bipolar bozukluk, takıntı - psikolog

merhaba bipolar bozukluk hastasıyım, aynı zamanda obsesyon sorunum var, psikiyatriste düzenli olarak gidiyorum, o yüzden kendimi psikolojik açıdan geliştirmek için psikologa gitmek istiyorum
psikozlarım hep travmaları analiz etmek üzerineydi, kendimi psikolog zannediyordum, 32 yaşındayım erkeğim

hayat tecrübesi önemli ama benden yaşça büyük ya da yakın olmasını tercih ederim

karşı cinsle iletişimi geliştirmek açısından, karşı cinsle (psikolog) konuşmak beni gereksiz zorlar mı, faydalı mı olur?

Merhaba. Psikolog seçimi için cinsiyet ya da yaş asıl kriter degildir. Psikotik durumlarla calışan ve bu konuda deneyimi olan bir uzmandan yardım almalısınız.

Psk. Asım Eren
Psk. Asım Eren Psikoloji İstanbul
herhangi bir sorun oluşturmaz. ilaç desteğinin yanında psikoterapi desteği almanız faydalı olacaktır.

Sevgili danışan tam aksine senin için faydalı olur.sağlıklı günler dileğiyle

Dr. Nil Alptekin
Dr. Nil Alptekin Psikoloji, Aile terapisi İstanbul
Karşı cinsle iletişim kurmada zorluk çekiyorsanız psikoloğun kadın olması faydalı olabilir. Kendinizi psikolojik açıdan geliştirmek istemeniz ve ilaç tedavisi için psikiyatristinizle düzenli olarak görüşmeniz sizin kendinize önem verdiğinizi gösterir. Tebrik ederim.
Psk. Dr. Nil Alptekin

Psk. Sadık Sun
Psk. Sadık Sun Psikoloji Diyarbakır
merhabalar. bir psikolog desteği de düşünmenizin yerinde bir karar olduğunu söylemekle beraber sorduğunuz bu sorunun cevabını evet yada hayır olarak yanıtlamak benim açımdan güç görünmektedir. ama bir psikologla yola çıktığınızda o psikologla yola devam etmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. diyelim ki kasılma dediğiniz durum gerçekleşti (bu geçicide olabilir) ve uzun sürdü ve terapinizden fayda görmenizi de engelledi o zaman başladığınız psikologla yola devam etmemek gibi bir özgürlüğünüz vardır

Uzm. Psk. Vesile Çetin Kazak
Uzm. Psk. Vesile Çetin Kazak Psikoloji, Pedagoji İstanbul
Merhabalar, terapistinizi seçerken önemli olan sizin kendinizi nasıl bir terapiste yakın hissettiğinizdir. terapi sırasında terapistinizle kurduğunuz ilişki sırasında o terapistle yola devam edip etmemeye karar verebilirsiniz.

Cinsiyetin bir önemi yok. Yakındığınız konularda deneyimli bir psikolog ile çalışmanız yeterli olacaktır.

Sorunuz için teşekkür ederim. Bence bu aşamada terapistinizin cinsiyeti ve yaşı önemli olmamalı. Profesyonel destek almanın her açıdan sizin için olumlu olacğına inanıyorum.
Saygılarımla

merhaba. en kısa zamanda bir klinik psikoloğa başvurursanız bir an evvel tedavi süreciniz başlar ve kısa zamanda kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. geçmişte yaşanmış bir travma vb. varsa ki obsesyonların temelinde travmayı çok görüyoruz EMDR tedavisini tavsiye edebilirim. sağlıkla kalın

