Rahim Kanseri

Rahim kanserleri kadınlardaki tüm kanserler arasında meme ,akciğer ve kolorektal kanserlerden sonra dördüncü sırada olup, kadın genital sistemi kanserleri arasında ilk sıradadır .Rahim iç kısmını döşeyen endometriyum dokusundan köken alır.

Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkmaktadır. Ortalama görülme yaşı 55-60 tır.
Rahim kanseri endometrium dokusunda geliştikten sonra kadın üreme sisteminin diğer organlarına da yayılma eğilimindedir. İlk önce rahim ağzı (serviks), tüpler ve yumurtalıklara doğru yayılır. Daha ilerlemiş hastalık durumlarında lenfatik damarlar veya kan yoluyla vücudun diğer bölümlerine yerleşebilir.

Uterus (Rahim) Kanserlerinde Risk Faktörleri Nelerdir?

  • Geç menopoz, erken  yaşta adet olmak 

  • Çocuk doğurmamış olmak

  • Genç yaşlarda adet düzensizlikleri, adet gecikmeleri, polikistik over sendromu  

  • Şişmanlık (Obesite)

  • Hipertansiyon

  • Şeker hastalığı (Diabetes mellitus)

  • Endometrial hiperplazi öyküsü olanlar (Endometrial hiperplazi tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilir)

  • Bazı ailesel kanser sendromları 

Beliritler:
Rahim kanserinin ilk bulgusu  menopoza giren bir kadında kanama olması  iken,  adet gören kadınlarda  ise düzensiz uzun süren ve miktar olarak fazla adet kanamaları şikayetleridir.

Menopoz  sonrası (postmenopozal) kanaması olan veya 40 yaş sonrası artmış ve düzensiz   vaginal kanama şikayeti olan tüm kadınlar rahim kanseri riskine karşı jinekolojik muayene ile  değerlendirilmelidir.

Ayrıca periyodik jinekolojik muayeneler sırasında vaginal ultrason ile rahim iç zarı (endometrium) kalınlığı ölçümü de rahim kanseri hakkında fikir verebilmektedir.

Menopoz sonrası (postmenopozal) yıllarda kalınlaşmış bir endometrium izlenmesi durumunda da hastalar kanser açısından değerlendirilmelidir.


Rahim Kanserlerinde Tanı Nasıl Konulur?
Rahim kanseri kesin tanısı, rahim içersinden kürtaj yolu ile parça alınması (probe küretaj veya fraksiyone küretaj) ve bu parçanın mikroskop altında bir patoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ile konur.

Patolojik değerlendirmede rahim kanseri tanısı konmuşsa, kanser hücrelerinin davranış potansiyelini gösteren hücresel "grade" (kanserin derecesi) belirtilir. Bu aşamadan sonra rahim kanserinin yayılma derecesini saptamak için ek tetkikler yapılabilir.

Rahim Kanserlerinde Tedavi Nedir?
Rahim kanserinin tedavisinde cerrahi olarak rahimi almak (histerektomi operasyonu) temel prensiptir.

Operasyon sırasında hastalığın yaygınlığını saptamak amacıyla karın içersinden örnekler alınır, tüpler ve yumurtalıklar çıkartılır. Bunlara ilave olarak alt karın bölgesi ve aort damarı etrafındaki lenf bezlerinden de örnekler alınır.

Ameliyat sonrasında çıkartılan tüm parçalar patolojik değerlendirmeye alınarak hastalığın yaygınlığı saptanır.

Eğer kanser rahim dışarısına yayılmamışsa histerektomi tam kür sağlar.

Ancak kanser başka organ veya lenf dokularına da yayılmışsa ek bir tedavi gerekecektir. Bu tür ilerlemiş rahim kanserlerinde cerrahiden sonra radyasyon (ışın) tedavisi uygulanmaktadır. Çok özel bazı durumlarda ilaç tedavisi (kemoterapi)  veya hormonoterapi rahim kanseri tedavisinde uygulanabilmektedir.     

 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Neriman Çelik Kadın Hastalıkları Ve Doğum Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)