Merhaba. Çok ciddi ağrı çektiren dişim için bir hastaneye gittim. Röntgen çekildi. Röntgene ilk bakan hekim apse görünmüyor dedi. Yine aynı hastanede çalışan başka bir doktor ise apse yapmış bu kadar ağrıması normal dedi. Devamlı gittiğim diş hekimim ise apse olmadığını söyledi ancak benim ağrılarım dayanılamayacak derecede olduğu için kanal tedavisi yaptı ve ilaç başladı. Kanal tedavisinden sonra ağrılar kesildi. Ancak iki gün önce ilacın bitmesi ile birlikte bugün üstüne basınca ve sıcak içince diş kökünden ağrımaya geri başladı. Diş hekimim dişin içi boş kaldığı için ağrıdığını söyleyerek doldurdu ve bu ağrıyı kesecek dedi ancak yine de bir kutu daha ilaç kullanmamı önerdi. Ağrımaya devam ederse mecburen çekmemiz gerekecek dedi. Benim size sorum Apse varsa nasıl oluyor da bir hekim görüyor ancak diğeri göremiyor? Bir de benim diş hekimim apseyi göremiyor ise ve çekmek ister ise bana ne gibi bir zararı olur? Şimdiden teşekkürler.
Prof. Dr. Ahmet Efeoğlu
Prof. Dr. Ahmet Efeoğlu
Periodontoloji, Diş hekimi
İstanbul
Akut apseleri başlangıç döneminde radyografide saptamak zor olabilir. Sorununuz pulpa kaynaklı ise, (kökte kırık, rezorpsiyon falan yoksa) iyi bir kanal tedavisiyle çözülebilir. Çekim gerekmeyebilir.

Dt. Erdem Azim
Dt. Erdem Azim
Diş hekimi
İstanbul
Çok büyük apseler röntgensiz bile belli olabilir, orta boyutlu apseler panaromik filmde bile belli olur, ancak küçük çaplı apseler ancak bu tek dişlik film çekilen periapikal dediğimiz ağız içinde bir kabloyla beraber bir sensör sokularak küçük boyutlu filmlerde daha kolay belli olabilir. Eğer dişiniz apse yapmışsa ağrıması normaldir, ama apse yapmadan da ağrı olabilir. Kanal tedavisi ve ilaç uygulaması zaten başlanmış ve ağrılarınız kesilmiş. Kanal tedavi sırasında ve sonrasında üstüne basınca ağrı olabilmesi normal bir durumdur. Sıcak içince ağrı varsa o dişin sağındaki solunda ki diğer dişler de belki çürüğünüz vardır, onun ağrısını hissediyor olabilirsiniz. Diş hekiminize güvenmenizi öneririm, kanal tedavisi bitince ağrılarınız büyük ölçüde kesilecektir, tabi sağında solunda başka bir çürük olabiliyor bazen ve bu hastaya söylendiği halde hasta onu yaptırmak istemeyebiliyor ve sonrasında da kanal tedavisi yaptırılan dişte ağrı var diye tutturabiliyor. Dediğim gibi siz diş hekiminize güvenin, bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.

Dt. Ebru Gürel
Dt. Ebru Gürel
Diş hekimi
Antalya
Abse röntgende enfeksiyonun ilk asamalarinda görülmez. Ancak ilerleyip kemik yıkımına neden olduğunda görülür. Diş çekiminden önce bir kanal tedavisi uzmani yani endodontiste başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun..

Merhaba,
Apse bir yumuşak doku enfeksiyonudur. Yani iltihabi duruma yumuşak dokunun verdiği cevaptır. Bunu dokunun şişmesinden anlarız. Sizin dişiniz büyük ihtimalle pulpa dediğmiz dişin içindeki sinir ve bağ dokusunun iltihaplanmasından kaynaklı ağrıyla karşılaşmış. Diş iltihabı bazen akut olur ve sert dokuda rontgende görünecek bir yıkımyapmadan ağrı yapar. Kimi zamanda iltihap kronikleşerek sert dokuda yıkım yapar ve kök ucunda rontgendede görülebilen karanlık bölgeler oluşur.
Başlangıç aşamasındaki iltihabi akut ağrılar dişin çürüğü dışında görülmez ama ağrı yapar. Kanal tedavisi iltihaplanan sinir dokusunun çıkarılarak kanalın temizlenmesiyle yapılır. Bu tedavi sırasında ağrının bir müddet devam etmesi veya tekrarlaması mümkündür. Eğer kök ucunda rontgende görünen bir lezyon yoksa dişi çektirmeden önce tedavisni tamamlamanızı tavsiye ederim.

