Üst Solunum Yolları Enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı hem dünyada hem de ülkemizde doktor ziyaretlerine neden olan en sık hastalıklardan biridir. Burun ve boğazda iltihaba yol açan 200 ‘den fazla virus çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Üst solunum yolu enfeksiyonları genellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde ortaya çıkar. Çocukların bir çoğu yılda 5-8 kez ÜSYE geçirirler. Yuvaya giden çocuklarda bu sayı daha da artabilir. Altı yaşından büyük çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları sıklığı azalır. Ergenlik çağındaki bir çocuk ise yılda 2-4 üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilir.

Ancak yılda 8’den fazla solunum yolu enfeksiyonu, 2’den fazla zatürre ya da yılda 3-4 kez orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda başta bağışıklık sistemine ilişkin bazı testler olmak üzere bazı testlerin yapılması gerekebilir. 

Sık hastalanan ,özellikle ateş ile başvuran hastalarda ,tekrarlayan ateş sendromları (PFAPA),(FMF) gibi araştırılmalıdır.

Çocuklarda sık hastalanmanın önüne geçilmek için,akşam saat 19.30 dan sonra su dışında beslenmenin kesilmesi (reflü),yaş grubuna göre 7.ayını bitirenlere günlük ev yapımı kefir verilmesi,muhakkak kahvaltının düzenli yapılması,grip aşılarının eylül-aralık ayları arası yaptırılması,odanın neminin 45-50 arası tutulması,çocuğun odasında toz tutan kumaş-oyuncak-halı bulundurulmaması önemlidir.

Soğuk havalarda öpüşülmemesi, sadece tokalaşılması bile sıklığı azaltır. Okul, kreş gibi ortamların iyi havalandırılması gereklidir. Sık el yıkama gene doğru bir uygulama olacaktır. Gıda takviyesi olarak hergün 10 ml ev yapımı pekmez, 2.5ml bal, kefir, ev yoğurdu tüketilmelidir. Dönemine uygun meyvenin suyu değil lifi ile tüketimi fayda sağlar. Sağlıklı günler dilerim

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Orhan Sevinç Cura Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzm. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)