kekemelik , kelime öbeklerini tekrarlama

iyi günler .4 yaşında bir erkek çocuğum var. kelime öbeklerini tekrarlıyor. yaklaşık 6 aydır bu durum devam ediyor. kekemelikle ilgili bir uzmana ne zaman başvurmam gerekir . bir uzmana gitmeden önce kreşe göndermemizin bir faydası olur mu . teşekkür ederim.

Uzm. Psk. Mehmet Uyar
Uzm. Psk. Mehmet Uyar Psikoloji, Dil ve konuşma terapisti İstanbul
kekemelik terapisi için uygun zaman genellikle 6 yaş ve sonrasıdır. siz bu süreye karadar takılmalarına dikkat etmemeye çalışın. onun konuşmalarını sabırla dinleyin. kesmeyin. çok artarsa terapi için başvurabilişrsiniz. geçmiş olsun
Merhaba.
Bu dönemde genellikle çocuk kekemeliğinin farkında değildir ve genellikle konuşmaktan kaçınmaz ve akıcılıktaki bozulmalara psikolojik tepkiler vermez. Aileye verilen eğitimle bu sorun aşılabilmektedir.
İlerleyen zamanlarda sorun devam ettikçe çocukta; özgüven eksikliği, başarısızlık ve başarısızlık kaygısı, pek çok konuda korkuya sahip olmak, okulda başarısızlık, içe kapanma, değersizlik hissi ve depresyon gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle konuşma bozuklukları alanında çalışan bir uzman ile görüşerek danışmanlık almanızda fayda vardır.
Merhaba, çocuğunuzun 6 aydan daha önceki süreçte dili kullanımı nasıldı ? Hiç konuşmuyor muydu ? yoksa konuşuyordu daha sonra mı kekemeliğe geçiş oldu? . Bu bilgi çalışmalarda işe yarayan bir bilgidir. Tedbir ve müdahale amaçlı yakınınızdaki lisanslı veya eğitimli bir "dil ve konuşma terapisti" konu ile ilgili soru işaretlerinizi giderebilir.
Bu konuyu cocuk psikiyatristlerine danismaniz daha uygun olur.
Merhabalar, 6 ay uzun bir süre dil gelişiminin en hızlı olduğu dönemde böyle bir problemle karışılaştıysanız en yakın zamanda bir uzmana gitmenizi tavsiye ederim. Kreşin sosyalleşmesinde ve taklit yöntemiyle yeni kelimeler öğrenmesinde faydası olur dakat rahatsızlığı ortadan kaldırmaz.
Psk. Yetkin Kuşan
Psk. Yetkin Kuşan Psikoloji, Pedagoji, Dil ve konuşma terapisti Antalya
merhaba kelime öbeklerini tekrarlama ile kastınızın bazı kelimelerde takılma olduğunu zannediyorum.yani anne diyecekken birkaç kez tekrar. bu durum çoğunlukla heyecanlanma ardından (çoğunlukla coşku) gerçekleşir. bu noktada öncelikle yaşadığı travmatik durum olup olmadığı araştırılmalı. yoksa heyecana neden olan durum kazanımla( bu şekilde vurgu yaptığında isteğinin yerine getirilmesi) alakalı olduğu değerlendirilerek vurgulama yapılıp yapılmadığı değerlendirilmeli. basit düzeyde balon şişirme, pipet üfleme şeklinde oyunlaştırılmış çalışmalar yapılmalı; heyecanıyla nefes kontrolü arasındaki bağ üzerine çalışılmalıdır. kreşe gitmek tek başına işe yarayacağı veya durumu ilerleteceğini söylemek için pek çok değişken mevcut: sınıf arkadaş ilişkileri, öğretmenin tavrı gibi. profesyonel destek açısından dil terapisi çalışan bir psikolog veya dil terapistinden yardım almanızı öneririm. selamlar
Psk. İskender Yusuf
Psk. İskender Yusuf Psikoloji, Aile terapisi, Psikiyatri İstanbul
Merhaba öncelikle durumun değerlendirilmesi için bir uzmandan randevu alıp çocukla birlikte gitmenizde yarar var, Değerlendirmeden sonra uzman sizi doğru bir şekildw yönlendirecektir.
Merhaba, Krese gitmesi cocuk icin faydali olur fakat yeterli olmayabilir. Bu danisandan danisana degiskenlik gosterir. Bu yaşlarda oluşan kekemelik için uzmana basvurmanizi oneririm. Diger turlu çocuğunuz kekeledigi icin toplum önünde konuşmamaya baslayabilir bu da gelecegi icin oz guven kaybina donusebilir.
Psk. Serhat Öncüler
Psk. Serhat Öncüler Psikoloji, Aile terapisi Ankara
Merhaba, bu konu çalıştığım bir alan değil, başka arkadaşların yardımı olacaktır.