Dt. M. Levent Baysoyu
Dt. M. Levent Baysoyu
Diş hekimi
Aydın
Merhaba .Her abse röntgende görülmüye bilirsizin cürük dişin sinirine gitmiştir o nedenle ağrılarınız olmuş.Biz dişhekimleri buna abes var deriz ve kanal tedavisi ile dişi ağızda tutmaya çalışırız.sizin kanal tedaviniz tam iyileşmemiş.Kanal tedavisinden sonrada biraz ağrı olabilir.Ağrı 1 hafta 10 günde azalmazsa veya geçmezse kanal tedavisinin yenilenme lazım veya sinir tam temizlenememiştir. Çektirmektense kanal tedavisinin yenilenmesini öneririm.

Dt. Buket Tuzcu
Dt. Buket Tuzcu
Diş hekimi
İstanbul
Merhaba ,apse dişin içindeki dokulardaki iltihapla başlamışsa eğer,başlangıç döneminde röntgende ayırt edilemeyebilir ancak çoğalıp dişin kökünden kemiğe veya yumuşak dokuya doğru yayıldığı zaman görüntüde farkedilir.Bu yayılma süresi de uzun değildir.Geçmiş olsun...

öncelikle gecmiş olsun kronik apse var ise cekım yapıla bılır aktıf bir apse varsa yapılmaz goren hekım kronık olan apseyı gormus ola bılır kanal tedavisi en az 2seansda bıter hekımınız tam bıtırdımı acaba tam bıterse agrınız kesıle bılır bıtmesıne ragmen kesılmıyorsa kanala cevap vermemısdır dış cekılmelıdır.kronık apse var ıse bır sıkıntı olmaz cekıle bılır.aktıf bir apse varsa antıbıyotık kullandırılım apsenın gecmesıyle cekım yapılır.ıyı gunler

Dr. Mehmet Keleş
Dr. Mehmet Keleş
Diş hekimi, Ağız diş ve çene cerrahisi
Samsun
Aslında size söylemek istedikleri diş içinde sınırlı bir enfeksiyon durumu var. Apse değil yani. Apse çevre dokulara yayılmış üzerine baskıda Ağrı yapan şişliklerdir. Akut apse filmde görüntü vermez, filmde görüntü vermesi için kemikte yıkım yapmış olması lazım. Anladığım kadarıyla sizde pulpit gelişmiş. enfeksiyon diş içinde henüz. Aslında tedaviniz iyi bir kanal tedavisi çekim yaptırmamanızı tavsiye ederim.

Dt. Özkan Öztürk
Dt. Özkan Öztürk
Diş hekimi
İstanbul
Bu durumda doktorunuzun dediğini yapıp bir süre bekleyin. Ağrınız geçmez ve hekim çekileceğini başka birşey yapayacağını söylerse, karar size kalıyor ya bir Endodonti ( kanal tedavisi) uzmanına gideceksiniz ya da dayanacak gücüm kalmadı dişi çekelim diyebilirsiniz. Diş apsesi röntgen de görünür, yanlız ağrılar sadece apseye bağlı olmayabilir. Başka sebeplerde bakılmalıdır. Geçmiş olsun

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.Diş apsesi lezyonu kisti v.s röntgende görüntü verir.Ancak verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizin probleminiz dilinizdeki sinirin iltihabik reaksiyonu.tedavi protokolleri sırayla izlenmelidir ağrı varken dişi doldurmak doğru olmaz.bu durumda çekim de önermiyorum..lütfen muayane randevusu alınız .dişinizin tedaviyle kurtulacağını düşünüyorum..hayırlı günler..

