Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide)

Yazar Mehmet Ali YağcıGenel Cerrah • 10 Ekim 2019 • Yorumlar:

TÜP MİDE NEDİR?

Kısaca anlatmak gerekirse tüp mide yani sleeve gastrektomi ameliyatı; mide adeta muz-tüp şeklini alacak şekilde dikine kesilerek küçültülmesidir. Böylelikle sadece sadece midenin hacmi küçültülmez aynı zamanda ghrelin adı verilen iştah hormonuda vucuttan uzaklaştırılarak iştah kesilir. Barsaklar ile ilgili herhangi bir işlem yapılmaz.

NE KADAR KİLO VEREBİLİRİM?

Tüp mide ameliyatı obezite ile savaşınızda çok güçlü bir silahtır. Ancak tüm diğer yöntemlerde olduğu gibi tek başına etkili olamaz. Sağlıklı beslenme ve aktivite artışı ile fazla kilolarınızdan ilk yıl içerisinde %60-80'ininden kurtulmanız mümkündür. Ancak kurallara uyulmadığı takdirde ve eski kötü alışkanlıklarınıza döndüğünüzde yetersiz kilo verme mümkündür. Son yıllarda tüp mide ameliyatı olanlarda uzun dönemde tekrar kilo alma durumunun önemli bir problem olduğunu belirten bilimsel çalışmalar mevcuttur. Yine tüp mide ameliyatı olmuş hastalarda giderek artan oranda revizyonel cerrahiye ihtiyaç duyduğu bilinmektedir. Bu nedenle seçilecek cerrahi yöntem kişiye özgü olmalıdır. Yeme alışkanlıkları, metabolik durum ve sahip olunan ek hastalıklar vb. gözönünde bulundurularak size uygun cerrahi yöntem seçilmelidir.

TÜP MİDE AMELİYATI İÇİN UYGUNMUYUM?

Genel olarak ülkemizde her türlü obezite ameliyatı vucut kitle indeksi (VKİ) 40 üzeri veya 35 üzeri ve obezite ile ilişkili ek hastalık durumunda yapılmaktadır ( Dİyabet, uyku apne sendromu, solunum hastalıkları, hipertansiyon ve dislipidemi vb).Eğer halihazırda refü ve/veya hiatal herniniz veya kontrolsüz şeker hastalığınız veya yüksek karbonhidratlı gıda tüketimi gibi sağlıksız beslenme alışkanlıklarınız varsa size bypass ameliyatları daha uygun olabilir. Ayrıca Barett hastalığınız varsa kesinlikle tüp mide ameliyatı uygun olmayacaktır. Yine eğer hali hazırda vitamin veya mineral eksikliğiniz varsa bu seferde bypass ameliyatları uygun olmayabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi tam değerlendirmeniz yapılmalı hasta-hekim görüşmelerinde sizin özelliklerinize en uygun ameliyata birlikte karar verilmelidir.

HASTANEDE NE KADAR YATACAĞIM?

Kişiden kişiye değişmekle birlikte sorunsuz bir süreçte ortalama 3 ile 5 gün arasında yatmanız gerekmektedir.

NASIL BESLENECEĞİM?

Beslenme programınız hastanede yatış sürecinde kişiye ve koşullara uygun planlanacaktır. Alternatif menüler ile ilgili eğitim verilecek, beslenme uzmanımızın kontrolünde ortalama 15. günde püreye, 30. günde katı gıdaya geçişiniz sağlanacaktır. 

AMELİYAT SONRASI TAKİP SÜRECİ NASIL OLACAK?

Ameliyatınızdan ortalama 7-10 gün sonra ilk görüşme yapılacaktır. Bu görüşmede ameliyata bağlı olası komplikasyonların izleri araştırılacak ve beslenme fonksiyonlarının normal seyrinde olup olmadığına bakılacaktır. Beslenme uzmanımızın kontrolünde 15. günde sıvıdan püreye ve 30. günde katı gıdaya geçişiniz sağlanacaktır. Yine 1-3-6-12-18-24.  aylarda rutin kontrolleriniz gerçekleştirilicektir. Bu kontrollerde kan sayımı, kan şekeri, karaciğer ve böbrek fonksiyonları ile vitamin ve mineral düzeyleri bakılmaktadır. İhtiyaç halinde özel destek tedavileri planlanacaktır. Aynı zamanda beslenme uzmanımız tarafından minimum kas kaybını sağlayacak, vucut kompozisyonunuz takip edilecektir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)