Uzm. Psk. Alin Gül Kobal
Uzm. Psk. Alin Gül Kobal Psikoloji İstanbul
Merhabalar. Sorunuzda bir çok tanıdan bahsetmişsiniz. Durumunuzu ve hikayenizi bilmediğim için yorum yapamıyorum. Sorunuzun içeriğinde cevabı sanırım mevcut. Sizden yaşca büyük ya da yakın olmasını tercih ettiğiniz birine terapiye gitmek istediğinizden bahsetmişsiniz. Bu sizin kendi yolculuğunuz, kendinizi en rahat hissedeceğiniz şekilde bu yola adım atmanızı öneririm. Fakat terapistinizi seçerken cinsiyetten ve yaştan ziyade cv sini incelemenizi ve kendinize uygun terapisti bu yolla bulmanızı tavsiye ederim. Bahsettiğiniz son konu ' karşı cinsle iletişimi geliştirmek' sanırım bu terapistinizle çalışmak istediğiniz noktalardan biri. Psikologlar olarak, objektif bakış açısına sahip olduğumuzdan kadın/erkek terapistle çalışırken bu konularda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Psikologların cinsiyeti terapi yöntemini etkileyen bir nokta değildir; Fakat tekrarlıyorum, bu sizin yolculuğunuz bu nedenle kendinizi bir erkek terapistle daha rahat hissedecekseniz bu seçimi yapmanızı öneririm. Sevgiler; Alin.

Merhabalar;

Karşı cins ile iletişim kurma ve bu konu hakkında beceri geliştirme için seçeceğiniz psikoloğun cinsiyetinin herhangi bir önemi yoktur. Psikoterapide, psikoloğun kendi kişisel durumu, herhangi bir konuda beceri kazandırmak için bir handikap oluşturmamaktadır. Bu nedenle, cinsiyet fark etmeksizin, dilediğiniz, güvendiğiniz bir uzmana başvurunuzu yapabilirsiniz.

Merhaba, obsesyonların tedavisi ilaç tedavisi ile psikoterapi birleştiğinde daha sağaltıcı olacaktır bu anlamda psikoterapiste(psikolog-psikiyatrist) yönelmek doğru bir karar. Bunun yanında travmalardan söz etmişsiniz bu da psikoterapi almanız gerektiğini anlatan bir başka başlık. Atak dönemindeki hezeyanlarınız ruhsal dünyanızı yoran travmalarınızın içerikleri ile ilgili olabilir belki bu yüzden psikolog olarak gördünüz kendinizi. Yaş tercihiniz saygı duyulacak bir konu ama karşı cinsle iletişiminizi geliştirmenize bir erkek uzman da yardımcı olabilir çünkü terapi süresince uzmanın cinsiyetinin önemi kalmayacaktır. Karşı cinsiyette bir psikologla çalışmak sizi zorlamayacağı gibi, faydalı olacak olanınsa cinsiyetine bakılmaksızın bir psikologdan destek almanızdır. Ayrıca psikiyatristinizle düzenli görüşmeyi mutlaka sürdürün. Sağlıkla kalın.

Psk. Dan. H. Güngör Yazıcı
Psk. Dan. H. Güngör Yazıcı Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji Çanakkale
Merhabalar, tercih edeceğiniz uzmanın yaşı veya cinsiyetinden önce mesleki tecrübesinin ve sizinle kurduğu iletişimin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Tercihinizi bu yönde yapabilirsiniz. Kaçındığınız şey belkide sizi tahmin ettiğiniz kadar zorlamayacaktır. Sağlıklı günler...

Merhaba, sorunuz için teşekkür ederiz. Bahsettiğiniz durumda kadın bir psikolog ile görüşmeniz faydalı olabilir. Bilgi veya randevu almak isterseniz Face to Face Therapia'ya e-posta veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

Psk. Dan. Cem Keçe
Psk. Dan. Cem Keçe Psikoloji, Aile terapisi Ankara
Merhaba,
Psikolojik destek alırken uzmanın cinsiyetinden çok deneyimi ve sizde uyandırdığı güven duygusu önemlidir. İlaç tedavisi ile psikoterapi birbirinin yerine geçen değil birbirini tamamlayan yaklaşımlardır. Bu konudaki düşüncelerinize katılıyorum. Psikoterapinin etkisi arttıkça ilaç tedavisi kademeli olarak azaltılır kalcı iyileşmeye geçilir.
Saygılar

