Bel Ağrıları

Yazar Tekin ÖzcanBeyin Ve Sinir Cerrahı • 31 Ocak 2019 • Yorumlar:

Bel ağrısı, vücudumuzda belki de ne demek olduğunu en iyi bildiğimiz yakınmalarımız arasındadır. Çoğumuz hayatımızda en az bir kez olsun, hareket etmemize pek izin vermeyen şiddetli bel ağrısı yaşamışızdır. Bel fıtığının sebep olduğu bel ağrısı yakınması, tüm bel ağrıları arasında küçük bir dilimi oluşturur. Bunların da küçük bir kısmına ameliyat gerektiğini düşünürsek, bel ağrılarının tedavisinde cerrahi tedavinin yerinin ne kadar az olduğunu söyleyebiliriz.

Omurlarımızın arasında bulunan diskin yırtılması ve buradan çıkan parçanın bacağımıza giden siniri sıkıştırması bel fıtığına bağlı olan yakınmaların temel sebebini oluşturur. Bel fıtığı hastalığı, vücudumuzun belki de üzerinde en çok yorum yapılan hastalıkları arasında yer alır. Oysa ki, fıtığın seviyesi, şikayetlerin başlangıç zamanı ve süresi gibi değerler her zaman kişiler arasında farklılık gösterir. Dolayısıyla hastaların birbiriyle mukayese edilmesi ya da hastalarımızın kendisini birbiriyle mukayese etmesi doğru sonuç vermez. Yani Ayşe teyzenin bel fıtığı ile Harun amcanın bel fıtığı ve sonuçları birbirinden farklıdır.

Bel ağrısı bel fıtığına bağlı olsa dahi, hastada belirgin bir nörolojik defisit yoksa; yani bacaklarında belirgin güçsüzlük, idrar kaçırma, genital bölgede belirgin bir his kaybı yoksa, ameliyat seçeneği öncelikli olarak düşünülmez. Bu hastalarımızda ilk tedavi seçeneği olarak steroid ya da nonsteroid antiinflamatuar tedavi tercih ederiz. Tedaviye ek olarak kas gevşetici olarak bilinen miyerolaksan ilaç ekleriz ve şikayetlerinin azalmasını bekleriz. Uygulanan bu tedavilere rağmen hastamızın şikayetleri azalmıyorsa ya da nörolojik defisitinde artma oluyorsa, bu hastalarımızda cerrahi tedavi düşünebiliriz.

Cerrahi tedavide altın standart mikrocerrahidir. Mikrocerrahi, ameliyat sırasında cerrahi mikroskop kullanılmasıdır. Bu şekilde omuriliği, siniri ve bunları sıkıştıran fıtığı net bir şekilde görebildiğimiz gibi birbirinden de kolaylıkla ayırt edebiliriz.

Bel omurlarında kanal darlığı, bel bölgesinde görülen ve bel ağrısıyla seyreden diğer önemli hastalıklardan biridir. Hastalarımız özellikle yürürken bacaklara kramp girmesi ve yürüyememe gibi şikayetlerle bize başvurur. Bu durum “nörojenik kladikasyo” olarak isimlendirilir. Yürüme mesafesi belirli seviyenin altına inerse ve muayene bulguları da bizi destekliyorsa hastalarımıza ameliyat planlanır.

Bel kayması, bel ağrılarının diğer nedenlerinden birisidir. Bu durum, omurlarda instabilite oluşturuyorsa yanı omurga hareketliyse ve içinden geçen omurilik bundan dolayı tehlike altındaysa ameliyat düşünülmelidir. Aksi halde analjezik, antiinflamatuar ve miyerolaksan tedavi ilk seçenek olarak denenebilir. Bu tedaviden fayda görülürse Fizik Tedavi gibi diğer yöntemler de tedaviye eklenebilir. Omurgada hareketliliğin değerlendirilmesi muayene ve görüntüleme sonuçlarının incelenmesi ile ortaya konabilir. Tedavi yöntemi hastamızın şikayetleri, muayene bulguları ve görüntüleme sonuçlarının örtüşmesiyle belirlenmektedir.

Omurga kırıkları bel bölgesinde sık karşılaştığımız ve bel ağrısı şikayeti yapan diğer omurga hastalıklarından biridir. Ayrıca bu hastalıklar birlikte ortaya çıkabilecek olan omurilik felçleri, bacaklarda güçsüzlük, yürüyememe ve idrar tutamama gibi diğer hastalıklarla birlikte görülebilir. Omurgada ya da aralarında yer alan disklerde enfeksiyon gelişmesi (sponilodiskitis) ya da romatizmal inflamatuar hastalıklar bel ağrısı yapan diğer omurga hastalıkları arasında yer alır.

    Bel ağrısı yapan tüm bu hastalıklar hastalarımız ile birlikte değerlendirilmeli, tedavinin şekli kendilerinin şikayeti, muayene bulguları ve görüntüleme yöntemlerinin sonuçlarının örtüştürülmesiyle ortaya konmalıdır. Bu şekilde değerlendirilen hastalarımıza ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz, cerrahi tedavi ya da hangi tür cerrahi tedavi ( mikrocerrahi, endoskopi, epiduroskopi gibi) gerektiği ortaya belirlenmeli ve hastalarımıza anlatılmalıdır, açıklanmalıdır.

    Sağlıkla kalın.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Tekin Özcan Beyin Ve Sinir Cerrahisi Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)

Yazar

Tekin Özcan

Beyin Ve Sinir Cerrahisi Op. Dr.

Randevu al