsiyetinden ziyade donanımlı ve tecrübeli olması daha ehemmiyetli olacaktır. Her ne kadar bipolar bozukluğun yapısal ve nörofizyolojik alt yapısı olduğu bilinse de psikoterapi anlamında destek alınmasının atakların önlenmesinde ve özellikle de yönetilmesinde elzem olduğu görülmüştür. Güvenebileceğiniz ve kafanızda en az soru işaretleri bırakan bir terapiste başvurmanız en uygun seçim olacaktır. Saygılarımla

Psk. Murat Sarısoy
Psk. Murat Sarısoy
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
İzmir
Sizi takip eden psikiyatri uzmanınızın onayı olmadan terapi almanızı önermem...

Psk. Murat Aldan
Psk. Murat Aldan
Psikoloji, Pedagoji
Bursa
Psikiyatrik tedaviniz devam ederken terapotik bir surecten gecmek istemeniz anlamli ve degerli. Terapistinizin kadin veya erkek olusu yada sizden buyuk olusu daha cok sizin neye kendinizi hazir hissetiginizle ilgilidir. Kendinizi iyi hissedebileceginiz bir terapistle baslaminizi dilerim.

Uzm. Kl. Psk. Fatih Fidan
Uzm. Kl. Psk. Fatih Fidan
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
Antalya
Psikolojik görüşmelerde uzmanın cinsiyeti sizin isteğinize bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Siz kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Psikologa gitme isteğiniz ve kendinizi geliştirme düşünceniz çok olumlu bir yaklaşım. Hangi psikoterapist arkadaşımız olursa olsun size bu konuda olumlu şeyler katacaktır. Psikoterapide cinsiyetin bir önemi yoktur. Seans odasına girdiğiniz zaman psikoterapist cinsiyetsiz olur.

Merhaba, öncelikle almış olduğunuz tanılar için psikiyatrik tedavinize devam etme koşuluyla bir terapi görmeniz iyi olur. Özellikle maniden depresif döneme geçişlerdeki zorluklarla mücadele etmenizde faydası olur. Sosyal iletişiminizde faydası olması açısından grup terapi de önerebilirim.

Psk. Gülnur İlhan
Psk. Gülnur İlhan
Psikoloji, Aile terapisi
Ankara
Kendi psikiyatristinizin konsultasyon yapabilecegı bir psikologdan yardim almanizı öneririm.

Psk. Gülten İkizoğlu
Psk. Gülten İkizoğlu
Psikoloji, Aile terapisi
İstanbul
Sizi tanıyan bir uzman olarak psikiyatri uzmanınıza bu soruları yöneltmeniz daha doğru olacaktır.

Bipolar Bozukluk ile ilgilenen uzmanlardan bazıları

Hande Karakılıç Üçer

Hande Karakılıç Üçer

Psikiyatri

Ankara

Dilek Bektaşer

Dilek Bektaşer

Nöroloji

İzmir

Nesrin Keniş

Nesrin Keniş

Nöroloji

Adana

Beyhan Karslıgil

Beyhan Karslıgil

Nöroloji

Gaziantep

Çezar Atasoy

Çezar Atasoy

Psikiyatri

İstanbul

Gürkan Odabaşıoğlu

Gürkan Odabaşıoğlu

Çocuk psikiyatrisi

Şişli

İlgili sorular

Sorularınız mı var?

Uzmanlar Bipolar Bozukluk hakkında 6 soru cevapladı

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

  • Sorunuz anonim olarak yayınlanacaktır.

    Anlaşılır, kısa ve öz bir soru sorun.
  • Sorunuz, sadece bir uzmana değil konuyla alakalı olan ve sistemimizde yer alan tüm uzmanlara gidecektir.
  • İnternet, bir doktorun sağladığı tıbbi bakımın yerine geçemez. Eğer tıbbi bir sorununuz veya acil bir durumunuz varsa bir doktora başvurunuz.
  • Belirli bir vaka veya ikinci görüş talepleri hakkındaki sorulara izin verilmemektedir.

Cevabı size bildirmek için kullanacağız. Sitede görünmeyecektir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.