Merhaba, sorunuzun cevabı aslında sizin ve karşınıza geçecek uzmanın yapısına ve karakterine bağlıdır. Fayda sağlar ya da zarar verir diye keskin bir ifade kullanamayız. Her yaşanılan bizim için bir tecrübedir. Dolayısıyla kişisel görüşüm, karşı cins ile terapiye başlayıp denemeniz. Bu kaygılarınızdan da psikoloğunuza bahsettiğiniz taktirde daha kolay yol alacaksınızdır. Sevgiler

Merhaba,
Psikologunuzun cinsiyeti tedavi sürecinde çok önemli bir rol oynamayacaktir zira önemli olan psikolognuzun bilgi, birikim ve yeteneğidir. Kadın olan bir psikolonla görüşmek sadece sizin anne temelli aktarım ihtimalinizi artırabilir, böylece de anneyle iliski konusunda daha doğrudan bilgi edinilmiş olunur ve tüm bunlar calisilir. Ama bunun için illa ki bir kadın psikoloğa ihtiyacınız olmaz. Bunun dişinde kadinlarla iletişim açısından önemli bir fark yaratacağını düşünmüyorum.
Kolaylıklar

Merhabalar, Bipolar organik bir rahatsızlıktır. fakat psikiyatr tedavisi gördüğünüzü bahsetmişsiniz devam etmenizi öneririm. Panik bozukluk psikolojik bir savunma mekanizmasıdır. Bununla ilgili içgörü yönetimli bir psikoterapi size faydalı olabilir. Fakat psikoterapi sabır isteyen bir süreçtir.Kadın psikoterapist konusuna gelince tamda ihtiyacınız olan kadın psikoterapist olabilir çünkü karşı cinsle ilgili iletişim sorununuzdan bahsetmişsiniz bu size kaygı verici olsa bile o kaygının üzerine gidip çalışmakta faydalı olabilir. İyi günler dilerim.

Psk. İskender Yusuf
Psk. İskender Yusuf Psikoloji, Aile terapisi, Psikiyatri İstanbul
merhaba psikolog görüşmesi muhtemelen size iyi gelecektir.

Uzm. Psk. Engin Lap
Uzm. Psk. Engin Lap Psikoloji Gaziantep
Öncelikle Merhaba, Bipolar bozukluk kronik bir rahatsızlıktır ve düzenli takip gerektirmektedir. Psikiyatrist hekimin başladığı farmakolojik tedavinin beraberinde alacağınız psikolog yardımı ve düzenli psikoterapi seansları, belirtirleri tanımak, anlamak ve önlem almak açısından faydalı olacağını düşünüyorum.

Psk. Nurdan Yoldaş
Psk. Nurdan Yoldaş Psikoloji, Aile terapisi İzmir
Merhaba
Düzenli olarak psikiyatriste gitmeniz doğru bir yaklaşım. Sorunuzu psikiyatrınıza yöneltmeniz daha doğru olacaktır. Görüşmelerinizin içeriğini, süreci bildiği ve sizi tanıdığı için daha doğru önerilerde bulunabilecektir.
Geçmiş olsun dileklerimle.

Merhaba. Bu durum kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişiler karşı cinsten bir psikologla verimli bir şekilde çalışırken bazıları zorlanabilir. Denemeden tam olarak anlayamazsınız. Ayrıca zorlansanız bile bu durum terapide üstünde çalışıp aşabileceğiniz bir konu olabilir. Geçmiş olsun.

