Her Çocuk Özeldir

Her çocuk özeldir. Dünyadaki yaşamış, yaşayan ve yaşayacak olan her insan gibi. Hiçbir insanın bir eşi var mı? Parmak izlerimiz bile farklı. Doğal olarak bütün çocuklar da görünüş, gelişim, zeka, karakter olarak birbirinden farklı. Aynı anne babanın bile isterse 10 çocuğu olsun, aynı kültürde aynı ailede  büyüsün, ikisi birbirine tıpatıp benzemez. Hatta doğduğundan beri takip ettiğim tek yumurta ikizi kardeşler var. Çağan ve Çağın. O kadar benziyorlar ki bazen anneleri bile ayırt edemiyormuş. “huyları nasıl, görünüşleri gibi benziyor mu?” diye sorunca, anne “huylarının birbiriyle alakası yok” diyor. “farklı şeyleri yemekten hoşlanıyorlar, aynı sınıfa gittikleri halde arkadaşları farklı, yetenek ve zevkleri  farklı”. Yani tek yumurta ikizleri bile tamamen kopya değiller.

    Bu farklılık ne zaman başlıyor? Bence anne karnında. Mesela anne karnın hareketli olan bebek doğunca da hareketli oluyor. Öğrenemeye de anne karnında başlıyorlar. Anne karnında 5. Ayda algıları açılıyor. Annenin babanın sesini duyabiliyorlar. Belki bunların huzurunu, sevgisini de hissediyorlar. Mutlu olunca serotonin salgılandığına göre belki annenin serotonin düzeyleri ile bebeğinde anne karnında duygu durumu değişiyor.  

Doğarken hepsi farklı fiziksel özelliklerle, farklı boy ve kilolarda doğuyorlar.

    Yeni doğan bebeklerin algılarını ve bilinçlerini genellikle küçümseriz. Oysa onların algı düzeyi bizim tahmin ettiğimizin çok üstündedir. Mesela doğar doğmaz anne ve babanın sesini ve yüzünü tanıyorlar. İlk okuduğumda buna inanmamıştım. Sonra yıllar boyu girdğim sezeyanlarda ve doğumlarda buna hep dikkat ettim. Yasal olarak doğum ve sezeryan sırasında bir çocuk doktorunun bulunması zorunludur. Bebek doğumdan sonra ilk biz çocuk doktorlarına verilir ve biz canlandırma uygulaması yaparız bu bir insana hayatı boyunca yapılabilecek en önemli yardımdır. Bu müdahale sırasında ağlayan bebeği anne yanına görünce hemen susar ve anne ile göz göze gelir. Birşeyden anlamaz değdiniz  bir yenidoğan bile doğar doğmaz annesini tanır. Bu an çok muhteşem bir an. Babanın bebeği ilk kucağına aldığı an da öyle. Size önerim bir doğum fotoğrafçısı ile anlaşıp bu anları ölümsüzleştirin. İnanın değecektir.

    Bebekler kendi annelerinin sütünü de bilirler. Yenidoğan bebeklerin iki yanına iki sünger konmuş. Süngerlerden birine kendi anne sütü, diğerine başka bir anne sütü emdirilmiş. Bebeklerin çok büyük bir kısmı kendi anne sütünün olduğu tarafa başını çevirmiş. Yani koku algıları ve tanımaları da bizim tahmin edemeyeceğimiz kadar iyi.

    Tat duyguları da, işitmeleri ve koku duyuları gibi gelişmiş. Her bebek her mamayı içmiyor. Veya devamlı içdiği ve sevdiği bir mamayı değiştirince yeni mamayı fark ediyor ve aç olsa bile almıyor.  

    Kısacası her bebeğin algıları ve bilinci doğuştan açık. Kendi tecihleri var. Her bebeğin kendine özel olduğuna ve eşi benzeri olmadığını baştan bilin ve kabul edin. Diğer çocuklarla kıyaslamayın. Kendi özel çocuğunuzu, kendine özel bir şekilde bakın ve büyütün.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Betül Akçanal Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzm. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)