Botoks Uygulaması

Yazar Serbay GürelDermatolog • 28 Ağustos 2017 • Yorumlar:

Botoks, yaşla birlikte belirginleşen dinamik mimik çizgilerini ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Dünya istatistiklerinde en fazla ve kolay uygulanan, hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu, sonuçların en kısa sürede ortaya çıktığı ameliyatsız estetik uygulamaların başında gelir. Kırışıkların yok edilmesi amacıyla bu kırışıkların oluşmasını sağlayan mimik kaslarının içine uygun iğnelerle enjeksiyon esasına dayanan basit bir uygulamadır. Basit olmakla birlikte iyi bir anatomi bilgisi ve tecrübe gerektiren, kişinin yüz mimik kasları ve projeksiyonuna göre yorumlanması gereken bir işlemdir.

  • Nasıl yapılır?

Kırışıkların yok edilmesi amacıyla bu kırışıkların oluşmasını sağlayan mimik kaslarının içine uygun iğnelerle enjeksiyon esasına dayanan basit bir uygulamadır. Basit olmakla birlikte iyi bir anatomi bilgisi ve tecrübe gerektiren, kişinin yüz mimik kasları ve projeksiyonuna göre yorumlanması gereken bir işlemdir.

  • Nerelere yapılır?

Özellikle alın, göz kenarı, kaş çatma çizgisi, boyundaki ve diğer çizgilerde kullanılması sonucu kırışıklıkların açılmasında, büyük bir başarı, genç görünüm ve güzellik sağlamaktadır. Bu bölgelerin yanında göz altı kırışıklıkları, burun kenarlarında oluşan tavşan çizgileri (bunny lines), burun deliklerinin açılması, yüz felcinde ‘gummy smile’ dediğimiz gülerken dişetleinin gözükmesi durumunu engellemek amacıyla, ağız köşelerinin şekillendirilmesi ve migren tedavisi gibi pek çok amaç için kullanılabilmektedir.

  • Etkisi ne zaman başlar?

Botoks uygulamasının etkileri, enjeksiyon yapıldıktan en erken iki gün sonra başlar. Kişiden kişiye ve ilaca bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte genel olarak etkisi dördüncü günde başlayarak yedinci günde tamamlanıyor.On günde tam sonuç elde edilmiş oluyor.

  • Etki süresi ne kadardır?

Etki süresi kişiden kişiye ve kullanılan ilaca bağlı değişiklik göstermekle birlikte 4-6 ay kadardır.

  • Etkisi geçince kırışıklıklar daha artarak mı döner?

Botoksunetkisi geçince, işlem gören bölge en fazla eski halini alır. Botoksta amaç kasın kasılma gücünü azaltmak olduğu düşünüldüğünde, 4 ila 6 ay bu şekilde inaktif bir kasın eski gücünden daha fazla kasılması imkansızdır.

  • Yan etkileri ve riskleri var mı?

Başlıca riskleri, enjeksiyon noktasında morarma ve şişmedir. Nadiren göz kapağı düşüklüğü ve asimetriler gelişebilir. Bu risklerin tümü, geçici ve geri döndürülebilirdir. Botoksun bilinen kalıcı bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)