Posalı Gıda Tüketiminde Yapılan Hatalar

Yazar Sezai LeventoğluGastroenterolog • 10 Mayıs 2019 • Yorumlar:

Yeterince posalı besin tüketmediğimizde bazı sağlık problemleriyle karşılaşırsınız. Ancak posalı besin tüketmek adına sadece salata ve taze meyve tüketmek de sağlık problemlerine neden olur. Bu nedenle posalı besinleri tüketirken çok sık yapılan bazı hatalara dikkat etmeniz gerekiyor.

1. Aniden artan posalı besin tüketimi

Eğer posalı besin tüketiminizi aniden artırırsanız karın krampları, şişkinlik ve gaz ve ishal gibi sorunları yaşamanız kaçınılmaz olur. Evet posalı besinler sindirime yardımcı olur. Ancak bunları fazlaca tüketirseniz tam tersi etkilerle sonuçlanabilir. Bu besinlerin fazlaca tüketilmesi nadir olsa da bağırsak tıkanmasına bile neden olabilir.

2. Su tüketmemek

Posalı besinler bazı yağ ve şeker çeşitlerinin sindirimlerini kolaylaştırır ve böylece kolesterol ile şeker seviyemizi düşürür. Ancak yağ ve şekerin sindirimlerini sağlaması için posalı besinler yeterli miktarda suya ihtiyaç duyar. Eğer posalı besinlerin yanında yeteri kadar su tüketmezseniz kabızlık gibi sindirim sorunlarıyla karşılaşırsınız.

3. Protein, yağ ve karbonhidratı ihmal etmek

Kilo vermek için acele edenler genellikle sadece sebze ve meyveden oluşan posalı gıdaların yoğun olduğu bir beslenme rejimi uygular. Bu beslenme biçimi kilo vermenizi sağlar ancak ihtiyaç duyduğunuz protein, yağ ve karbonhidratı içeren besinleri karşılamaz. Bu beslenme biçimi de uzun vadede sağlık sorunlarına yol açar. Eğer fazla posalı besin tüketip yeterince protein, yağ ve karbonhidrat almıyorsanız zaman içinde besinsel eksiklikler yaşarsınız.

4. İshal sırasında posalı gıda tüketmemek

Yulaf ezmesi, fasulye, elma ve fındık gibi yiyecekler çok fazla su emerler ve dışkıyı yumuşatmaya yardımcı olarak dışkının sorunsuz bir biçimde geçmesini sağlarlar. Ancak bu gıdaları ishal sırasında tüketirseniz sindirimi hızlandırır ve ishalin daha da uzamasına neden olur.

5. Çok fazla posalı gıda tüketmemek

Posalı besinler sindirim için önemli bir bileşen olsa da çok fazla tüketmek gaz, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir. Ayrıca çiğ sebzeler tiroid fonksiyonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilecek önemli miktarda guatrojen (guatr meydana getiren madde) içerir.

Çok fazla posalı besin tükettiğinizde su bu besine nüfuz etmekte zorlanır ve ayrıca bu posalı besinler demir, çinko, magnezyum ve kalsiyum gibi bazı hayati minerallerin emilimini de engeller. 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Sezai Leventoğlu Genel Cerrahi, Gastroenteroloji Cerrahisi Prof. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)