Saç Ekimi

Yazar Serbay GürelDermatolog • 3 Eylül 2017 • Yorumlar:

Saç ekimi, saç olan bölgeden alınan saç köklerinin saçsız bölgeye nakledilmesidir (ototransplantasyon).

Saç ekimi, sağlıklı ve güçlü saç köklerinin ömür boyu dökülmeyen alan diye tabir edilen ense ve kulak üstünden alınarak seyrelmiş yada tamamen açılmış bölgeye nakil işlemidir. İşlem saç nakli diyede tabir edilmektedir. Başın yan ve arka bölgesinde yeterince saçı olan herkes saç ekimi için uygun adaydır.

Bu kişilerde FUT, FUE yöntemlerinin her ikiside kullanılabilir. Saç, nakli cerrahisinde hızlı ve başarılı gelişmeler sayesinde işlem kaliteside doğru orantıda artmıştır. Ciddi ve titiz çalışma sonunda çok doğal bir görüntü ortaya çıkmaktadır.

Saç nakli, arzu edilen her yaşta uygulanabilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, diyaliz gerektiren böbrek yetmezliği, ağır karaciğer ve kalp hastalarına uygulanmamaktadır. Saç ekimi ağrısız ve acısız bir işlemdir. Lokal anestezi denilen bölgesel uyuşturma tekniği ile ekim yapılır. Anestezinin etkisi işlem boyunca devam eder. İşlem sonrasında ekim yada alım yapılan bölgede hiç bir ağrı, acı, şişlik olmaz.

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi (Follicular Unit Extraction)

FUE Saç Ekimi yöntemi, Kafanın, arka kısmındaki saçlar ile kulak üzeri kısmında bulunan saçlı verici / donör bölgesi dediğimiz ve ömür boyu dökülmeme özelliğine sahip saçların, saç derisini kesmeden, sadece lokal anestezi altında, saç köklerinin, 0.7mm ve daha düşük çaplı, çok ince, özel yapım fue saç ekim iğne uçları kullanılarak, mikromotor yada özel punch yöntemi ile, saçların tek tek alınarak, mikroskopik gözlüklerle, tamamen saçsız yada sıklaştırma yapılacak alana nakil işlemidir.
FUE saç ekimi,şu anda Dünyada çok yaygın olarak kullanılmakta ve memnun edici sonuçlar alınmaktadır.

Saç Ekiminden önce Dikkat etmeniz gerekenler:

  • Size gösterilen montajlanmış resimleri değil mümkünse ekilen kişileri görün
  • Ekim yapan ekiple tanışın ve eğitimlerini öğrenin
  • İşi ucuza getirmeye çalışmayın(yoksa kalite düşebilir)
  • Her bir kıl kökünü önemseyen ekibe ekim yaptırın(sizin için her kıl kökünün kıymetli olduğunu unutmayın)
  • FUE yönteminde nerdeyse teknolojiye hiç yer yoktur bu sebeple sizi etkilemek amacıyla yapılan muayeneleri (saç analizi,bilgisayarlı saç analizi, dermatoskop,trikoskop vs) görmezden gelin.
  • Saçlarınız seyrekse tam kelleşmeden ekim yaptırın böylece tam kel halinizi görmemiş olursunuz.
  • Bir günde birden fazla saç ekimi yapılan yere ekim yaptırmayın, yoksa aceleye gelirsiniz.
  • Girdiğiniz iş yerinin albenisinden etkilenmeyin.önemli olan yapılan iştir.
  • Saçlı alanda yanık kıl köklerini etkileyecek kadar derinse saçlar çıkmayabilir,tek tedavi yöntemi saç ekimidir.
  • Tek seansta ekilecek saç greft sayısı maksimum 3000-3500 arasıdır. Bunun daha fazlası mümkün değildir..

LAZERLE TEK SENSTA LEKE TEDAVİSİ (THULİUM LASER)

Thulium lazer (1927 nm), leke tedavisinde kullanıma giren en yeni ve etkileyici sonuçlar ortaya koyan fraksiyonel bir lazer sistemidir. Tedavi tek seansta bile lekeler üzerinde %80-90 etkili olabilmektedir. Tedavi sonrası iyileşme süreci 3-5 gündür. Bu süre zarfında güneş koruyucu kullanıldığı takdirde kişi sosyal hayatına normal şekilde devam edebilir. Thulium lazer, leke tedavisi konusunda tedavi sürecini hızlandırıcı etki gösterir. Melazma ve güneş lekesi tedavisinde fayda sağlar.

Thulium lazer uygulaması çoğunlukla tek seanstır. Seans sonrasında sadece iki saat süren bir kızarıklık hissedilir. Hastalar uygulamadan bir gün sonra kapatıcı kremler kullanarak çok rahat bir şekilde sosyal hayatına devam ederken, bir hafta içerisinde tedavinin sonuçları görülmeye başlar. Tam etki ise 3 hafta içerisinde ortaya çıkar. Lekelerde gözle görülür açılma hissedilirken ciltte parlaklık, yenilenme ve ince kırışıklıklarda da azalma oluşur. Thulium lazer tek seansta cilt beyazlatma tedavisi yapar.

Cilt lekeleri, ‘melanosit’ denen ahtapot görünümlü, yün yumağı formatındaki fagositik hücrelerin güneş, spot ışığı, yaşlanma, gebelik, çevresel faktörler ve hormonal değişiklikler gibi birçok farklı sebeple cilde rengini veren melanin içeriğinin artmasıyla oluşur. Ciltte alacalı bulacalı pigmentasyon alanları, gitgide büyüyen ve koyulaşan şekillerde dağınık lekeli bir görünüm oluşturur. Thulium lazer in hedefi bu yün yumağına dönüşmüş ve gitgide büyüyen makrofajları yok etmektir.

Şimdiye kadar cilt lekeleri konusunda uygulanan tüm tedaviler lekeyi oluşturan melanin adı verilen boya hücrelerini patlatıp yok etmek üzerine planlanmış durumdaydı. Bu amaçla birçok lazer ve peeling sistemi kullanıldı ama leke tedavisinde istenilen etkin sonuçlar sağlanamadı. Son dönemde kullandığımız, diğer tüm sistemlerden farklı bir mekanizma ile çalışan Thulium lazerin en büyük farkı, melanin hücrelerini patlatarak yok etmek yerine, bu hücreleri bölgeden uzaklaştıracak makrofaj dediğimiz ‘melanosit’ leri hedeflemiş olmasıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)