Vitiligo

Yazar Şerafettin SaraçoğluDermatolog • 30 Temmuz 2018 • Yorumlar:

Vitiligo deriye doğal ten rengini veren melanin olarak isimlendirdiğimiz pigmentin yokluğu ile beliren açık renkli lekeler şeklinde gördüğümüz bir deri sorunudur. Bu sorun bazen noktasal lekeler halinde olabileceği gibi bazı vakalarda vücudun geniş alanlarını tutabiliyor. Hatta derinin ekleri olan kılları, ağız içindeki mukozayı ve göz bebeğini etkileyen, rengin kaybedilmesine neden olabiliyor vitiligo.

Vitiligoda ana mekanizma bilinmiyor. Bildiklerimiz ise vitiligo bulaşıcı değil ve yaşamı tehdit etmiyor. Fakat Vitiligo sorunu kişinin kendine güvenini, arkadaşlıkarı etkileyebiliyor. Çünkü vitiligo kişinin dış görünüşünü etkiliyor.

Özde kozmetik bir sorun gibi görünse de vitiligonun kozmetik bir problemden daha fazlası olduğunu söyleyebilirim. Bir tıbbi durum olan Vitiligo, bağışıklık sisteminin vücudun renk üreten hücreleri olan melanositlere yabancı bir yapıymış gibi saldırıp yok etmesi ya da etkinliğini bozması sonucu gelişiyor. Melanositler deride, saçta, dudak ve ağız mukozası, cinsel organlar, gözler ve iç kulakta bulunurlar. Bu bölgelerdeki melanositlerin azalması yada fonksiyonlarının azalma düzeyine göre Vitiligo sorunu belirir.

Vitiligoda Tanı nasıl koyulur?

Vitiligo tanısı derinin özel bir ışık ile muayenesi sonrasında koyulur. Bazı kan tahlilleriyle farklı bir otoimmun hastalıkla birlikteliğinin olup olmadığı araştırılır.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligonun birçok tedavi seçeneği vardır. Bunlar sırasıyla;

1. Cilde uygulanan ilaçlar

2. Ağız yoluyla alınan ilaçlar

3. Kamuflaj ürünleri

4. Işık tedavisi

5. Deri nakli

Bu saydığım yöntemlerin her biri kullanılabilir tedavilerdir. Vitiligo kişiye özel bir sorundur ve bu nedenle yaygınlığı, istenen düzelme ve tedavilere verilen yanıtlara göre kişiye özel planlama gerektirir. İyi yapılan planlamalar ile önce rahatsızlın yayılımını durdurma, ardından var olan sorunun kozmetik olarak düzeltilmesi hedeflenir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)