Dt. Pelin Özülken Abay
Dt. Pelin Özülken Abay
Diş hekimi
Antalya
öncelikle geçmiş olsun.en baştan başlayayım.hekimin röntgen deki durumu görmesi açıkçası radyoloji eğitimine bağlı.antibiotik başlandıktan sonra diş çekilebilir sağlığınız açısından sıkıntı olmaz.ancak tedavi sürecinde sanki birşeyler atlanmış gibi geldi bana anlattıklarınız.özel bir muayehanede tedavi seçeneği deneyebilirsiniz diş çekimine karar vermeden önce.

Dt. Funda Korkmaz
Dt. Funda Korkmaz
Diş hekimi
İstanbul
Dişiniz apseli ise, antibiyotik ile birlikte kanal yıkamalarınız olmalı. Öncesinde veya kanalı doldurduktan sonra kullanılan antibiyotiğin tedavi anlamında size faydası yok. Çekilen röntgenlerin kalitesi iyi olmayabilir. Röntgende kök ucunda apse oluşumu görünmüyorsa da dişin durumunu değerlendirmek için başka kriterler var. Dişiniz çekime giderse, yerini bir şekilde ,köprü yada implant ile doldurmak zorunda kalırsınız.

Dt. Osman Cengiz
Dt. Osman Cengiz
Diş hekimi
Antalya
bir dişin sinirleri nekroz olmaya başladıktan itibaren dişte ağrılar sıcak hassasiyetleri görülmeye başlayabilir. erken dönemde röntgende teşhis edilemeyebilir.antibiyotik tedavisinden sonra kanal tedavisi yapılmazsa ilaç kullanımından sonra tekrardan ağrılar başlar. kanal tedavisinden sonra diş ağrıları devam ederse hekimin muayenesi sonucu çekim düşünülebilir.

klınıgımızden randevu alabılır detaylı muayene ıcın gelebılırsınız ıyı gunler gecmıs olsun

Ağrıyan dişin oluşturduğu harabiyet/apse filmde ancak belli bir günden sonra görünebilir. Akut dediğimiz erken safhalarda ağrı kaynağı ve hasarı her zaman kolay tespit edilemez. Takibinizi yapan hekim sizin için doğru karar verecektir. Şüpheniz varsa başka bir hekimden de muayene olarak görüş alabilirsiniz.

Dt. Eren Mecihan
Dt. Eren Mecihan
Diş hekimi
İstanbul
ağrı geçmiyor ise dişin çekilmesi daha doğru ve size bi zaarı olmaz rahatlarsınız ilerleyen zamanlarda da orayı protez ile tamamlarsınız.
Dişlerdeki ağrıların hepsi iltahap değildir başka rahatsızlıklardan dolayıda ağrrı yapabilir 2. hekim arkadaşımız orda başka bir sorun görmüş olabilir. 1 hafta kadar bekleyin ağrı geçmese tekrardan hekiminiz ile görüşün.

merhaba
öncelikle geçmiş olsun,diş apsesi akut haldeyken röntgende bulgu vermeyebilir bazen. sıcakta ve baskıda ağrı olması iltihabi durumun belirtieridir,ilacı
nız bittiğinde tekrar film alnarak k0ntrol edilmesini öneririm.hoşçakalın,

Dt. Ezgi Şenyurt
Dt. Ezgi Şenyurt
Diş hekimi, Diş hastalıkları ve tedavisi
Antalya
Merhabalar,
Röntgen görüntüleri de apseli dişlerde zaman zaman yanılmalara sebep olabiliyor. İltihabın aktif olduğu ve olmadığı durumlar var. Bu nedenle böyle durumlar yaşanabilir. Ağrınız geçmezse başka bir hekime daha gidip kanal tedavisini yeniletebilirsiniz. Kronik bir durumsa diş çekime gidebilir. Böyle bir durumda da vakanın gereğine göre tedavi uygulanabilir.
Şimdiden geçmiş olsun.

Dr. Dt. Asiye Bulut
Dr. Dt. Asiye Bulut
Diş hekimi, Ağız diş ve çene cerrahisi, Ortodonti
İstanbul
Kanal tedavisi gereken durumlarda dişin içindeki bir iltihaplanma kök ucunda görülmeyebilir röntgende. Kanal tedavisi ıle bazen problem bitebilir .Bazen de çekime gidebilir..