Psk. Dan. Murat Kırmızı
Psk. Dan. Murat Kırmızı Psikoloji, Aile terapisi Bursa
Merhaba..Psikiyatrik tedavinin yanına psikoterapi desteği koymadan bipolar tedavisi tam yapılmış sayılmaz.Düşünemediklerinizi düşündüren, farkındalığınızı arttıran bir terapi sürecine girmeniz çok gazdaki olacaktır. Geçmiş olsun

Kendinizin de ifade ettiğiniz gibi hastalığınızın şiddetinin arttığı durumlarda bu tarz düşünceleriniz çoğalıyor, zihinsel meşguliyetiniz aynı konular etrafında odaklanıyor. Bunu hastalığınızın şiddetinin arttığında dair bir işaret olarak algılayıp, düzenli olarak tedavinizi yapan psikiyatristinize gitmenizi, düşüncelerinizde artma olduğunu kendisine söylemenizi öneririm.
Bipolar bozukluk gibi hastalıklarda hastalığın ortaya çıkmasında yaşanan travmalar tetikleyici olmuş olabilir ama travmalarla başa çıkmayı öğrenilince bipolar bozukluğun iyileşeceğini düşünmek sadece hastalığın yarattığı bir düşünce. Bipolar bozuklukta düzenli bir şekilde ilaç kullanmanız ve bunu da doktorunuzun size önerdiği yıllar boyunca sürdürmeniz gerekir.
Bipolar bir hasta olarakta yaşamda yer alıp, işlerinizi yapıp, insanlarla ilişkiler kurup, etkileşimler oluşturabilirsiniz ama bunun için öncelikle hastalığınızın belirtilerini iyi tanıyıp, hastalığınız şiddetliğinde zaman kaybetmeden, hastalık etkisiyle sizi tedaviden uzaklaştıran düşüncelere kapılmadan, doktorunuza bilgi verip ilaçlarınızı düzenletmelisiniz.
Psikiyatri-Psikoloji gibi mesleklerde cinsiyet değil yetkinlik önemlidir, ama şu anda psikiyatristle devam etmek ve bu arada hastalığınızı tanımak, en ufak bir işarette psikiyatristinize gitmek sanırım daha efektif olacaktır.
Sağlıkla kalın...

Psk. Dan. Sezen Şerife Karadağlı
Psk. Dan. Sezen Şerife Karadağlı Psikoloji, Aile terapisi Ankara
düzenli olarak tedaviye devam etmeniz çok güzel. tedaviye destek olması açısından terapi almak isterseniz yardımcı olabilirim.

Merhabalar
Oncelikle bir psikologla gorusmeyi istemeniz cok guzel bir karar. Psikiyatristinizle beraber ayni zamanda psikologa gitmenizin cok faydasini goreceksiniz. Psikologun cinsiyeti terapilerde onemli degildir. Onemli olan uzmanliklarina bakmaniz, size yakin hissettiginiz bir uzmanin olmasidir.
Mutlu gunler dilerim

Merhabalar. Öncelikle psikolog tercihi konusundaki endişenizi anlıyorum, fakat psikoterapide terapistin cinsiyeti ya da yaşı alacağınız yardımın yeterliliğini etkilemeyecektir. Önemli olan uzmanın yetkin olup olmadığı ve aldığı eğitimin kalitesidir. Ayrıca devamlı bir farmakolojik tedaviyi gerektiren psikolojik sorunlarda aynı zamanda bir uzman psikologdan psikoterapi desteği de görmek varolan sorunlarınızla daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır. İyi günler dilerim.

Merhaba,
Cümleleriniz birbiriyle bağlantılı olmadığı için siz psikiyatrınıza gitmeye devam edin. İlaçlarınız sizi ortalama bir duruma getirdikten sonra psikologa gitmeniz uygun olur

Merhabalar, alanında uzman bir psikologtan destek alıyor olmak oldukça önemli. Cinsiyet bu noktada sizi zorlamayacaktır. Özellikle sizin problem yaşadığınız alan ile ilgili uzmanlardan destek alabilirsiniz.

