Fissür nedir?

Yazar Kadir UskuayGenel Cerrah • 1 Eylül 2017 • Yorumlar:

Anal kanalda ( makat kanalında) oluşan çatlak (yırtık) şeklinde ağrılı bir yaradır. 100 kişiden 90 ında makatın arka tarafta, 10 unda makatın ön tarafında görülür.

Belirtileri nelerdir?

Anal fissür dışkılama sonrası yanma şeklinde ağrı yapar. Bu ağrı birkaç dakika ile birkaç saat arası sürebilir. Ayrıca akıntıya bağlı ıslaklık ve kaşıntı olabilir. Bunların dışında idrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, idrar yapamama gibi belirtiler de oluşabilir. Zamanla çatlağın dış ucunda et sarkıntısı oluşur.

Nedenleri nelerdir?

Genellikle sert ve kalın dışkılama sonrasında oluşur. Nedeni genellikle kabızlıktır. Çok ıkınmaya neden ishal sonrası da oluşabilir. Bazen barsak hastalıkları ve bazı sistemik hastalıklara da bağlı olabilir.

Tedavi edilmezse ne olur?

Bir kez oluştuğunda hasta ağrı nedeniyle dışkılamayı geciktireceğinden çok zor iyileşir. Bu nedenle tedavi edilmezse genellikle kronikleşir (müzminleşir).

Tedavisi nasıl yapılır?

Hastalık ilk oluştuğunda sıcak su oturma banyoları ve kremlerle tedavi edilebilir. Ancak yüksek oranda tekrarlama ve kronikleşme (müzminleşme) söz konusudur. Tıbbi tedavi ile iyileşmeyen hastalara cerrahi müdahale gerekir. Tedavisi muayenehane şartlarında lokal anestezi ile 10 dakikada uygulanabilen bir işlemle yapılabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)