Dt. Mine Zeynep Leventoğlu
Dt. Mine Zeynep Leventoğlu
Diş hekimi, Çocuk diş hekimliği (pedodonti)
İstanbul
Oncelikle gecmis olsun.Abse yok diyen hekimler anlasilir bir dil kullanmak icin lezyon yani kök ucunda olusmus kist benzeri olusum(bir nevi yara izi) yok demek istemis olabilir.Fakat yeni baslamis bir iltihap durumda da kokte hemen lezyon gozlenemeyebilir.Bu durumda cok soddetli agri yoksa sadece soguk hassasiyeti varsa diş takip edilir ama uzerine basamayacak kadar veya gece uykudan uyandiran agrilar baslamissa iltihap goruntusu rontgene yansimasa da kanal tedavisi yapilir.Tedaviden sonra ilk bir hafta agri veya hassasiyet hafifce devam edebilir,sonrasinda gecmesi beklenir.Kanal tedavisi yapilmasina ragmen sicak veya soguk hissi devam ediyorsa kok kanallarinda bir miktar sinir dokusu jalmis olabilir veya fazladan bir sinir kanali vardr.Bu kanallar dar ve bulunmasi zor oldugundan endodonti uzmani(kanal tedavisi uzmani)tarafindan tedavi yenilenirse disiniz cekime gitmekten kurtulabilir.Ek olarak dolgusu yapilmis disin cevresindeki disleri de detaylica gozden gecirmek mantikli olabilir zira agri veya hassasiyetin bir kismi baska bir curuk disten kaynaklaniyor olabilir.Gecmis olsun

Dt. Didem Çoban
Dt. Didem Çoban
Diş hekimi
İstanbul
Öncelikle geçmiş olsun. Başlangıç aşamasındaki diş iltihapları röntgende her zaman anlamlı ve net görüntü vermeyebilir. Zaten bizler tanıyı koyarken sadece röntgeni değil klinik muayeneyi de esas alırız. Dolayısıyla hekiminiz röntgeninizde görülmüyor olsa bile size iltihap tanısı koyabilir.
Yalnız, kanal tedavisine rağmen sıcak hassasiyet şikayetinizin sürmesi bana aynı bölgede olası başka bir çürüğü düşündürttü çünkü kanal tedavisi gören dişler sıcak-soğuk hissini kaybederler. Bölgede başka gözden kaçan çürük diş varsa ağrınız bu yüzden de tedaviye rağmen geçmiyor olabilir.
Dişinizin çekimi için hekiminiz uygundur kararı verirse dişiniz çekilebilir, zaten apseliyse uyuşmayacağı için çekiminiz apseniz geçene kadar ertelenecektir. Sonrasında da dişinizin çekilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
Sağlıklı günler dilerim.
(Bu görüşlerim tamamen sizin yazdıklarınız kadarıyla edindiğim kişisel izlenimlerdir. Kesin teşhis ve tedavi önerisi olarak alınmamalıdır.)

Doç. Dr. Aynur Medine Şahin Sağlam
Doç. Dr. Aynur Medine Şahin Sağlam
Diş hekimi, Ortodonti
Isparta
Merhaba, Kanal tedavili dişinizin bir kez daha kanal tedavisi yapılması olasılığı ile kurtulma ihtimali var. Ancak bunu yapabilecek ve yapmak isteyecek hekim bulmanız gerekli. Endodonti uzmanına muayene olmanız gerekli, geçmiş olsun.

Dt. Kenan Gültoprak
Dt. Kenan Gültoprak
Diş hekimi
İzmir
Öncelikle geçmiş olsun.ağrıyan her dişin kökeninde iltihap enfeksiyon vardır.Abse dedigimiz iltihabın olgunlaşmış hali ve genellikle dişin kökü bölgesinde şişlik ile kendini gösterir.abseli veya iltihaplı olsun her dis tedavi edilebilir.röntgende net görülemeyebilir.hekime göre farklı yorumlar olması normaldir.Abseli olsun olmasın dişe tedavi yapılır ancak çekim abseli dişte sıkıntı yaratabilir o nedenle genellikle abtibiotik tedavi sonrası abse geriledikten sonra diş çekilebilir ama sonuç olarak hekim hastaya göre tedavi planlar belli bir reçete yoktur.hekim hastanın durumunu değerlendirip ona göre karar verir

Dt. Volkan Yılmaz
Dt. Volkan Yılmaz
Diş hekimi
Ankara
Anlattığınız dişinizde akut bir problem olduğunu gösterir.Apseli dişler röntgenden ziyade klinik olarak daha belirgin olur.Akut bir apse varken hiçbir hekim arkadaş da antibiyotik tedavisi uygulamadan diş çekimi yapmayacaktır.İçinizi rahat tutunuz geçmiş olsun.