Uzm. Psk. Yalçın Yılmaz
Uzm. Psk. Yalçın Yılmaz Psikoloji, Pedagoji İstanbul
merhaba karşı cinsten ziyade terapötik ilişki kurabileceğiniz bir uzman olması ve deneyimli olmasına bakmak daha önemli gibi. bipolarite de ilaç desteği çok öenmli ve vazgeçilmez olduğu gibi duygu değişimi ve sosyal becerri açısıdnan psikoterapide çok etkilidir. bu konuda yardım almak isterseniz ofisim ataşehir de nova psikoloji yardımcı olabilirim.sevgiyle kalın

Psk. Aynur Sayım
Psk. Aynur Sayım Psikoloji İstanbul
Merhabalar.psikiyatrist ve psikolog yardımını düzenli almanizi önereceğim.tedaviniz var ayrıca psikoterapistiniz sizin kisilik öğelerinizi analiz ettigi için en doğru tabiri size o verecektir.bu alandaki sorununuzu tanımlayıp bu dogrultuda yönlendirme yapmak gerekli çünkü.

Psk. Serhat Öncüler
Psk. Serhat Öncüler Psikoloji, Aile terapisi Ankara
Eğer başlardaki zorlanma hissine rağmen sabırla devam ederseniz, bir süre sonra fayda almaya başlarsınız. Kişinin bipolar konusunda çalışmaları olmasına dikkat edin ona göre seçin. Hoşçakalın

Psk. Filiz Kardelen
Psk. Filiz Kardelen Psikoloji İzmir
merhaba..donanımlı bir psikolog size bu takıntıları da en aza indirgetebilir...

Bu konuda karar vermenize en yardımcı olacak kişi psikiyatristinizdir. Bu konuda kendisinden görüş almanız en uygunu olacaktır.

Psk. Miray Taştekin
Psk. Miray Taştekin Psikoloji İzmir
merhaba..durumunuzu en iyi psikiyatristiniz bildiği için ona psikoterapi almak istediğinizi belirtmeniz ve onun doğrultusunda psikoterapiye başlamanız daha doğru olur.Çünkü bazı rahatsızlıklarda içgörü yetersizliğinden dolayı istenen terapotik süreç sağlanamıyor.Sizinle kim görüştüyse sizi de en iyi tanıyan o olduğu için ona danışmakta fayda var.Geçmiş olsun.

Psk. Dilek Yılmaz
Psk. Dilek Yılmaz Psikoloji İstanbul
Kanaatımca faydalı olur. Eğer yetkin bir psikolog ile görüşebilirseniz. Ama tabiki bunu deneyimleyip görecek olan sizsiniz.????

Bütün alanlarda olduğu gibi psikoloğun cinsiyetinden çok yetkinliğinin daha önemli olduğu düşüncesindeyim. OKB ve Bipolar konusunda deneyimli bir klinik paikoloğun bir çok konuda size yardımcı olacağı kanısındayım. Ö nemli olan aizin bu konudaki çabalarınız. Yazınızın içeriğinden bu konuda cok istekliolduğunüz ve çaba gösterebilecğiniz anlaşılıyor.
Saygılarımla

Merhabalar,psikoloğun seans içerisinde cinsiyeti ne olursa olsun size bazı noktalarda yol gösterecektir.Siz yine de yaş,cinsiyetten ziyade seçtiğinizin psikoloğun mesleki bilgisi ve tecrübesine odaklanın.

merhaba bipolar bozukluk ilaç kullanmak zorunluluğu olan bir hastalık. fakat psikoterapinin hayatınızı kolaylaştırması yönünde size fayda vereceğini düşünüyorum.profosyonel açıdan bakıyorum.cinsiyet önemli değil bence.amaç noktasında düşünüp yola çıkmakda fayda var.kolaylıklar dilerim.

bunun cevabını vermek zor.Kişisel dinamikleriniz de önemli

Uzm. Psk. Fundem Ece Kaykaç
Uzm. Psk. Fundem Ece Kaykaç Psikoloji İstanbul
Merhabalar, psikiyatristiniz psikoterapi almanızı destekliyorsa başlamanızda fayda vardır. Ancak psikoloğunuzun kadın ya da erkek olması bir farklılık teşkil etmemektedir alanda; çünkü orada psikoloğunuz kendisinden çok ayrı bir göz olarak bakmaktadır kendisine. Ancak siz bunun üzerine gitmek adına kadın bir psikolog tercih etmek istiyorsanız da bu sizin tercihiniz. Her zaman yardımcı olmak adına açığım. İyi günler diliyorum.

