Kurban Bayramı'nda Beslenme'de Nelere Dikkat Edilmeli ve Kırmızı Et Tüketimi Nasıl Olmalı?

Yazar Tuğba Küçük • 17 Nisan 2023 • Yorumlar:

Kurban Bayramı’nın en önemli gelenekleri arasında yer alan ve tüm aile bireylerini bir araya toplayan özenle hazırlanmış sofralar, etkileyici görünümlerine rağmen sağlık için; malesef ki tehlikeli olabiliyor. İşte bu nedenle; kurban bayramının sağlığınızı olumsuz etkilemesine kesinlikle izin vermeyin.

Kurban etlerini ve tatlıları sağlıklı şekilde tüketmeyi öğrenmek kurban bayramının sağlığımızı olumsuz etkilememesi için şart !!!

Biliyorsunuz ki; hem tatil olması, hem de bayram olması nedeniyle çoğu insan bayram' da özellikle de tatlı ve kırmızı et tüketiminde ipin ucunu fazla kaçırabiliyor ve yediklerininin miktarına dikkat etmeyince de kilo almak kaçınılmaz oluyor ve çeşitli hastalıklara da kişi aslında kendi eliyle davetiye çıkarmış oluyor .

Peki bayramı sağlıklı bir şekilde geçirmek için neler yapılmalı işte size tavsiyeler...

Öncelikle; kurban etinin ne miktarda, nasıl, neyle birlikte tüketileceğini bilmek, sağlıklı hazırlama, pişirme ve saklama yöntemlerini uygulamak oldukça önemli

GÜNE MUTLAKA GÜZEL BİR KAHVALTIYLA BAŞLAYIN !!!

Normal gündelik yaşantıda olduğu gibi, kurban bayramında da güne mutlaka güzel bir kahvaltıyla başlanmalı. Burada önemli olan, dikkat edilmesi gereken nokta gün boyunca kurban bayramı dolayısıyla kırmızı et tüketimi çok fazla olacağı için, sabah kahvaltısında protein alımı azaltılarak, dengeli bir kahvaltı yapılarak güne başlanması doğru olacaktır.Sabah kesilen kurbanın kavurmasını kahvaltıda kesinlikle yemeyin ; Kurban kesildikten sonra etin 24 saat dolapta bekletilerek tüketilmesi daha doğrudur. Et dinlendirilmeden pişirildiğinde yeterince yumuşamadığı içinyedikten sonra hazımsızlık ve şişliğe neden olacaktır. Özelikle de mide, bağırsak problemi yaşayan kişilerin kesinlikle bu kurala dikkat etmesi gerekmektedir.

ETİN TÜKETİM MİKTARINA DİKKAT EDİN !!!

Kırmızı etin tüketimi belli miktarlarla sınırlandırılmalıdır. Çünkü; ette bulunan yüksek miktardakı doymuş yağ, kandaki kolesterol seviyesini yükseltir ve koroner kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkartır.

KALP- DAMAR, ŞEKER HASTALIĞI VE YÜKSEK TANSİYONU OLANLAR ETİ DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE TÜKETİN !!!

Özellikle tansiyon, diyabet( şeker hastalığı ) ve kalp hastalığı olan kişilerde fazla et tüketimine bağlı olarak; yağ alımlarının artması, çarpıntı, tansiyon veya kan şekeri değerlerinin yükselmesi gibi ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Yağ ve proteinden zengin, posa içeriği düşük olan etin sindirimi, diğer besin gruplarına göre daha zordur.

Yağlı etlerin, doymuş yağ ve kolesterol içeriği diğerlerine nazaran daha fazladır. Bu yüzden; yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeleri önemli. Tüketim miktarına çok dikkat edilmeli, aşırı miktarlara kaçılmamalıdır. Eti sağlıklı şekilde pişirerek (haşlama, ızgara) tüketmeye önemle dikkat etmelidirler.

ETİ DOĞRU YÖNTEMLERLE PİŞİRMEYE DİKKAT EDİN !!!

Etin sağlık açısından en doğru pişirme yöntemi; haşlama veya ızgara şeklindedir. Dikkat edilecek önemli bir nokta; etin pişerken ateşle direkt temas etmemesi gerektiğidir. Etin ateşe yakın olması hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olur, hem de; B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Etin hem içinin hem dışının iyi pişmiş olması da çok önemlidir. Etlerin çiğ veya az pişmiş olması, yeme kalitesini düşüreceği gibi; besin zehirlenmelerine de yol açabilir. Etleri pişirirken ayrıca yağ eklenmemelidir. Et, zaten içerisinde yüksek miktarda yağ içerir.

Mide ve bağırsak hastalığı olan bireyler kurban etini kesilmesinin hemen ardından tüketmemeli !!!

