iyi günler .4 yaşında bir erkek çocuğum var. kelime öbeklerini tekrarlıyor. yaklaşık 6 aydır bu durum devam ediyor. kekemelikle ilgili bir uzmana ne zaman başvurmam gerekir . bir uzmana gitmeden önce kreşe göndermemizin bir faydası olur mu . teşekkür ederim.
Uzm. Dr. Baise Tıkır
Uzm. Dr. Baise Tıkır
Psikiyatri, Aile terapisi, Psikoloji
Ankara
Bu konuyu cocuk psikiyatristlerine danismaniz daha uygun olur.

Psk. Didem Tekin Meriç
Psk. Didem Tekin Meriç
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
Ankara
Çocuğunuz 6 aydır bu durumu yaşıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Uzmanla görüştükten sonra kreşe göndermek ile ilgili kararlarınızı vermenizi tavsiye ederim.

Uzm. Psk. Mehmet Uyar
Uzm. Psk. Mehmet Uyar
Psikoloji, Dil ve konuşma terapisi
İstanbul
kekemelik terapisi için uygun zaman genellikle 6 yaş ve sonrasıdır. siz bu süreye karadar takılmalarına dikkat etmemeye çalışın. onun konuşmalarını sabırla dinleyin. kesmeyin. çok artarsa terapi için başvurabilişrsiniz. geçmiş olsun

Psk. Serdar Doruk Avunduk
Psk. Serdar Doruk Avunduk
Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi
İstanbul
Merhaba, çocuğunuzun 6 aydan daha önceki süreçte dili kullanımı nasıldı ? Hiç konuşmuyor muydu ? yoksa konuşuyordu daha sonra mı kekemeliğe geçiş oldu? . Bu bilgi çalışmalarda işe yarayan bir bilgidir. Tedbir ve müdahale amaçlı yakınınızdaki lisanslı veya eğitimli bir "dil ve konuşma terapisti" konu ile ilgili soru işaretlerinizi giderebilir.

Uzm. Psk. Ayşe Gavas Aslan
Uzm. Psk. Ayşe Gavas Aslan
Psikoloji, Aile terapisi
Bursa
İyi günler. Kekemelik mi emin olamadım eğer öyle ise hemen anaokuluna başlatın. Ve onun gözlerine her konuştuğunda herşey yolunda imiş gibi davranın. Abartılı olumlu olumsuz tepkiler vermeyin. Ancak başka bir özel durumla karşılaşmamak için -otizm- gibi es geçmeyin bir çocuk psikiyatristine danışın lütfen. Sağlıkla kalın

Uzm. Psk. İskender Yusuf
Uzm. Psk. İskender Yusuf
Psikoloji, Aile terapisi, Psikiyatri
İstanbul
Merhaba öncelikle durumun değerlendirilmesi için bir uzmandan randevu alıp çocukla birlikte gitmenizde yarar var, Değerlendirmeden sonra uzman sizi doğru bir şekildw yönlendirecektir.

Merhaba, Krese gitmesi cocuk icin faydali olur fakat yeterli olmayabilir. Bu danisandan danisana degiskenlik gosterir. Bu yaşlarda oluşan kekemelik için uzmana basvurmanizi oneririm. Diger turlu çocuğunuz kekeledigi icin toplum önünde konuşmamaya baslayabilir bu da gelecegi icin oz guven kaybina donusebilir.

Psk. Serhat Öncüler
Psk. Serhat Öncüler
Psikoloji, Aile terapisi
Ankara
Merhaba, bu konu çalıştığım bir alan değil, başka arkadaşların yardımı olacaktır.

Hoşçakalın

Psk. Dan. Selver Ebrişim
Psk. Dan. Selver Ebrişim
Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi
Ankara
Merhaba
Oncelikle kekemelik ailenizde var mi? Eger yoksa erken yas doneminde bazi cocuklarin konusmaya basladiktan bir sure sonra kelime tekrari durumu ortaya cikabiliyor. Konusmalari bazen dusunce hizina yetisemiyor. Senkronize yakalandiktan sonra bu durum duzelebiliyor. Krese baslamasi bir cok acidan faydali olabilir. Ama bu sorunu basli basina cozmeye yardim etmeyebilir.
Isterseniz simdi isterseniz bir sure daha bekledikten sonra bir uzmana goturebilirsiniz. Durumunda artis var mi bu seyri takip ederek karar verebilirsiniz. Bu durumdayken onun kelimelerini tamamlamayalim asla. Sakinlesmesini saglayabiliriz donem donem.
Hoscakalin.