Merhaba,öncelikle düzenli tedavi alıyor olmanız sağlıklı bir psikoterapi düzenlenmesi açısından olumlu.Bazı terapi yaklaşımlarının bipolar bozukluk açısından yararlı olduğunu biliyoruz.Terapistin cinsiyeti konusuna gelince bunun için ezbere bir kural yok.Danışanla terapist arasında kurulan güven ilişkisine ve bu ilişkinin dinamiklerine bağlı.İyi günler dilerim

Kişilerin kendini oldugundan fazla analiz etmeye çalışmasi, bu durum sizi zorlamış olabilir elbetteki. Ve bu obsesyonunuzu daha fazla tetiklemiş olmanıza sebeb olabilir. Kendinizi geliştirmek için psikologlada gitme düşünceniz güzel bir durum fakat bunu psikiyatristinize danışmanızı, bildirmenizi tavsiye edebilirim. Psikiyatristle seanlarınız devam ediyor ise bu durumun sizi zorlayip zorlamayacagını soyleyebilir. Fakat bunlarin yaninda bir psikologa gitmek istemeniz size fayda saglayacaktır.
İyi günler dilerim.

Değeli danışanım psikiyarist desteğinin yanı sıra psikotepi için psikolog desteği alabilirsiniz .ancak cinsiyetinin önemli olduğunu düşünmüyorum

merhaba. sizin karşı cins ile ilişkide ve iletişimde neler yaşadığınızı tam olarak bilmediğim için net bir cevap vermek istemem. İsterseniz gelin bunu konuşalım. Birlikte karşı cinsle ilgili düşünce ve duygu sisteminizi konuşur ve karşı cinsle iletişim ve ilişkinizi geliştirmeye çalışırız.

Psk. Bahar Erden
Psk. Bahar Erden Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi Muğla
sizi tanımıyorum; nasıl zorlar ya da zorlamaz diyebilrim? Hem neden zorlasın ki karşı cins olması. Profesyonel kimliği önemli cinsiyeti değil uzmanın

Elbette psikoterapiden fayda sağlarsınız. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir terapistten yardım alabilirsiniz. İyi günler dilerim

Pskt. Serkan Yıldırım
Pskt. Serkan Yıldırım Psikoloji, Aile terapisi Eskişehir
Merhaba bu konuda bulunduğunuz ilde uzmanlardan öngörüşme talep edebilirsiniz. Bu tanışmalardan sonra kendinize iyi geleceğini düşündüğünüz bir terapistle başlamanız iyi olacaktır diye düşünüyorum. Saygılar.

Uzm. Psk. Mehmet Duman
Uzm. Psk. Mehmet Duman Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji Adana
Psikoterapi de Sizi karşınızdakinin cinsiyeti yada yaşı geliştirmez. Terapi becerikeri, bilgisi ve deneyimi gelistirir.. psikolog ile çalışacaksaniz önce bunlara bakmalısınız. ..

Merhabalar,
Geçmiş olsun, bipolar bozukluğunuzun dedavisinde ilaç takibinizi yapan bir psikiyatri uzmanının yanında alanında uzman bir klinik psikologtan destek almanız sizin açınızdan yararlı olacaktır. Bu konuda seçiminizin oldukça önemli olmasının yanısıra destek alacağınız uzmanın cinsiyetinden ziyade donanımlı ve tecrübeli olması daha ehemmiyetli olacaktır. Her ne kadar bipolar bozukluğun yapısal ve nörofizyolojik alt yapısı olduğu bilinse de psikoterapi anlamında destek alınmasının atakların önlenmesinde ve özellikle de yönetilmesinde elzem olduğu görülmüştür. Güvenebileceğiniz ve kafanızda en az soru işaretleri bırakan bir terapiste başvurmanız en uygun seçim olacaktır. Saygılarımla

iyi akşamlar geç bir cevap oldu bu açıdan özür dilerim sorunuza cevabım karşı cins bir psikolog faydalı olabilir.

