Yanlışları ve Doğruları ile Diyet

Yazar Gülsüm Uyanık SaygınDiyetisyen • 24 Temmuz 2018 • Yorumlar:

Yanlış: Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat içeren yiyecekler diyetten tamamen çıkarıldığında ve protein ağırlıklı diyet yapıldığında hızlı zayıflanır.

Doğru: Diyette yapılan en büyük hatalardan biri karbonhidrat grubunu diyetten çıkarmaktır. Çünkü vücudumuz glikojen deposu boşalınca kas içerisindeki karbonhidratları enerji olarak kullanmaya başlayacaktır. Karbonhidrat içermeyen, protein ağırlıklı beslenme programları uygulandığında kısa zamanda tartıda gözlenen ağırlık kaybı memnun etse de bilinmelidir ki gözlenen yağ kaybı değil kas ve su kaybıdır. Protein ağırlıklı diyetlerin en büyük tehlikesi hızlı kilo alıp vermektir.

Yanlış: Aç karna içilen sirke ve limon suyu yağ yakıcıdır.

Doğru: Limon suyu ve sirkenin yağ yakıcı özellikleri yoktur. Üstelik aç karna tüketildikleri zaman midenin asitliğini artırıp harabiyete yol açarlar.

Yanlış: Maydanoz suyu, lahana suyu, form çaylar zayıflatır.

Doğru: Maydanoz ve lahana suyu, form çay adı altında piyasaya sürülen bitkisel karışımlar ödem çözücü, terletici, idrar söktürücü niteliktedir. Dolayısıyla vücuttan sıvı kaybına neden olurlar.

Yanlış: Tek öğün beslenmek ya da akşam 7'den sonra yemek yememek zayıflatır.

Doğru: Tek öğün beslenmek vücudun aldığı enerjiyi yağa dönüştürerek depolamasına ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açar. Sağlıklı beslenme için öğün sayısı ve tüketim miktarları önemlidir. Kan şekerinin dengelenmesi için beslenme programı 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde planlanmalı, öğünler arasındaki zaman dilimi 3 saati geçmemelidir. Akşam 7'den sonra tüketilen ara öğün kilo aldırmaz, aksine ara öğünlere dikkat edildiği takdirde sağlıklı kilo kaybı gözlenir.

Yanlış: Meyve kilo aldırmaz, istenildiği miktarlarda tüketilebilir.

Doğru: Meyve sağlıklı beslenme için gereklidir ancak şeker içerir. Dolayısıyla aşırı miktarlarda tüketildiği takdirde alınan enerjinin artışına bağlı olarak kilo alımı gözlenecektir. Meyvelerin glisemik indeksi düşük olanlarının tercih edilmesi ve miktarına dikkat edilmesi gerekir.

Yanlış: Fazla su içmek ya da yemeklerden hemen önce su içmek iştahı kestiği için zayıflatır.

Doğru: Tek başına suyun zayıflatıcı özelliği yoktur. Günlük 2-2,5 lt su tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlar, aynı zamanda toksik maddelerin vücuttan atılımını sağlar. Böbreklerin dışarı atamayacağı kadar çok su içmek zararlıdır. Yemek esnasında ya da yemeklerden hemen önce içilen su sindirim enzimlerinin etkinliğini yavaşlatacağından, yemeklerden yarım saat önce ya da sonra içilmelidir.

Yanlış: Çay ve kahvenin fazla miktarda tüketilmesi su ihtiyacımızı karşılar.

Doğru: Çay ve kahve kafein içeriklerinden dolayı diüretik etkilidir. Fazla tüketildiklerinde vücuttan sıvı kaybına yol açarlar. Dolayısıyla çay ve kahveyi fazla miktarda tükettiğinizde içtiğiniz su miktarını da arttırmalısınız.

Yanlış: Diyette kepekli ekmeği istediğim kadar yiyebilirim.

Doğru: Kepekli ekmeğin kalorisi ile beyaz ekmeğin kalorisi arasında büyük bir farklılık söz konusu değildir. Kepekli ya da tam tahıllı buğday ekmeğinin tercih edilmesi midenin boşalma hızını geciktirmesinden, dolayısıyla tokluk süresini uzatmasından dolayı önerilir. Ancak miktarına dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

Yanlış: Zeytinyağı kilo aldırmaz, bol miktarda kullanabilirim.

Doğru: Zeytinyağı kalp damar hastalıklarından koruyucu olduğu için sağlıklıdır. Ancak bütün yağların 1 gramının 9 kkal enerji verdiğini ve fazla tükettiğinizde kilo alabileceğinizi göz ardı etmeyin.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)