Hoşçakalın
Merhaba
Oncelikle kekemelik ailenizde var mi? Eger yoksa erken yas doneminde bazi cocuklarin konusmaya basladiktan bir sure sonra kelime tekrari durumu ortaya cikabiliyor. Konusmalari bazen dusunce hizina yetisemiyor. Senkronize yakalandiktan sonra bu durum duzelebiliyor. Krese baslamasi bir cok acidan faydali olabilir. Ama bu sorunu basli basina cozmeye yardim etmeyebilir.
Isterseniz simdi isterseniz bir sure daha bekledikten sonra bir uzmana goturebilirsiniz. Durumunda artis var mi bu seyri takip ederek karar verebilirsiniz. Bu durumdayken onun kelimelerini tamamlamayalim asla. Sakinlesmesini saglayabiliriz donem donem.
Hoscakalin.
Psk. Aysun Erol
Psk. Aysun Erol Psikoloji, Pedagoji, Aile terapisi İstanbul
Merhabalar, bahsettiğiniz durumun bir konuşma bozukluğu mu yoksa bir takım psikolojik sebeplere bağlı (herhangi bir olumsuz duygu durumuna bağlı olarak) bir konuşma güçlüğü mü anlamak gerekir. Bu durumun kalıcı hale gelmemesi için bir takım gelişimsel ve ruhsal değerlendirmenin yapılması ve hemen ardından ya konuşma dil terapisi ya da psikoterapi sürecine yönlenmeniz yerinde olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.
Uzm. Psk. Engin Lap
Uzm. Psk. Engin Lap Psikoloji Gaziantep
Merhaba iyi günler, genellikle 2 yaşında ortaya çıkabilen akıcı konuşmada aksaklıklar 6 yaşında sona ermesi beklenir, bazen bu durum geçmeyebilir. 6 aylık takip sonunda hala devam ediyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. kreşe göndermenizin sosyal ilişkilerini ve iletişimini güçlendirebileceği gibi arkadaşları arasında dikkat çekmesi ve durumun farkına varmasına ben niye diğer çocuklar gibi konuşmuyorum bilişini geliştirebileceği ihtimalini de artırabilir ve geri çekilmesine sosyal ilişki kurmada zorlanmasına yol açabilir ve başka problemler yaşanma ihtimalini artırabilir, ayrıntılı klinik değerlendirme için psikolog yardımı almanızı tavsiye ederim.
Psk. Nurdan Yoldaş
Psk. Nurdan Yoldaş Psikoloji, Aile terapisi İzmir
Merhaba. Çocuklar anlasın ve öğrensin diye ebeveynler bazı şeyleri tekrar ederek konuşurlar hatta çocuk ağzıyla onun ifadelerine yakın ifadeler kurabilirler. Böyle bir sırada çocuk bu uslubu kaparak öyle konuşmayı sürdürebilirler. Bu ya da benzeri bir durum yoksa bir uzmana götürmeniz yararlı olacaktır. Bir sorun olmasa bile sizin kaygılarınızı tartışacağınız bir uzman son derece önemlidir. Öncelikle okula götürüp götürmemeyi de uzmanla tartışmanız yararlı olacaktır. Çocuğunuzla birlikte sağlıklı ve keyifli olmanız dileğimle hoşça kalın.
Merhaba, her ikisine de başlamanız gerekir.
Okul öncesi dönem; aileden ayrışma, sosyal beceri kazanma, toplumsal kurallar ve dil konuşma becerisi ve de birçok kazanımlar bakımından çok kıymetli. Oğlunuzun yaşı da bu becerilerin kazanılması bakımından önemli bir yaş.
Kekemelikte bu yaşlarda seyreden ve ömür boyu devam edebilecek bir durum. Önlenmesi bakımından anaokulu ile beraber devam edilmesi geleceği için çok faydalı olacaktır.
Kreşe göndermenizi tavsiye ediyorum.
Merhabalar, çocuğunuz kelime tekrarlarını yaptığında verdiğiniz tepki de çok önemli. Mümkün olduğunca duymamızlıktan gelmenizi öneririm. Bir uzman tarafından çocuğun gözlenmesi, değerlendirilmesi öenmlidir. O yüzden değerlendirme için uzmandan yardım almanızı öneririm. Kreşe başlatmak hem çocuğun sosyal gelişimi, hem de dil gelişimi açısından olumlu bir rol oynayabilir. Sevgiler
İyi günler. Genellikle 2-3,5 yaşlarında başlayan kekemelik geçici olmaktadır.Ancak farklı sebeplerden ötürü de kekemelik yaşıyor olabilir.Herhangi bir organik bozukluğa bağlı değilse, psikolojik kökenlidir.Son 6 aydır süre geldiğini belirtmişsiniz.Travmatik yaşantı yada korku, aile içi sorunlar, kayıp ya da ayrılık, hatalı anne baba tutumları sebep olabilmektedir.Bu nokta da bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.
Merhabalar, kekemelik sorunu için konuşma terapisi alabilirsiniz.. Saygılar
Merhaba, kreşin faydası olabilir ancak bu konuda bir uzmana danıştıktan sonra hareket etmenizi öneririm. Teşekkürler.
Merhaba. Öncelikle son 6 aydır dediğinize göre mutlaka çocuk için önemli olan bir yaşam olayı deneyimlenmiştir. Çocuğu etkileyen bu durumla çocuğun başa çıkması için onunla birlikte yürütülen oyun terapisi ve sizinle yapılacak olan aile rehberliğini bir arada götürerek iyi sonuçlar alıyoruz. Tetikleyen sebepleri de iyi analiz ettiğimiz sürece, önleyici bir yaklaşım ile ileride oluşabilecek nüksleri de engelleyebiliriz. İzmir'e gelirseniz yardımcı olurum.
sağlıkla kalın,
Öncelikle iyi günler. Söz konusu çocuklarımız olduğu zaman en iyisi erkenden kontrole götürmektir. 6 aydır süregelen bir durumdan bahsediyorsak en yakın zamanda bir değerlendirmeye götürmek çocuğunuzun ileriki hayatında sıkıntı yaşamasını engelleyebilir ve ebeveyn olarak sizin kaygılarınızı azaltabilir. Lütfen en yakın zamanda destek alınız. İyi günler diliyorum.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? Başka bir soru sorun!

Bu içerik çok kısa. Sorunuz en az __LIMIT__ karakter uzunluğunda veya daha fazla olmalıdır.

Soru sormak istediğiniz doktorun tıbbi uzmanlık alanını seçin

Sorunuzu doktorunuza gönderebilmek için lütfen yerleşim yeri bilgilerinizi giriniz.