İnek Sütü Hakkında ...

Biz hastalarımıza 2-3 yaşına kadar inek sütü kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Nedenleri şunlardır:

1- İnek sütü hangi ırk, dil veya dine mensup olursanız olun bilinen en sık allerjen gıdadır. Tüm dünyadaki gıda allerjilerinin % 50-70 nedeni inek sütü ve inek sütü proteinleridir. Özellikle inek sütündeki kazein ve B-Laktoglobulin adlı proteinler alerji yapma potansiyeli çok yüksek proteinlerdir. İnek sütü hem tip-1 (anafilaktik tip) IgE aracılığıyla oluşan ciddi allerjik reaksiyonlar yapabileceği gibi, diğer tip allerjik mekanizmalarla da birçok allerjik rahatsızlığa neden olmaktadır. Özellikle inek sütü proteinleriyle oluşan mukuslu kanlı yeşil renkli ve köpüksü dışkılama ile giden Eozinofilik Proktokolit sık görülen, bütün testlerin normal çıktığı bir inek sütü protein allerjisi hastalığıdır.

2-İnek sütü çok büyük bir moleküldür. Büyük molekül yapısı ve yoğunluğu nedeniyle bağırsakların iç yüzündeki kadifemsi emilim tüycüklerinde tahribat yapar. Devamlı tüketimi sonucunda bağırsaktan gizli kanama ile sızıntı tarzında kan kaybına neden olur. Ek olarak yapısındaki demirin emilimi kötüdür. Bu iki özelliği ile çocuklardaki demir eksikliği anemisinin en sık nedenidir.

3- İnek sütü çoğu allerjen ve sindirilemeyen yüksek protein ve mineral içeriği nedeniyle hem böbrek solüt (tuz/mineral/protein) yükünü arttırmaktadır.

4- İnek sütündeki fazla doymuş yağ asitleri kalsiyum emilimini azaltır, yüksek oranda fosfor da içerdiği için kalsiyum/fosfor oranı 1' e yakın olup Raşitizm riski yaratır. (Bu oran yeşil sebzelerde ve anne sütünde 2/1’dir)

5- İnek sütü esansiyel (vücutta üretilemeyen ve dışarıdan alınması gereken) yağ asitleri yönünden fakirdir, çocuğun beyin ve sinir gelişimi bundan olumsuz etkilenir.

6- İnek sütünde İyot, Çinko, C vitamini, E vitamini, D vitamini ve Bakır oranları düşük, fosfor ve sodyum oranları yüksektir.

Ayrıca sayamadığımız kabızlık, laktoz intoleransı, Astım tarzı hastalıkları tetikleme gibi başka dezavantajları nedeniyle biz 3 yaşına çocuklara inek sütünün kesinlikle içirilmemesini, 3-7 yaş arası çocuklara da günlük 250 ml'yi geçmeyecek şekilde inek sütü verilmesini, çocuğun kalsiyum ihtiyacı için süt yerine yoğurt, peynir, ayran tarzı süt ürünlerinin verilmesini öneriyoruz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Erdem Uzunoğlu Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzm. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)