Dt. Kerem Gümüşkıran
Dt. Kerem Gümüşkıran
Diş hekimi
Gaziantep
iyi günler.geçmiş olsun öncelikle..röntgen üzerinde, bazı bölgelerin görüntü hatası oluşturması sebebiyle farklı yorumlamalar alabilir..hekim arkadaşların teşhislerindeki farklılık bundan dolayı olabilir.antibiyotik tedavisi ile birlikte çekim yapılabilir.. akut enfeksiyon varlığında dişin çekilmesi zararlı olabilir..

Dr. Dt. Zeynep Ekmekçi
Dr. Dt. Zeynep Ekmekçi
Diş hekimi, Periodontoloji
Adana
Anlattıklarınıza ben de Bi anlam veremedim doğrusu.. Röntgeni görsem daha net konuşabilirdim.. Kanal tedavi sonuç vermiyorsa ilaç kullanımı ile beraber alınabilir diş elbette

Prof. Dr. Alparslan Dilsiz
Prof. Dr. Alparslan Dilsiz
Diş hekimi, Periodontoloji, Ağız diş ve çene cerrahisi
Erzurum
abseyi sizde farkedersiniz, yüzünüzde veya dişetinizde şişlik olur. dolayısı ile filmede pek gerek kalmayabilir, fakülteye uğradığınızda bana uğrayın lütfen..

Dr. Dt. Tansu Erakman
Dr. Dt. Tansu Erakman
Diş hekimi, Ağız diş ve çene cerrahisi, Protetik diş tedavisi
Ankara
Merhaba. Öncelikle gecmiş olsun diyorum. Dişteki apse her zaman net bir şekilde filmde çıkmayabilir. Kesin olarak görmenin tek yolu o bölgeden bir tomografi çekmektir. Dişinizin çekilmesi durumunda yerine mümkünse ayni anda yerleştirilen bir implant ile tedavisi yapılabilir.

Dt. İlkay Çetin
Dt. İlkay Çetin
Diş hekimi
Antalya
Röntgeni görmeden yorum yapmak doğru olmaz..Sıcakta kanal tedavisine rağmen ağrı olması farkedilmemis bir kanal olabileceğini düşündürüyor.Farklı açılardan çekilen periapikal röntgenle değerlendilmeli,kanal tedaviniz yenileneblir.Dis cekimi icin acele karar vermeyin .Sağlığınıza kavusmanız dileğiyle

Dt. Can Ünlü
Dt. Can Ünlü
Diş hekimi
Kayseri
Oncelikle gecmis olsun. Disinizde apse varsa panaromik film de gozukur. Belki hekiminizin dikkatinden kacmis olabilir. Ama sikintiniz apse olmayadabilir. Baska bir problem vardir ve disinizde o yizden agri hissediyo olabilirsiniz. Eger vaktiniz olursa ben de muayene edip degerlendirmek isterim.

En doğru kararı dişi muayene eden hekim arkadaşlar verecektir...

Dt. İlknur Atıl
Dt. İlknur Atıl
Diş hekimi
İstanbul
merhaba öncelikle geçmiş olsun... derin veya dişin sinirine ulaşmış bir çürüğü röntgende rahatlıkla görebiliriz. verdiğiniz klinik bulgular çektiğiniz ağrı, ağrının şiddeti, süresi, sıcak soğuğa verdiği tepki vs. bize dişin iltihaplandığını düşündürür veya düşündürmez. radyolojide teşhisimize yardım eder.yeni başlayan iltihaplanmalar filmde görülmese bile biz bakıp apse var diyebiliriz.
2. sorunuz ise apseli diş çekilmez efsanesi... akut apseli diş çekilmez en az 3 doz antibiyotik kullanmanızı isteriz. kronik apseli diş ise çekilebilir. buna doktorunuz rahatlıkla karar verebilir..