Uzm. Psk. Fatma Çakır Çalışkan
Uzm. Psk. Fatma Çakır Çalışkan Psikoloji, Aile terapisi Nevşehir
Bulunduğunuz yerdeki Psikoterapist e gidiniz özellikle de Psikodramatist olursa daha kalıcı sonuç alabilirsiniz.Geçmiş olsun

Sizi takip eden psikiyatri uzmanınızın onayı olmadan terapi almanızı önermem...

Merhaba, size yaşınızca denk veya sizden yaşça büyük birinin sizi daha iyi anlayabileceğini ve tedavi sürecinize daha yoğun katkısı olabileceğini düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla.
Terapistinizin yaşı ve cinsiyeti ile ilgili seçimler özgür iradenizle karar vereceğiniz konular elbette.
Terapi yolculuğuna başladığımızda çoğu kez cinsiyet, yaş, etnik köken, inançlarımız vb. birçok ön itimden azade buluruz kendimizi hem terapist hem de danışan olarak. Zira çoğu donanımlı terapistin kendi kişisel yolculuğunda arındığı çakıl taşlarını andırır bahse konu öğeler...

Psk. Murat Aldan
Psk. Murat Aldan Psikoloji, Pedagoji Bursa
Psikiyatrik tedaviniz devam ederken terapotik bir surecten gecmek istemeniz anlamli ve degerli. Terapistinizin kadin veya erkek olusu yada sizden buyuk olusu daha cok sizin neye kendinizi hazir hissetiginizle ilgilidir. Kendinizi iyi hissedebileceginiz bir terapistle baslaminizi dilerim.

Psikolojik görüşmelerde uzmanın cinsiyeti sizin isteğinize bağlı olarak tercih edebilirsiniz. Siz kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde tercih yapmanızı tavsiye ederim.

Merhaba terapi desteği almak istemeniz sorunlar için çözüm odaklı olacaktır . Terapi sürecinde işbirliği bilgi den çok daha önemli yer kaplar bu sorunuzun cevabını ancak terapistinizle bir araya geldiğinizde siz alabilirsiniz , sağlıklı günler dilerim.

merhabalar, burada önemli olan danışacağınız psikoloğun cinsiyetinden çok uzmanlığıdır. Alanında uzman birine başvurmanızın faydalı olacağı düşüncesindeyim

Merhaba,
Eğer temel hedefleriniz iletişimizi kuvvetlendirmek ve kendinize dair içgörü kazanmaksa faydalı olacağını düşünüyorum. Değiştirmek istediğiniz özelliklerinizi ve zorlandığınız noktaları ancak üzerine giderek çözebilirsiniz.

Merhaba.Terapi odasında terapistin cinsiyeti yoktur.Psikolojik destek elbette ki sizin için faydalı olacaktır.

Psikologa gitme isteğiniz ve kendinizi geliştirme düşünceniz çok olumlu bir yaklaşım. Hangi psikoterapist arkadaşımız olursa olsun size bu konuda olumlu şeyler katacaktır. Psikoterapide cinsiyetin bir önemi yoktur. Seans odasına girdiğiniz zaman psikoterapist cinsiyetsiz olur.

Uzm. Psk. Soner Göl
Uzm. Psk. Soner Göl Psikoloji İzmir
Bipolar (duygudurum) probleminde öncelikli yetkin , tecrübeli psikiyatri uzm.dr destek almanız gerekir. Direk psikologdan destek almanız ruhsal tedavi sürecinizi geceiktirir. psikologun özel bir tercihiniz yoksa gereksiz zorlar. Çünkü psikologda erkek-bayan tercihinden ziyade mesleki liyakatına bakmanız gerekiyor. Bipolar duygudurum problemi, biyolojik temelli bir psikiyatrik desdek gerektiren durumdur. Öncelik tedavi ve liyakat. Düzenli olarak liyakatı olmayan psikiyatri uzm. dr gitmek sonuç almadıktan sonra boşa zaman kaybı, yaşın ilerlemesi ile tedavinin gecikmesi anlamına gelir. Sağlıkla kalın.

