Dize Yük Ayarı

Diz kireçlenmesi tanım olarak, diz içindeki kıkırdakların yaş ile birlikte yıpranması sonucunda ortaya çıkan, özellikle şiddetli gece ağrısı yapan ilerleyici bir hastalıktır. Yaşla birlikte kemiklerdeki osteoporoz da artmaktadır. Bunun sonucu olarak da dizin iç tarafına binen yük artmakta ve kemiklerde içe doğru bir eğilme görülmektedir.

Hastalar genellikle dizin iç tarafında ve geceleri alevlenme şeklinde olan diz ağrısından şikâyet ederler ve kemiklerinin birbirine sürtündüğünü söylerler. Bu gibi şikâyetler ile hastaneye başvuran hastalara genellikle diz protezi olmalarını öneriyoruz. Sosyoekonomik ve kültürel olarak daha bilinçli hastalar doktor tavsiyesine uyup bu ameliyatı oluyorlar.

Büyük bir ameliyat olması, hastane yatış süresinin fazla olması, ameliyat sonrası dönemin enfeksiyon açısından risk taşıması ve de pahalı bir ameliyat olması nedeniyle yerine alternatif birçok tedavi yöntemi denenmekte ve uygulanmaktadır.

Eskiden askerlerin mahkûmlara yaptıkları eziyet sonrası dizinde kireçlenme bulunan ve şiddetli diz ağrısı çeken hastaların ağrılarının geçtiği izlenmiş. Yapılan araştırmalar sonucunda da dizin yan tarafında bulunan ve fibula dediğimiz kemiğin bu hastalarda kırık olduğu tespit edilmiş ve bu kemiğin kırılması sonrasında da neden ağrılarının geçtiği araştırılmış ve bir ameliyat yöntemi olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Dize rot ayarı veya yük kaydırma ameliyatı dediğimiz operasyondan kısaca bahsedecek olursak. Bu operasyonda kaval kemiğinin orta yan tarafından 5 cm’lik bir kesi ile girilip, fibula dediğimiz ince kemikten 2 cm’lik bir kemik parça çıkartılır ve sonrasında diz içine artroskop dediğimiz kapalı yöntemle ve kameralar ile girilir. Burada diz içi yapılar değerlendirilir ve gerekli müdahaleler yapılır. Aynı zamanda karın bölgesinden alınan yağ hücreleri özel işlemlerden geçirilerek hastanın dizine enjekte edilir ve dizin iç tarafındaki eklem aralığının açılmasının ardından öncesinde aşınmış ve yaralı olan kıkırdağa rahat bir nefes aldırılır ve bu sayede de bir miktar da kıkırdak iyileşmesi sağlanmaya çalışılır.

Dizin yük dağılımını dengeler ve dizin ömrünü uzatır. Bu ameliyat diz iç tarafında yüklenmesi ve daralması olan fakat diz protezi olmak için çok genç olan hastalar için de bir tedavi tekniğidir.

Ameliyat sonrasında hastalar bir gün hastanede yatıyor. Rahat bir gece geçiriyorlar ve ufak tefek ameliyat yerlerinde ağrıları olabiliyor.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)

Yazar

Mehmet Emre Hanay

Ortopedi Ve Travmatoloji Op. Dr.

Randevu al