Apsenin filmde görünmesi her zaman mumkun olmayabilir. Apseniz akut(atesli) evrede degilse çekilmesinde sakinca yoktur.
Iyi gunler....

Dt. Mehmet Dedeoğlu
Dt. Mehmet Dedeoğlu
Diş hekimi
İstanbul
Akut safhada kemik yıkımı olmadığı için apse görülmeyebilir ama lamina dura sürekliliğini kaybettiği için yine de sorun anlaşılabilir. kanal tedavisi zamanla çözüm getirebilecektir. bekleyin derim.Geçmiş olsun.

Dt. Derya Delice İnanlı
Dt. Derya Delice İnanlı
Diş hekimi
İstanbul
merhaba.
problemli dişin çekimi ile ilgili doktorunuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz. röntgeni görmeden sorunuzu cevaplamak doğru olmaz.
sağlıklı günler...

Dt. Bahadır Örki
Dt. Bahadır Örki
Diş hekimi
Denizli
Bazen yumuşak doku abseleri filmde gözükmeyebilir dişinizi çektirmeden önce muayeneye gelmenizi tavsiye ederim...

röntgen filmleri 2 boyutlu görüntü verdiği için bazen yanlış izlenim oluşturabilir. o yüzden klinik muayene ile desteklenmeden sadece filme bakarak teşhis koymak doğru olmaz. dişiniz kanal tedavisine olumlu yanıt vermiyorsa kanal tedavisi yenilenir. yine olmuyorsa çekilebilir.

Dt. Erdal Erdem
Dt. Erdal Erdem
Diş hekimi
Balıkesir
merhabalar öncelikle yeni oluşan apseler röntgen belirtisi vermeyebilir. apsenin röntgen dışında gösterdiği belirtileri farkeden bir hekim dişin apse yaptığını söyleyebilir. tabiki bazen ileri derecede hassasiyetlerde olabilir. başka bir hekimde bunu hassasiyet olarak görmüş olabilir.
ikincisi her hekimin farklı bir bakış açısı vardır. kanal tedavisini yapan hekim kurtarmaya çalışabilir. ya da sorunu daha net görüp direk çekime de karar verebilir.bunu bir zarar olarak değil de farklı bir çözüm olarak görebilirsiniz.

Dt. Serkan Zeybek
Dt. Serkan Zeybek
Ortodonti, Çocuk diş hekimliği (pedodonti), Diş hekimi
Denizli
Muayene edilip röntgenler incelendikten sonra daha net karar verilir.

Dr. Dt. Gürkan Erenel
Dr. Dt. Gürkan Erenel
Diş hekimi, Protetik diş tedavisi, Restoratif diş tedavisi
Ankara
Geçmiş olsun öncelikle;
Gereken şey ağrılarınızı geçirmektir. Röntgende ne görülüp görülmediği yada kimin ne gördüğü değildir. Tekrar geçmiş olsun ama kanal tedavisi sizin için
doğru tedavi gibi görünüyor.

Dt. Fulya Güler
Dt. Fulya Güler
Diş hekimi
Adana
İyigünler. Diş Hekiminizin kullandığı Röntgen makinesinin çözünürlük kalitesine bağlı olarak da tespit edememiş olabilir. Öncelikle kök kanallarıyla ilgili bir komplikasyon olup olmadığı değerlendirilmelidir ,belirli aralıklarla pansuman yapılması gerekebilir veya duruma göre tedavi seçeneği belirlenebilir.Geçmiş Olsun.

Öncelikle geçmiş olsun. Apse ilk evresindeyse filmde görünmeyebilir. Size uygulanan tedavi yani kanal tedavi doğru bir karar olmuş.Fakat tedavinin başarısı hakında birşey söyleyemeyeceğim.Siz yinede doktorunuzun dediklerini uygulayın

Dt. Olcay Dilber
Dt. Olcay Dilber
Diş hekimi, Diş hastalıkları ve tedavisi
İzmir
Merhaba
Hekim arkadaşlarımın fikirleri hakkında yorum yapmam doğru olmaz. Röntgeninizi görmeden ve muayene etmeden de benim yorum yapma şansım yok...
Geçmiş olsun...

