MİYOP, HİPERMETROP VE ASTİGMATI GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMEYİN!

Yazar Hakan SivrikayaGöz Doktoru • 24 Ocak 2017 • Yorumlar:

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme sorunu nedeniyle gözlük kullanan ve artık yaşamından gözlükleri çıkarmak isteyen birçok kişinin aklından hep lazer tedavisi olma fikri geçer. Ancak lazer tedavileriyle ilgili sonu gelmez türlü türlü soru işaretleri hep bir “DUR!” der… Peki, bu soruların bir cevabı yok mu?Op. Dr. Hakan Sivrikaya lazer tedavisiyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Siz de gözlük kullanmaktan bıktınız mı? 3D film izlemek sizin için bir işkence mi oluyor? Yoksa yağmurda ıslanan gözlüklerinizden nefret mi ediyorsunuz? 1990 yılından günümüze milyonlarca kişiyi miyop, hipermetrop ve astigmattan kurtarıp, sağlıklı gözlere kavuşturan lazer tedavisinin gelişen teknolojiyle beraber kişiye özel planlandığını ifade eden  Op. Dr. Hakan Sivrikaya “ Günümüzde kullanılan farklı özellikteki lazerler sayesinde hastanın gereksinimlerine ve göz ölçümlerine göre tedavi planlayabiliyoruz. Böylece tedavi sonunda başarılı sonuçlar elde edebiliyoruz” dedi.

Lazer tedavisi kör etmez!

Hastaların en büyük endişelerinden birinin ameliyat sonrası oluşabilecek körlük ihtimali olduğunu söyleyen Op. Dr. Hakan Sivrikaya “Lazer tedavilerinde lazer ışını, sadece korneayı yani gözün en dış tabakasını tıraşlamakta, gözün iç katmanlarına girmemektedir. Dolayısıyla lazer tedavilerinde körlük riski bulunmamaktadır” dedi. Lazer tedavisiyle ilgili bilgi kirliliği olduğunu ve bunun hastaların kafasında çokça soru işaretine yol açtığını söyleyen Op. Dr. Sivrikaya “ Örneğin; lazer tedavisinin ağrılı ve acılı bir ameliyat olduğu algısı vardır ancak lazer ameliyatı gözün damarsız olan kornea tabakasına damla anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Çok fazla korkulan başka bir yönü de lazer tedavisi olanların ileride katarakt gibi başka bir göz ameliyatı olamayacağıdır ki bu da tamamen geçersizdir; lazer olanlar ileride her türlü göz ameliyatını rahatlıkla olabilirler dedi.

İşin sırrı kişiye özel seçilen lazer tedavisinde

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının giderilmesinde gelişen teknolojiyle beraber birçok lazer tedavisi olduğunu belirten Op. Dr. Sivrikaya “PRK, INTRALASIK, ILASIK, LASEK ve SMILE olmak üzere kişiye uygun belirlenen lazer tedavi çeşitleri vardır. Bu tedaviler de kendi içinde gözün yapısına göre farklılık gösterir. Belli göz yapılarında ve hatta farklı meslek gruplarındaki hastalarda daha yüksek başarı ile tedavi sağlayan farklı lazer teknolojileri mevcuttur.Göz dereceleri aynı olan boks, futbol gibi göze ve başa darbe alma riski yüksek spor dallarıyla aktif uğraşan bir kişi ile gece araç kullanan bir sürücünün görme ihtiyacı ve durumu bir değildir. Tıpkı parmak izi gibi gözün yapısı ve görme gücü kişiye göre farklılıklar gösterir. Yapılacak olan lazere uygunluk testinin ardından kullanılacak olan lazer yönteminin seçiminde hastanın kornea tabakasının inceliğinden, kırma kusurunun derecesine hatta hastanın mesleki risklerine kadar birçok değişken önemlidir dedi.

Başarılı bir operasyon için tüm doğruların bir arada bulunması gerekiyor

Lazer tedavisinde başarılı sonuca ulaşmak için kişiye özel tedavi seçiminin yanı sıra doğru doktorun, gelişmiş teknolojinin ve ameliyathane koşullarının da sağlanmasının zorunlu olduğunu ifade eden Op. Dr. Sivrikaya “Hastanenin teknolojik ve hijyenik altyapısı sağlandığında, ameliyat malzemeleri kişiye özel ve tek kullanımlık olduğunda, lazer tedavi ve tetkikleri için tüm teknolojik altyapı oluşturulduğunda ve hasta, lazer konusunda deneyimli ve uzman doktorla buluştuğunda kusursuz bir tedavi ortamı oluşmaktadır” dedi. Lazer ameliyatının kısa sürmesinin hastaları bu operasyonun basit olduğu konusunda yanılttığını söyleyen Op. Dr. Sivrikaya “Lazer ameliyatının kısa sürmesi operasyonun basit bir operasyon olduğunu ifade etmez. Gelişen teknolojinin üstünlüklerinden yararlanılır ve insan eliyle yapılacak birçok aşama cihazlarla tamamlanır. Detaylı göz tetkikleri yapılıp operasyon için tüm unsurlar sağlandığında hasta başarılı bir şekilde tedavi edilir. Hastaların çoğu ameliyatın ertesi günü günlük hayatına devam edebilir” dedi.


 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)

Yazar

Hakan Sivrikaya

Göz Hastalıkları Op. Dr.

Randevu al