ROBOTİK DİZ CERRAHİSİ NEDEN ÖNEMLİ?


Diz ekleminin kireçlenmesi, sıklıkla ilerleyen yaşla beraber ortaya çıkan bir hastalıktır. Eklemlerimizi oluşturan kıkırdak dokusunun hastalığıdır. İleri evre diz kireçlenmesi hastalığında, eklemleri oluşturan kemiklerin üzerinde hiç kıkırdak dokusu kalmaz ve hareket sırasında eklemi oluşturan kemikler birbirine sürtünmeye başlar. Bu sürtünme neticesinde ağrı, ses ve hareket kısıtlılığı şikayetleri ortaya çıkar.

Eklemin rahat ve ağrısız bir şekilde hareket etmesi amacıyla hastalıklı yüzeylerin tıraşlanması ve eklem yüzeylerinin bir implant ile kaplanması işlemine “Diz Protezi Cerrahisi” adı verilir. Diz protezi ameliyatı, uygun bir şekilde uygulandığında, hastanın hayatı boyunca ağrısız bir şekilde aktivitelerini gerçekleştirmesini sağlar.

Protezin diz eklemine doğru bir şekilde yerleştirilmesi, protez cerrahisinin uzun dönemdeki başarısını etkileyen en önemli faktördür. Cerrahın tecrübesiyle beraber hata payının en aza indirilmesi mümkün olmakla beraber, hiçbir zaman bu oranı sıfırlamak mümkün değildir. Diz protezinin yanlış bir açıda yerleştirilmesi, implantın kemikten erken bir şekilde ayrılmasına yani gevşemesine yol açar. Bu durumlarda protezin değiştirilmesi gerekli hale gelir.

 

Özellikle son yıllarda, İnsana bağlı hataların ortadan kaldırılması amacıyla robotik protez cerrahisi geliştirilmiştir. Robotik sistemler, ameliyat esnasında dizi algılayan sensörler vasıtasıyla, cerraha, hasta için en uygun uygulama pozisyonunu gösterir. Cerraha, protezi yerleştirmeden önce ameliyat sonrasındaki diz ekleminin değerlendirilmesi şansını verir. Protezin yerleştirilmesi için de cerrahı yönlendirir. Bu sayede, insan hata payının ortadan kaldırılması ve protezin kusursuz bir şekilde yerleştirilmesi ile uzun süreli, kalıcı bir protez tedavisi yapılmasına olanak sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Yorumlar: (0)