Geçmiş olsun, Apse yada iltahabın aşamaları vardır şayet kokün etrafindaki kemik etkilenmemiş enfeksiyon yumuşak dokuda sınirlı kalmış ise röntgen de görülmeyebilir ancak yinede bir takım belirtiler görülebilir. Sadece rontgen ile degil ayni zamanda ağız içi muyene ile teşhis konabilir..

Dt. Sevinç Karahanoğlu
Dt. Sevinç Karahanoğlu
Diş hekimi
İstanbul
çok geçmiş olsun,abse çene kemiğinin %35 lik kısmını eritmeden maelesef röntgende tespit edilemiyor ancak hastamızın şikayeti doğrultusunda yani absenin subjektif belirtileri doğrultusunda tedaviye karar veririz.

Dt. Tümay Sandıkçı
Dt. Tümay Sandıkçı
Diş hekimi
Antalya
Bazen apse rontgen filminin çekim hatası nedeni ile veya cevre organların süperpoze olması [üst üste görülmesi] nedeni ile görülmeyebilir. Mudahale öncesi ANTİBİOTİK kullanmanız herhangi bir komplikasyonu önleyebilir.

röntgeni inceleyen hekime danışabilirsiniz. geçmiş olsun iyi günler.

Dt. Özlem Ersöz
Dt. Özlem Ersöz
Diş hekimi
Eskişehir
Akut dönemde çok şişlik varsa görülemeyebilir.Ancak ilaçla birlikte 3.gün ve sonrasında filmde çok net görünür. Kanal başlanması çok iyi olmuş içine antibiyotik konulduktan sonra 1 hafta beklenip ağrı geçmezse ilac yenilenir tekrar beklenir ama buna ragmen gelmezse Çekim düşünülür.

Dt. İbrahim Halil Karakuş
Dt. İbrahim Halil Karakuş
Diş hekimi
Kocaeli
abse ile enfeksiyon varlığı iki farklı durumdur..bazen hekimler enfeksiyon varlığını hastalara anlatırken "abse" olarak nitelendirirler..yani her abse bir enfeksiyon diyebiliriz fakat her enfeksiyon bir abse değildir..dolayısıyla eğer yüzde veya diş çevresinde gözle görülür bir şişlik veya doku altında "irin,cerahat" var ise abse olarak nitelendirebiliriz..her ağrıyan dişde abse olacak diye bir kural yoktur..eğerki sıcak,soğuk gibi dış uyaranlara karşı dişdeki ağrı azalıyor ya da artıyorsa o dişde çoğu zaman abse yoktur..kanal tedavisi sonrası dişin üzerine basamama problemi çoğu kanal tedavisi sonrası gelişen bir durumdur..dolayısıyla bir müddet beklemenizi ağrı kesici kullanmanızı önerebilirim..vücutta ateş ve diş çevresinde yaygın şişlik yoksa antibiyotik kullanmayabilinir fakat muayene eden hekime güvenmenizi öneririm..geçmiş olsun..

Diş Ağrısı ile ilgilenen uzmanlardan bazıları

Nurhan Kara

Nurhan Kara

Diş hekimi

İstanbul

Hülya Dönmezer

Hülya Dönmezer

Diş hekimi

Ankara

Melih Bayram

Melih Bayram

Diş hekimi

İstanbul

Levent Mehmet Kalkan

Levent Mehmet Kalkan

Diş hekimi, Protetik diş tedavisi

İstanbul

Ezgi Can

Ezgi Can

Diş hekimi

Ankara

Yaman Yamangil

Yaman Yamangil

Diş hekimi

İzmir

İlgili sorular

Sorularınız mı var?

Uzmanlar Diş Ağrısı hakkında 11 soru cevapladı

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

  • Sorunuz anonim olarak yayınlanacaktır.

    Anlaşılır, kısa ve öz bir soru sorun.
  • Sorunuz, sadece bir uzmana değil konuyla alakalı olan ve sistemimizde yer alan tüm uzmanlara gidecektir.
  • İnternet, bir doktorun sağladığı tıbbi bakımın yerine geçemez. Eğer tıbbi bir sorununuz veya acil bir durumunuz varsa bir doktora başvurunuz.
  • Belirli bir vaka veya ikinci görüş talepleri hakkındaki sorulara izin verilmemektedir.

Cevabı size bildirmek için kullanacağız. Sitede görünmeyecektir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.