Estetik Burun Ameliyatı

Yazar Yusuf CanKulak Burun Boğaz Doktoru • 14 Mayıs 2019 • Yorumlar:

Yüz, insanın dış dünyayla ilişki kurduğu temel bölgedir. Burun ise, yüz bölgesinin merkez orantısını oluşturmaktadır. Yüz yapımız ile dış dünyayla ilk izlenimimizi oluştururken, burun merkezi bir oran sağlamaktadır.

Anatomik olarak doğada bulunan bütün canlılarda, altın oran olgusu vardır. Altın oran, yüzdeki bütün organların temel fonksiyonlarını sorunsuz şekilde yerine getirmesi üzerine kuruludur. Özellikle burun, nefes almak gibi hayati nitelikte fonksiyonlara sahip olan ve bu açıdan temel anatomik yapılarına göre yeniden biçimlendirilmesi gerekebilen bir organ olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük, küçük, çengel, karga, kalkık, eğri olmak üzere pek çok burun yapısı bulunmaktadır. Yüzün temel simetri noktasında bulunduğu için burun, estetik kaygılar oluşturabilmekte ve fonksiyonel bazı şikayetler oluşturarak, estetik müdahaleyi gerekli kılabilmektedir.

Burun fonksiyonları ve genellikle estetik görüntüsünden kaynaklı olarak çeşitli kaygılar ve sıkıntılar ortaya çıkabilmekte, kişiler bu doğrultuda burun estetiği ameliyatlarına başvurabilmektedir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, burun şeklinden memnun olmayan ya da çeşitli estetik kaygılara sahip olan kişilerin sorunlarını düzeltmeye yönelik olarak gerçekleştirilen işlemlere ve yapılan ameliyata verilen isimdir.

Estetik burun ameliyatı işlemleri ile;

-Burun küçültülebilmekte veya büyütülebilmektedir.

-Burun ucunun ya da kemerinin şekli değiştirilebilmektedir.

-Burun deliklerinin mevcut genişliği daraltılabilmektedir.

-Burun ve üst dudak arasındaki açı değiştirilebilmektedir.

-Doğumsal sebeplerle ya da kalıtsal olarak mevcut olan burun şekil bozuklukları düzeltilebilmektedir.

-Yaralanma ya da travmalara bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozuklukları ya da soluk alma problemleri giderilebilmektedir.

Burun estetiği, cerrahi dışı gerçekleştirilen estetik girişimlerden sonra, en sık yapılan estetik işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Estetik burun ameliyatları günümüzde, burun küçültmekten ve şekillendirmekten çok, buruna doğal bir görünüm kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Burun estetiği yaptırma talebi bulunan kişilerin şikayet, istek ve beklentilerinin dikkatli şekilde ele alınması ve titizlikle değerlendirilmesi sonucu, yapılacak olan estetik işlemin niteliği belirlenmektedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)