DİZ İÇİ ENJEKSİYON TEDAVİSİNİN KİREÇLENME HASTALIĞINDAKİ YERİ

Yazar Gökçe MıkOrtopedi Ve Travmatoloji Uzmanı • 9 Ağustos 2017 • Yorumlar:

DİZ İÇİ ENJEKSİYON TEDAVİSİNİN KİREÇLENME HASTALIĞINDAKİ YERİ

Gonartroz’da diz içine değişik ilaçlar verilebilir. Uygun şekilde yapıldığında sıklıkla can acıtıcı bir uygulama değildir. Enjeksiyondan önce lokal anestezi yapmaya gerek olmasa da, iğneyi batırdığımız yere enjeksiyonun hemen öncesinde soğutucu sprey ile uyuşturma işlemi yapmaktayız. Enjeksiyon yapıldıktan sonraki bir kaç günde eklemde bir dolgunluk hissi ve sızlama yaşanabilir, bu durum normaldir ve geçicidir.

Diz içine enjeksiyonla verilebilen maddeler genel olarak Kortikosteroidler (kortizon) ve “kıkırdak koruyucu ajan” adı da verilen Hyalüronik Asit’tir.

Hyalüronik Asit enjeksiyonları da kendi aralarında “düşük moleküler ağırlıklı” ve “yüksek moleküler ağırlıklı” olarak ikiye ayrılır. Hem daha uzun süre etkili olması hem de hastalıkta daha efektif sonuç vermesi nedeniyle son yıllarda yüksek moleküler ağırlıklı olan daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra, PRP enjeksiyonu da kireçlenme tedavisi olarak dünyada bir süre denenmiş ama beklenen ölçüde iyi sonuçlar alınamadığından kireçlenme hastalığı tedavisindeki geçerliliğini yitirmiştir.

Hyalüronik Asit Nasıl İşler?

Kireçlenmenin neden olduğu ağrının belli bir süre azalmasına yardımcı olur ve böylece hastanın hayat kalitesini arttırabilir . Hyalüronik asit enjeksiyonu tedavisi protez ameliyatı seçeneğini ortadan kaldıracak nitelikte güçlü bir yöntem değildir, ancak ameliyata giden süreci uzatabilen etkiye sahiptir. Eklemde eksilen hyalüronik asidin yerine konulmasıyla eklem kayganlığını sağlamak ve kıkırdağın dayanıklılığını artırmak esas hedeftir.

Amerikan Uluslararası Orteoartirit Araştırma Derneği’nin en son çalışmalarında eklem içine yapılan Hyalüronik asitin aynı zamanda eklem kıkırdağını koruyucu rolünün öneminden de bahsedilmiştir. Her ne kadar diz protezi ameliyatı olasılığını ortadan kaldıracak şekilde mucizevi bir tedavi olmasa da, kireçlenme tedavisinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

Nitekim eklemi kayganlaştırıcı ve şok emici etkisinin yanı sıra, Hyalüronik Asit eklem içindeki enflamasyonu arttıran prostoglandin ve sitokinlerin aktivitesini etkileyerek de faaliyet göstermektedir.

Kortikosteroidler ise , ağrı kesici ve inflamasyonu azaltıcı etkileri ile uzun zamandır kireçlenme tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak etki süreleri kısadır ve tekrarlayan dozlarda kullanılmaları gerekir. Kireçlenme hastalığının ilk evreleri için kullanılması daha uygundur.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Gökçe Mık Ortopedi Ve Travmatoloji Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)