Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılabilir?

Yazar Mehmet Remzi ErdemÜrolog • 11 Şubat 2020 • Yorumlar:

Bilinen ismiyle mutluluk çubuğu, veya tıbbi isimlendirmesi penil protez olan bu işlem kimlere hangi durumda uygulanabilir sorusu oldukça sık sorulan sorularda biridir.

İlk olarak protezden kısaca bahsedelim. 4 farklı tipi olan penis protezlerinin ilk olarak uygulanmış olan tipi tek parçalı eğilip bükülebilen malleable protezlerdir. Malleable protezler hastanın ereksiyon (sertleşme) ihtiyacı duyduğunda el yardımıyla protezin yerleştirildiği penisini düzelterek sertleşmiş bir penis hali vermesi ve ilişki sonrasında ise eğerek sönmüş bir penis haline getirdiği penisin içerisine tek parça halinde yerleştirilen protezlerdir. Bu protezlerin takılması daha kolay ve kısa sürelidir. Pompa mekanizması olmaması nedeniyle cihazın arızalanma durumu oldukça nadirdir. Kullanımı ince motor el hareketleri gerektirmediğinden ileri yaşta kozmetik açıdan penisin kısmi kabarık görüntüsünün sorun olmayacağı hastalarda tercih edilebilir. Fizyolojik ereksiyondaki gibi sertleşme ve sönme durumu olmaz sadece eğilip bükülerek şekil verilebilir. Bu protezlerle penis boyunda uzama olamz, işlem esnasında penis boyu ölçülerek hastanın penisinin boyuna uygun protez takılır. Her protezde olduğu gibi enfeksiyon riski bulunabilir. Bu nedenle dolaşımı bozulmuş, bağışılık sistemini etkileyen hastalıkları olan (kronik steroid kullanımı, diyabet) bireylerde enfeksiyon açısından daha uyanık olunmalı, yara yeri temizliği ve gerektiğinde uygun antibiyotiklerle tedavisi önem arz etmektedir.

İkinci penis protez tipi ise iki parçalı penis protezidir. Bu protezin bir parçası tek parçalı protezde olduğu gibi penis içerisine yerleştirilirken diğer parçası skrotum denen torbaya yerleştirilir. Bu iki parça ince borucuklar ile birbiri ile bağlantılıdır ve skrotuma (testislerin içinde olduğu torba) yerleştirilen pompanın içerisindeki sıvı borucuklar ile pensiteki protezin içerisine dolar ve tam ereksiyon sağlanır, fakat iki parçalı protezlerde ek bir rezervuar olmadığından penis içerisinde sıvı ile dolacak alan çok sınırlıdır ve buna bağlı sönük hali çamaşırın dışından da belli olabilir. Kozmetik açıdan daha çok tek parçalı protezlere benzer tam bir sönme gerçekleşmez.

Diğer penis prtezimiz ise 3 parçalı protezlerdir. Bu protezlerde de iki parçalılar gibi, penis içerisinde ve skrotumda bir parça vardır. 3. parça ise kasığa yerleştirilir. Bu üçüncü parçaya rezervuar denir ve yaklaşık 60 cc sıvı kapasitesi vardır. Bu sayede kullanılmadığında penisin tamamen sönmesi (sağlıklı bireylerdeki gibi) ve kullanım esnasında da tam bir ereksiyon sağlanır. Fizyolojik olarak doğal penisi en iyi taklit eden 3 parçalı protezlerdir.

Üç parçalı protezlerin bir alt tipi de hem enine hem de boyuna genişleyebilen protezlerdir. Bu protezler 3 parçalı protezlere benzer mekanizma ile çalışır.

Protez ameliyatları sonrası hastalara 6 hafta cinsel perhiz önerilir. Doku iyileşmesi gerçekleştikten sonra hastaya 2-3 hafta sonra protezi nasıl kullanması gerektiği uygulamalı olarak doktoru tarafından anlatılır. Bu süre zarfında yüksek ateş, ameliyat bölgesinde kızarıklık, ağrı ve akıntı olması durumunda hasta derhal doktoruna müracaat etmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)