Merhaba, öncelikle almış olduğunuz tanılar için psikiyatrik tedavinize devam etme koşuluyla bir terapi görmeniz iyi olur. Özellikle maniden depresif döneme geçişlerdeki zorluklarla mücadele etmenizde faydası olur. Sosyal iletişiminizde faydası olması açısından grup terapi de önerebilirim.

Uzm. Psk. Mehmet Uyar
Uzm. Psk. Mehmet Uyar Psikoloji, Dil ve konuşma terapisti İstanbul
merhabalar öncelikle kusura bakmayın sorunuzu geç gördüm. yeni cevap yazma şansım oldu.
sorularınıza bipolar ve takıntılarınızla başlamak istiyorum. gittiğiniz hekim nasıl bir terapi yaptı bilmiyorum ancak sizin gibi bipolar bozukluğu olan haslarla duygu ve davranış kontrolü çalışmanın faydalı olduğu hem düşüncesindeyim hem de yaptığım terapilerden bunun çok etkili olduğunu gördüm. bipolar bozukluğu temelinde geçmiş travmalarınız yatmıyor. bu bozukluğu temelinde vücüdunuzdaki biyokimyasal yapılar ve beyin yapısındaki bazı bozukluklar yatmaktadır. sizinle öncelikle mani döneminde aşırı riskli, artmış davranışlar; depresyon döneminde isi dibe vurmuş duyguları kontrol etme çalışmanın yararlı olacağı düşüncesindeyim. bu dururum takıntılarınızın kontrolü için de geçerlidir.
psikologların hayat tecrübesi düşüncesi pek sağlıklı olmaz. bizden pek çok kişi hayat tecrübesi beklemektedir. biz bilimsel olarak doğru düşünme ve seçme davranışı geliştiriyoruz. hastalarımıza kendi hayat tecrübelerimizi aktarmıyoruz. bu genelde yeterli bilimsel olgunluğa erişmemiş psikologlar meslektaşlarımız yapmaktadır. kararları siz alacaksınız. sorumluluklar size aittir. bir psikolog dahi olsa kimsenin kararını uygulamayın derim
son olarak karşı cinsle ilişkilerinizi geliştirmek anlamında psikolog tercihi de pek sağlıklı olmaz. önemli olan yetkin bir psikolog ile çalışmaktır. karşı cinsle ilişkilerinizi gerçek sosyal ilişkilerinizle geliştirmenizin yararlı olacağı düşüncesindeyim. mesleğinde deneyimli bir psikolog size yardımcı olabilir. cinsiyeti hiç sorun etmeyin kız yada erkek. umarım yararlı olmuştur.

Dr. Cem Türkeş
Dr. Cem Türkeş Psikoloji Bursa
sorununuz çalıştığımız alan benimle iletişime geçin

Psk. Gülnur İlhan
Psk. Gülnur İlhan Psikoloji, Aile terapisi Ankara
Kendi psikiyatristinizin konsultasyon yapabilecegı bir psikologdan yardim almanizı öneririm.

Psk. Gülten İkizoğlu
Psk. Gülten İkizoğlu Psikoloji, Aile terapisi İstanbul
Sizi tanıyan bir uzman olarak psikiyatri uzmanınıza bu soruları yöneltmeniz daha doğru olacaktır.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Başka bir soru sorun!

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

Soru sormak istediğiniz doktorun tıbbi uzmanlık alanını seçin

Sorunuzu doktorunuza gönderebilmek için lütfen yerleşim yeri bilgilerinizi giriniz.