kekemelik , kelime öbeklerini tekrarlama

iyi günler .4 yaşında bir erkek çocuğum var. kelime öbeklerini tekrarlıyor. yaklaşık 6 aydır bu durum devam ediyor. kekemelikle ilgili bir uzmana ne zaman başvurmam gerekir . bir uzmana gitmeden önce kreşe göndermemizin bir faydası olur mu . teşekkür ederim.

Uzm. Dr. Baise Tıkır
Uzm. Dr. Baise Tıkır Psikiyatri, Aile terapisi, Psikoloji Ankara
Bu konuyu cocuk psikiyatristlerine danismaniz daha uygun olur.

Psk. Didem Tekin Meriç
Psk. Didem Tekin Meriç Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji Ankara
Çocuğunuz 6 aydır bu durumu yaşıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Uzmanla görüştükten sonra kreşe göndermek ile ilgili kararlarınızı vermenizi tavsiye ederim.

Uzm. Psk. Mehmet Uyar
Uzm. Psk. Mehmet Uyar Psikoloji, Dil ve konuşma terapisti İstanbul
kekemelik terapisi için uygun zaman genellikle 6 yaş ve sonrasıdır. siz bu süreye karadar takılmalarına dikkat etmemeye çalışın. onun konuşmalarını sabırla dinleyin. kesmeyin. çok artarsa terapi için başvurabilişrsiniz. geçmiş olsun

Psk. Serdar Doruk Avunduk
Psk. Serdar Doruk Avunduk Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi İstanbul
Merhaba, çocuğunuzun 6 aydan daha önceki süreçte dili kullanımı nasıldı ? Hiç konuşmuyor muydu ? yoksa konuşuyordu daha sonra mı kekemeliğe geçiş oldu? . Bu bilgi çalışmalarda işe yarayan bir bilgidir. Tedbir ve müdahale amaçlı yakınınızdaki lisanslı veya eğitimli bir "dil ve konuşma terapisti" konu ile ilgili soru işaretlerinizi giderebilir.

Uzm. Psk. Ayşe Gavas Aslan
Uzm. Psk. Ayşe Gavas Aslan Psikoloji, Aile terapisi Bursa
İyi günler. Kekemelik mi emin olamadım eğer öyle ise hemen anaokuluna başlatın. Ve onun gözlerine her konuştuğunda herşey yolunda imiş gibi davranın. Abartılı olumlu olumsuz tepkiler vermeyin. Ancak başka bir özel durumla karşılaşmamak için -otizm- gibi es geçmeyin bir çocuk psikiyatristine danışın lütfen. Sağlıkla kalın

Psk. İskender Yusuf
Psk. İskender Yusuf Psikoloji, Aile terapisi, Psikiyatri İstanbul
Merhaba öncelikle durumun değerlendirilmesi için bir uzmandan randevu alıp çocukla birlikte gitmenizde yarar var, Değerlendirmeden sonra uzman sizi doğru bir şekildw yönlendirecektir.

Merhaba, Krese gitmesi cocuk icin faydali olur fakat yeterli olmayabilir. Bu danisandan danisana degiskenlik gosterir. Bu yaşlarda oluşan kekemelik için uzmana basvurmanizi oneririm. Diger turlu çocuğunuz kekeledigi icin toplum önünde konuşmamaya baslayabilir bu da gelecegi icin oz guven kaybina donusebilir.

Psk. Serhat Öncüler
Psk. Serhat Öncüler Psikoloji, Aile terapisi Ankara
Merhaba, bu konu çalıştığım bir alan değil, başka arkadaşların yardımı olacaktır.

Hoşçakalın

Psk. Dan. Selver Ebrişim
Psk. Dan. Selver Ebrişim Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi Ankara
Merhaba
Oncelikle kekemelik ailenizde var mi? Eger yoksa erken yas doneminde bazi cocuklarin konusmaya basladiktan bir sure sonra kelime tekrari durumu ortaya cikabiliyor. Konusmalari bazen dusunce hizina yetisemiyor. Senkronize yakalandiktan sonra bu durum duzelebiliyor. Krese baslamasi bir cok acidan faydali olabilir. Ama bu sorunu basli basina cozmeye yardim etmeyebilir.
Isterseniz simdi isterseniz bir sure daha bekledikten sonra bir uzmana goturebilirsiniz. Durumunda artis var mi bu seyri takip ederek karar verebilirsiniz. Bu durumdayken onun kelimelerini tamamlamayalim asla. Sakinlesmesini saglayabiliriz donem donem.
Hoscakalin.

Uzm. Psk. Engin Lap
Uzm. Psk. Engin Lap Psikoloji Gaziantep
Merhaba iyi günler, genellikle 2 yaşında ortaya çıkabilen akıcı konuşmada aksaklıklar 6 yaşında sona ermesi beklenir, bazen bu durum geçmeyebilir. 6 aylık takip sonunda hala devam ediyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. kreşe göndermenizin sosyal ilişkilerini ve iletişimini güçlendirebileceği gibi arkadaşları arasında dikkat çekmesi ve durumun farkına varmasına ben niye diğer çocuklar gibi konuşmuyorum bilişini geliştirebileceği ihtimalini de artırabilir ve geri çekilmesine sosyal ilişki kurmada zorlanmasına yol açabilir ve başka problemler yaşanma ihtimalini artırabilir, ayrıntılı klinik değerlendirme için psikolog yardımı almanızı tavsiye ederim.

Uzm. Psk. Erdal Usluer
Uzm. Psk. Erdal Usluer Psikoloji, Aile terapisi, Pedagoji Ankara
Eğer 6 aydır devam eden bir durum varsa hastanelerde bir dil konuşma bölümüne gidebilir. Kreş başlaması dil konuşma geriliklerinde etkili bir yoldur fakat akıcı konuşmada yeni bir stres faktörü olabilir. Öncelikle bir dil konuşma alanında destek alarak ya da aile bilgilendirmesi gerekebilir

Psk. Tolga Nasuh Aran
Psk. Tolga Nasuh Aran Psikoloji, Aile terapisi İzmir
Kreşe göndermenizi tavsiye ediyorum.

Merhabalar, çocuğunuz kelime tekrarlarını yaptığında verdiğiniz tepki de çok önemli. Mümkün olduğunca duymamızlıktan gelmenizi öneririm. Bir uzman tarafından çocuğun gözlenmesi, değerlendirilmesi öenmlidir. O yüzden değerlendirme için uzmandan yardım almanızı öneririm. Kreşe başlatmak hem çocuğun sosyal gelişimi, hem de dil gelişimi açısından olumlu bir rol oynayabilir. Sevgiler

Merhabalar, kekemelik sorunu için konuşma terapisi alabilirsiniz.. Saygılar

Merhaba, kreşin faydası olabilir ancak bu konuda bir uzmana danıştıktan sonra hareket etmenizi öneririm. Teşekkürler.

Kekemelik uzmanları

Osman Zeki Özel

Osman Zeki Özel

Psikiyatri

İstanbul

Figen Ateşçi Çulha

Figen Ateşçi Çulha

Psikiyatri

Denizli

Bahar Berberoğlu

Bahar Berberoğlu

Psikiyatri

Antalya

Hande Karakılıç Üçer

Hande Karakılıç Üçer

Psikiyatri

Ankara

Tulga Tolun Şatır

Tulga Tolun Şatır

Psikiyatri

İstanbul

Murat Emül

Murat Emül

Psikiyatri

İstanbul

İlgili sorular

Sorularınız mı var?

Uzmanlarımız Kekemelik hakkında 3 soru cevapladı

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.