Yeni kesilmiş hayvanın etindeki sertlik(rigormortis), pişirme sırasında zorluk yaşatır. Bunun yanında; tüketim sonrasında da kişilerde sindirim zorluğuna yol açar. Etlerin buzdolabında birkaç gün bekletildikten ve uygun pişirme yöntemi uygulandıktan sonra tüketilmesi, sağlık açısından çok daha doğrudur. Özellikle de mide ve barsak sorunu olan bireyler buna mutlaka dikkat etmelidirler.

KIRMIZI ETİN YANINDA HANGİ BESİNLERİ TÜKETMENİZ GEREKTİĞİNİ BİLİN !!!

Kurban bayramı olduğu için ; geleneksel hale gelen kavurmalar, ızgaralar, mangallar ... tabiki de bayram sofralarının olmazsa olmaz, aranılan lezzetlerinden... Durum böyle olunca da kırmızı etten özellikle de bayram boyunca uzak kalmak pek mümkün olmuyor. Ama; burada dikkat edilmesi gereken nokta; porsiyon kontrolünü güzel bir şekilde sağlamak ve etin yanında ne tüketmemiz gerktiğine dikkat etmek .. Tabağınızda mutlaka 4 temel besin grubundan, bir besin bulundurmaya çalışın ve bayram boyunca da sağlıklı beslenmeyi elden bırakmayın.

 İşte bunun için sizlere tavsiyeler...
Sebze grubundan besinler mutlaka bulunmalı !!! 

Bu bir salata olabilir, zeytinyağlı bir sebze yemeği olabilir. Örneğin; C vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler, iyi bir tamamlayıcı olacaktır. Çünkü C vitamini, ette bulunan Demir’in vücut tarafından emilimini arttıracağından; etteki demirden daha çok yararlanmamızı sağlayacaktır. Ayrıca; gerekli posayı, diğer vitamin-mineralleri de almamızı sağlayacaktır.

Ekmek ve tahıllar grubundan besin mutlaka bulunmalı!!!

En başta karbonhidrat olmak üzere; B1, B6, B2 vitaminleri, elzem amino asitler, doğal lifler ve yağ asitleri, magnezyum, çinko, potasyum gibi önemli minerallerin kaynağı olması bakımından ekmek, pilav, makarna, vb. besinlerden uygun miktarda bulunmalıdır.

Süt ve ürünleri grubundan uygun besin bulunmalı!!!

Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitamini olmak üzere birçok besin ögesinden zengin olan süt ve ürünlerinin menüde yer alması önem taşır. Yoğurt, cacık veya ayran iyi bir seçim olacaktır. Kalsiyum alımı için de çok öenmli olan yoğurt grubu menüde mutlaka olmalıdır.

TATLI SEÇİMİNİZE DİKKAT EDİN !!!

Bayramlarda tüketilen tatlının miktarına önemle dikkat edilmelidir. 3 tane yerine 2 tane tüketmekle işe başlayabilirsiniz. Tatlı cinsi olarak ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Muhallebi, sütlaç, kazandibi, güllaç, puding, ayva tatlısı, kabak tatlısı, elma tatlısı gibi. Tatlı yerine meyveyi tercih etmek, hem alacağınız fazla şeker ve kaloriyi azaltmış olur; hem de günlük meyve tüketimine katkı sağlamış olur.
Mutlu bayramlar; iyi tatiller…

Kilo artışı kaçınılmaz

* Bayramda yaşanan diğer bir sorun ise, hızlı kilo artışıdır: 4 gün süresince et ve beraberinde tatlı tüketimi artarken, sebze ve meyvenin az yenmesi ve hareketsizlik kilo alımına yol açmaktadır.

* Bayramda bilinçli bir beslenme programı uygulayın: Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlanmalıdır. Ara öğün tüketimine özen gösterilmelidir. Ana öğünlerden birinde sebze yemeği seçilmeli pilav, makarna, börek gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek yardımcı yemeklerden uzak durulmalıdır.

* Günlük 2-2,5 litre su içilmeli, aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalıdır:Yemeklerle birlikte gazlı içecekler yerine; ayran veya az şekerle hazırlanmış komposto veya hoşaf içilmelidir. Ev yapımı az şekerli limonatalar, kompostolar ve soğuk bitki çayları da sağlıklı ikram seçeneklerindendir.

* Tatlı olarak meyve salatası ve doğal dondurma ikram edebilirsiniz: Şerbetli tatlı tüketiminin tercih edilmesi, bu tatlıların karbonhidrat ve yağ içeriğinin çok yüksek olması ve menüye fazla miktarda et de eklendiğinde hızlı kilo alımına yol açmaktadır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)