Etkili Not Alma

Yazar Gülsüm Beyza Vanlı • 18 Mayıs 2023 • Yorumlar:

Bilginin kazanılmasından kullanılmasına ve değerlendirilmesine kadar pek çok işlevi içerisinde barındıran not alma tekniklerinden yararlanmak, eğitim sürecinde bireyin gelişimine önemli katkılar sağlar. Çünkü not alma/tutma, etkili bir anlamlandırma stratejisidir. Hepimiz bir şekilde ders çalışırken belli konuları hatırlamak adına not alma yöntemine başvuruyoruz. Ama etkili bir şekilde alınmayan notlar, bize konuyu öğretmek yerine zaman kaybı olarak dönebiliyor. O halde bizlerde not tutma teknikleri neler, not nasıl çıkarılır, verimli not alma teknikleri neler birlikte inceleyelim.

1. Cornell Not Tutma Tekniği

Cornell not tutma tekniğinde sayfa üçe bölünür. Teknik, not alınan yaprağın sol tarafına bir çizgi çizilmesi ve geri kalan kısma notların yazılması şeklinde bir düzeni içerir:

  • a.İpuçları için dar bir sütün

b.Asıl notlarınız için daha geniş bir sütun

  • c.Özet için en alt kısım 

Yaprağın sağ tarafına asıl notlarımız için yer ayırdığımız geniş sütun olacak ve buraya alınan notlar gözden geçirildikten sonra, sol tarafta bulunan ipuçları için ayırdığımız dar kısma bu bilgileri temsil eden anahtar kelimeler ya da sözcükler yazılır. Daha sonra notların yazıldığı sağ taraftaki kısım kapatılır ve sol taraftaki anahtar ifadelerden yararlanarak not alınan önemli bilgiler hatırlanmaya çalışılır ve çok kısa özet çıkartılır.

2. Akıl Haritası Yöntemi

Akıl haritası yöntemi birbirine bağlı konuları ya da karışık ve soyut fikirleri çalışan kişiler için oluşturulmuş bir yöntemdir. Kimya, tarih ve felsefe gibi dersler bu yöntemin en sık kullanıldığı alanlardır. Konular arasındaki ilişkileri hatırlamanıza ve bağlamanıza yardımcı olur. Bir A4 sayfasını alırız. Ana konu üste yazılır ve her biri hakkında ayrıntılı bilgi içeren alt konulara ayrılır. Tıpkı bir organizasyon şeması gibi hayal edin. Bu alt konular oluştururken uzun uzun cümleler değil kavramları ya da -yeni başlıyorsak- açıklayıcı minik bir iki kelimeyi yazabiliriz. Yeni oklar oluştururken renkli kalemler kullanmak ve minik görseller eklemek de daha çok dikkatini çekebilir. Böylece hatırlamakta kolaylık yaşayabilirsin.

3. Taslak Çıkarma Yöntemi

Bu yöntem daha çok basitleştirmek için kullanılır. Burada önemli olan konuyu sana hatırlatacak kilit olan 4-5 kelime seçip bunların altına daha küçük, hatırlaman gereken notlar almandır. Bu kilit noktalar altında konuyla ilgili daha detaylı alt noktalar yazmanız gerekiyor. Bu yöntemi;  eğer notlarınızı en baştan düzenlemek istiyorsanız, ana konu ve alt başlıklar arasındaki ilişkiyi görmek istiyorsanız ve kendinize kilit noktalardan oluşacak bir sınav için hazırlanmak istiyorsanız çok rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4. Grafik Yöntemi

Grafik not alma yöntemi, bilgileri düzenlemek için sütunları kullanır. Bu yöntem, birçok olgu veya konu arasındaki ilişkileri kapsayan dersler için kullanışlıdır. Sayfa çeşitli sütunlara ayrılır ve bir kategori hakkında bilgi verildiğinde bu bilgi uygun sütunun altına not edilir. Bir sonraki konu başladığında bir satır aşağı inin ve tekrar başlayın. Bu sayaede notlar organize edilmiş haldedir ve gözden geçirilmesi kolaydır. Tanımladığınız önemli bilgileri vurgulayarak dikkatinizi kolay çeker.

5.Karşılaştırmalı Not Alma

Karşılaştırmalı not alma en işe yarayan not alma tekniklerinden biridir. Aynı anda birden çok konudan bahsediliyorsa ve özellikle de ezberlenmesi gereken bilgiler çoksa not aldığınız kağıdı ikiye bölerek not alabilirsiniz. Özellikle iki ayrı konunun, karakterin, uygulamanın veya yaklaşımın aynı derste anlatıldığı zamanlarda bu not alma yöntemi sınava hazırlıkta zaman kazandırır. Ders çalışırken potansiyel bir soru üzerinden çalışmanıza yardımcı olur.

Psikolojik Danışman

Gülsüm Beyza Vanlı

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Gülsüm Beyza Vanlı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Psk. Dan.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)

Yazar

Gülsüm Beyza Vanlı

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Psk. Dan.

Randevu al