Ani İşitme Kaybı

Yazar Fatih ArslanKulak Burun Boğaz Doktoru • 29 Mart 2021 • Yorumlar:

Bir sabah uyandığınızda kulağınızda inanılmaz bir uğultu ve işitmenizde azalma hissediyor olabilirsiniz.

Vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına görünün. Çünkü ani işitme kaybı geçiriyor olabilirsiniz.

ANİ İŞİTME KAYBI NEDİR?

Ani işitme kaybı 3 günden kısa süresince gerçekleşen 30 dB daha fazla veya daha fazla iç kulak kaynaklı işitme kaybıdır.

ANİ İŞİTME KAYBINA NE NEDEN OLUR?

Ani işitme kaybı genellikle tek kulakta olmakla birlikte nadiren iki kulakta da olabilir. Nedeni çoğunlukla idiopatik olmakla beraber viral ve damarsal kaynaklı da olabilir.  Stres de ani işitme kaybına neden olabilmektedir. Son günlerde COVID-19 un yarattığı stres nedeniyle ani işitme kaybı yaşayan kişi artmaktadır.

ANİ İŞİTME KAYBI BELİRTİSİ NEDİR ve TANI NASIL KONULUR?

Ani işitme kaybı tanısında hastadan alınan öykü çok önemlidir.  Belirti olarak genellikle hastalarda son günlerde aniden başlayan kulaklarda uğultu ve çınlama ile olabilmektedir.   Detaylı hasta öyküsü ve kbb muayenesinden sonra odyolojik testler ile tanı konulabilmektedir.

ANİ İŞİTME KAYBI TEDAVİSİ NASILDIR?

Ani işitme kaybı tedavisinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.   Hastalar aniden başlayan çınlama ve uğultu şikayetlerinde ilk 48 saat içinde bir uzmana başvurursa uygun tedaviyle işitmeleri normale dönebilmektedir. 1 ay ve daha fazla süre geçmiş olan ani işitme kayıplarında işitmenin tedaviyle eskiye dönmesi zordur ve işitme kaybı kalıcı olabilmektedir.   

Günümüzde COVID-19 un yarattığı stres nedeniyle kişilerde ani işitme kaybı yaşama oranı artmaktadır. Ancak bireyler pandemiden dolayı kulaklarındaki çınlama ve uğultuyu önemsemeyip hastanelere başvurmamaktadır.  Ani başlayan uğultu ve çınlama durumunda kişiler işitmelerin tedaviyle normale dönebilmesi için bir an önce uzmana görünmelidir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)