Merhaba iyi günler, genellikle 2 yaşında ortaya çıkabilen akıcı konuşmada aksaklıklar 6 yaşında sona ermesi beklenir, bazen bu durum geçmeyebilir. 6 aylık takip sonunda hala devam ediyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. kreşe göndermenizin sosyal ilişkilerini ve iletişimini güçlendirebileceği gibi arkadaşları arasında dikkat çekmesi ve durumun farkına varmasına ben niye diğer çocuklar gibi konuşmuyorum bilişini geliştirebileceği ihtimalini de artırabilir ve geri çekilmesine sosyal ilişki kurmada zorlanmasına yol açabilir ve başka problemler yaşanma ihtimalini artırabilir, ayrıntılı klinik değerlendirme için psikolog yardımı almanızı tavsiye ederim.

Uzm. Psk. Erdal Usluer
Uzm. Psk. Erdal Usluer
Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji
Ankara
Eğer 6 aydır devam eden bir durum varsa hastanelerde bir dil konuşma bölümüne gidebilir. Kreş başlaması dil konuşma geriliklerinde etkili bir yoldur fakat akıcı konuşmada yeni bir stres faktörü olabilir. Öncelikle bir dil konuşma alanında destek alarak ya da aile bilgilendirmesi gerekebilir

Psk. Tolga Nasuh Aran
Psk. Tolga Nasuh Aran
Psikoloji, Aile terapisi
İzmir
Kreşe göndermenizi tavsiye ediyorum.

Merhabalar, çocuğunuz kelime tekrarlarını yaptığında verdiğiniz tepki de çok önemli. Mümkün olduğunca duymamızlıktan gelmenizi öneririm. Bir uzman tarafından çocuğun gözlenmesi, değerlendirilmesi öenmlidir. O yüzden değerlendirme için uzmandan yardım almanızı öneririm. Kreşe başlatmak hem çocuğun sosyal gelişimi, hem de dil gelişimi açısından olumlu bir rol oynayabilir. Sevgiler

Merhabalar, kekemelik sorunu için konuşma terapisi alabilirsiniz.. Saygılar

Psk. Duygu Yürek
Psk. Duygu Yürek
Psikoloji
İzmir
Merhaba, kreşin faydası olabilir ancak bu konuda bir uzmana danıştıktan sonra hareket etmenizi öneririm. Teşekkürler.

Kekemelik ile ilgilenen uzmanlardan bazıları

Hande Karakılıç Üçer

Hande Karakılıç Üçer

Psikiyatri

Ankara

Tulga Tolun Şatır

Tulga Tolun Şatır

Psikiyatri

İstanbul

Necati Çobanoğlu

Necati Çobanoğlu

Psikiyatri

İzmir

Çezar Atasoy

Çezar Atasoy

Psikiyatri

İstanbul

Emine Filiz Uluhan

Emine Filiz Uluhan

Psikiyatri

Antalya

Akif Taşdemir

Akif Taşdemir

Psikiyatri

İstanbul

İlgili sorular

Sorularınız mı var?

Uzmanlar Kekemelik hakkında 10 soru cevapladı

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

  • Sorunuz anonim olarak yayınlanacaktır.

    Anlaşılır, kısa ve öz bir soru sorun.
  • Sorunuz, sadece bir uzmana değil konuyla alakalı olan ve sistemimizde yer alan tüm uzmanlara gidecektir.
  • İnternet, bir doktorun sağladığı tıbbi bakımın yerine geçemez. Eğer tıbbi bir sorununuz veya acil bir durumunuz varsa bir doktora başvurunuz.
  • Belirli bir vaka veya ikinci görüş talepleri hakkındaki sorulara izin verilmemektedir.

Cevabı size bildirmek için kullanacağız. Sitede görünmeyecektir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.