ÇOCUĞUM PARMAK UCUNDA YÜRÜYOR!

Yazar Gökçe MıkOrtopedi Ve Travmatoloji Uzmanı • 9 Ağustos 2017 • Yorumlar:

ÇOCUĞUM PARMAK UCUNDA YÜRÜYOR!

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda parmak ucu yürüyüşü oldukça sık rastlanan bir durumdur ve genellikle 2 yaş itibariyle düzelme görürüz, ancak elbette bazı durumlarda parmak ucu yürüyüşü kalıcı olabilir.

Şayet çocuğunuz arada sırada parmak ucuna basarak yürüyor, ama çoğu zaman topuğuna basarak yürüyor ise bundan endişe etmeyiz. Bu durum her hangi bir problemi işaret etmez ve normal çocuklarda da görülebilir.

Fakat 2 yaşından sonra hemen her zaman parmaklarının ucuna basarak yürüdüğü gözlenen çocuklar mutlaka bir uzman doktor tarafından görülmelidirler. Muayenede bu durumun bir hastalık nedeni ile olup olmadığı kesinlik kazanır.

Yaşça daha büyük çocuklarda parmak ucuna basarak yürüme ve bunun tek taraflı olması Serabral Palsi (beyin felci) gibi nörolojik bir hastalığın bulgusu olabilir.

Diğer bakımlardan sağlıklı bir çocukta kalıcı parmak ucu yürüyüşü, seri alçılama yöntemiyle tedavi edilir. Eğer durum ileri düzeyde ise cerrahi tedavi gerektirir.

Parmak ucunda yürümeye yol açan bir diğer durum ise aşil tendonu kısalığıdır ve bunun da tedavisi yine seri alçılama ile başlar, bu tedavi cevap vermezse çözüm cerrahi yöntemlerdir.
 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Gökçe Mık Ortopedi Ve Travmatoloji Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)