Brakiterapi Nedir?

Yazar Alper ÖzkanRadyasyon Onkoloğu • 15 Ağustos 2017 • Yorumlar:

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi sözcüğü yunaca da yakın anlamına gelen “braki” sözcüğünden türetilmiş olup, yakın mesafeli tedavi anlamında kullanılır. Brakiterapide; radyasyon kaynakları, tedavisi hedeflenen bölgenin çok yakınına veya bazen de doğrudan tümörün içine yerleştirilirler.

Brakiterapi; radyasyon kaynaklarının doğrudan elle yerleştirilmesi şeklinde yapılabildiği gibi, kaynakların belirli aparatlara sonradan yüklenmesi şeklinde de yapılabilir.

Brakiterapide kullanılan radyoaktif kaynakların özellikleri nelerdir?

Kullanılan ışın kaynakları; sınırlı erişim mesafesine sahip radyoaktif materyallerdir.

Örneğin, prostat kanserinin erken evrelerinde ufak bir operasyonla prostat içerisine yerleştirilen iğneler kullanılr. Sınırlı erişim mesafesinden dolayı, iğnelerinden kaynaklanan radyasyon yayılımı yalnızca prostat içerisinde sınırlı kalır. Bunun avantajı; hedef hacmin etrafındaki sağlam dokuların hemen hiç radyasyona maruz kalmaması ve radyasyonun olası yan etkilerinden korunmalarıdır. İğnelerin radyasyon yayılımları zamanla ortadan kalkar.


Bir diğer örnekte, jinekolojik kanserlerde vücut boşluklarına çeşitli aparatlar yerleştirmek suretiyle yapılan uygulamalardır. Burada radyasyon kaynağı daha sonra bu aparatlara yerleştirilip, belirli bir süre tutulduktan sonra tekrar çıkarılır. Bu uygulamada da hedeflenen hacmin etrafında ki sağlam dokular radyasyonun olası etkilerinden mümkün olan en yüksek oranda korunurlar.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)

Yazar

Alper Özkan

Radyasyon Onkolojisi Uzm. Dr.

Randevu al