Migren Baş Ağrısı Nedenini Tanımlar mı ?

Yazar Mustafa KarakanAlgoloji Doktoru • 28 Nisan 2015 • Yorumlar:

Ağrı en sık hastaneye başvuru nedenidir. Baş ağrıları ise en sık rastlanan ağrı nedenidir. Klasik yaklaşımla bakıldığında en sık baş ağrısı tanısı olarak migren görülmektedir. Migren tanısı baş ağrısı nedenini belirleyen bir tanımlamadan çok bu tablonun tarifinden ibaret görünmektedir. Vücuda bütünsel bakıldığında baş ağrısı yapan bir çok neden vardır. Bunların hepsinin oluşturduğu tabloya migren demek ve aynı şekilde tedavilerle çare aramak bir yanılgı oluşturur. Alternatif yaklaşımlar olarak sunulan Tamamlayıcı Tıp yöntemlerinin de benzer şekilde nedene yönelik yaklaşımlar olmadan uygulanması benzer yanılgıyı oluşturacaktır.  


Baş ağrısı nedeni ararken vücuda yaklaşım bütünsel olmalıdır. Diş implant uygulaması gibi ağız diş kompleksinde bir sorunun baş ağrısı nedeni olabileceği gibi bir gıda duyarlılığının da ciddi baş ağrısı nedeni olabileceğini düşünmek gerekir. Her ikisi de migren gibi bir tabloyla başvurabilir. Bu durumda her iki hastaya aynı medikal yada girişimsel tedaviyle yaklaşım ne kadar başarılı olacaktır. Günümüz klasik bakış açısı, bu durumlarda nedenden çok, tablolara bakarak benzer yaklaşmaktadır. 


Ağız diş kompleksindeki sorun ile gıda duyarlılığı sorunlarının çözümleri farklı olmalıdır. Ağız diş kompleksindeki sorunun çözümünde diş hekimi kontrolleri ve nöralterapi teknikleriyle yaklaşım gerekir. Oysa gıda duyarlılığı varlığında gıda duyarlılık testi sonucuna göre beslenme programı ve sindirim sorunlarının çözümlenmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.  Alternatif olarak sunulan akupunktur, ozonterapi, hacamat, sülük v.s.  uygulamaları da bütünsel bakıştan uzak yaklaşımla yeterli başarıyı sağlayamamaktadır.


Baş ağrısında tablonun tanımlanmasından çok nedenin tanımlanması ve tedavi edilmesi en önemli koşuldur. Baş ağrısına bütünsel yaklaşım sağlanmalı, sadece baş bölgesi değil tüm vücudun değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekildeki bir yaklaşım baş ağrısına kalıcı çözüm oluşturacaktır. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Mustafa Karakan Algoloji, Akupunktur, Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Uzm. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)

Yazar

Mustafa Karakan

Algoloji, Akupunktur, Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Uzm. Dr.

Randevu al