AMELİYATSIZ DİZ KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ

Diz ekleminin kireçlenmesi, ilerleyen yaşla beraber en sık görülen hastalıklardan birisidir. Hastalık aslında, eklemlerimizin ağrısız, sessiz ve kolaylıkla hareket etmesini sağlayan kıkırdak dokusunun hastalığıdır. Kıkırdağın etkilenme derecesine göre farklı evrelerde karşımıza gelebilir. En son evrede, eklemleri oluşturan kemiklerin üzerinde hiç kıkırdak dokusunun kalmadığı, adeta kemiklerin birbirine sürtünerek hareket ettiği bir şekilde karşımıza gelmektedir. Kemiklerin birbirine sürtünmesiyle ortaya çıkan ses nedeniyle hastalık halk arasında "Kireçlenme" olarak anılmaya başlamıştır.

 

Hastalığın evresine göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Erken evredeki hastalarda tedavinin amacı hastalığın ilerlemesini engellemektir. İleri evre hastalarda ise kemiklerin birbirine sürtünmesini ortadan kaldırarak, ağrısız bir şekilde hareketi sağlayan bir takım tedaviler uygulanmaktadır. Diz protezi cerrahisi, bu tedaviler arasında en başarılı ve yüz güldürücü sonuçları olan bir cerrahi tedavi şeklidir.

İleri evre diz kireçlenmesi olmasına rağmen diz protezi ameliyatı olmasına engel olabilecek bir hastalığı olan veya diz protezi ameliyatı olmak istemeyen hastalar için diğer bir tedavi seçeneği de "Geniküler Nörotomi" dir. Geniküler Nörotomide kıkırdaktaki veya eklem yüzeyindeki sorunun düzeltilmesi amaçlanmamaktadır. Amaç hastalığın ortaya çıkardığı ağrı şikayetinin ortadan kaldırılmasıdır.


Geniküler Nörotomi işlemi öncesinde, klinikte uygulanacak basit bir test sonrasında, tedavi için uygun bir hasta olup olmadığınız anlaşılabilir. Eğer tedaviye karar verilirse, işlem ameliyathanede ancak, lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlem sırasında diz eklemimizin ağrı hissiyatını taşıyan sinirler soğuk Radyofrekans cihazıyla kalıcı olarak bloklanır. Bu sayede, dizimizdeki kireçlenme hastalığına rağmen ağrısız bir şekilde fonksiyonel aktivitelerimize devam etmemiz sağlanabilir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)