Düz Taban

Nedir?: Ayağımızın tabanında iç kısımda uzunlamasına bir kavis bulunur. Bu kavis belli derecelerde esnek bir yapıya sahiptir. Bu yapı yürüme sırasında zeminin ayağa yaptığı basıncı emmeye ve böylece yükün diz, kalça ve bel eklemlerine zarar vermesine mani olur. Bu kavisin olmamasına yani ayak tabanındaki düzleşme durumuna düz tabanlık denir. Normal  ayak yere basarken iç kenarı yere temas etmez, düz tabanlıktaysa bu iç kenar yere temas etmeye başlar. Düz tabanlık ortopedik tedavi gerektiren durumlar sebebiyle, yani kısa aşil tendonu, ayak dış grup kaslarının spastisitesi gibi durumlarda olmakla birlikte esnek düz tabanlık dediğimiz tipte de olabilir. 

Nedenleri: Nasıl veya neden oluştuğu henüz bilinmemekle birlikte düz tabanlık yüksek oranda genetiktir. Ailede görülmesi düz tabanlık olasılığını arttırır. Genel olarak çocukların yüzde 70-80’ninde düz tabanlık vardır. 3 yaşından itibaren ayak tabanındaki yağ yastığı kaybolmaya başlar ve ayak bağları güçlenir. Böylece çocuklarda 8-10 yaşına kadar ayak kavsi normal şeklini alır. 

Tedavi: Esnek düz tabanlıkta tanı konulduktan sonra aile bilgilendirilir ve 8-10 yaşlarında kendiliğinden düzeleceği hakkında bilgi verilir. Bu süre içerisinde çocuklara ev içinde çorap, patik veya çıplak ayakla dolaşması önerilir. Ortopedik ayakkabı ve tabanlık genellikle gerekmez. Yalnız seçilen ayakkabılar yürüme döneminde sert tabanlı, topuklu, içten destekli, sert kenarlı olmalıdır. Eğer 8-10 yaş sonrası esnek düz tabanlık geçmemişse çabuk yorulma ve baldır kaslarında ağrı varsa ayak kavsini destekleyici yumuşak tabanlıklar ve spor ayakkabısı önerilir. Rijit tip yani ortopedik rahatsızlıklar nedeniyle oluşan düz tabanlıktaysa teşhis konulunca sebebe yönelik tedavi yapılmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Mahmut Kömürcü Ortopedi Ve Travmatoloji, El Cerrahisi Prof. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)