Belden, Boyundan Niye Ses Gelir; Boyunda Düzleşme, Belde Düzleşme ne Demektir, Kemik Erimesi Durumunda ne Yapılmalı; Çiş Kaçırma Neden olur ve Myelomalazi ne Demektir?

Yazar Semih KeskilBeyin Ve Sinir Cerrahı • 23 Ekim 2018 • Yorumlar:

Parmaklarınızı kütlettiğinizde çıkan kırtlama tarzındaki sesin; kol veya bacaklarınızdaki veya boynunuzdaki, belinizdeki eklemlerden çıkan seslerden aslında bir farkı yok. Bu seslerin eklem içindeki sıvıda bulunan hava habbeciklerinin sıkışıp, daha küçük kabarcıklara bölünmesine; tabiri caizse patlamasına bağlı olduğu düşünülüyor. Yani kireçlenme ile filan bir ilgisi yok, herhangi bir hastalığın belirtisi de değiller. Endişe etmeyin..

    İnsanoğlunun vücudu da aslında dört ayak üzerinde duracak şekilde evrimleşmiştir. Ancak çağdaş yaşamın gerektirdiği ayakta durmak, oturmak gibi aslında vücudumuzun yapısına uygun olmayan pozisyonlara uyum sağlamak amacı ile bizim omurgamızda bir takım eğrilikler oluşmuştur. Yandan baktığımızda boynumuzda ve belimizde açıklığı arkaya bakan, sırtımızda ise açıklığı öne bakan C şeklinde birer kavis vardır. İşte çeşitli omurga hastalıklarına bağlı olarak bu kavislerin düzleşmesi ve hatta tersine dönmesi bile söz konusu olabiliyor. Söz konusu düzleşmeler doğaldır ki vücudumuzun duruşunu ve dinamik yapısını bozacak, ağrıya yol açacak ve daha da kötüsü kendilerine yol açan omurga sorununu giderek daha ağır hale getireceklerdir; yani bir an önce düzeltilmeleri için tedavi olmak gerekmektedir.

    Genellikle yaşlı kadınlarda, özellikle de zayıf veya normal kiloda olan yaşlı kadınlarda; nadiren de yaşlı erkeklerde kemik erimesi veya tıbbi adı ile osteoporoz görebilmekteyiz. Bunun bir başlangıç evresi olan osteopeni ise, kemik erimesi başlangıcı anlamına gelmektedir. Aynı durumu, kimi zaman kortizon ve benzeri ilaçları uzun süre kullanmak zorunda kalan hastalarda da görebilmekteyiz. Kemik erimesi olan kişilerin, beklenmedik kırıklardan korunabilmelerinin yolu; doktorları tarafından kendilerine verilen beslenme önerilerine uymaları, ilaçları aksatmamaları ve düzenli kontrollerini yaptırmalarında yatmaktadır. Tahmin edersiniz ki, bu insanlarda kırılan kemiklerin iyileşmesi de çok zordur ve uzun sürer...

    Çiş kaçırma olsun, kaka kaçırma olsun; çok can sıkıcı durumlar. Hem hasta için, hem de yakınları için katlanması zor durumlar. Çocukluk çağındaki tuvalet terbiyesi ardından çözülmüş bulunan bu sorun, bir nedenle tekrar ortaya çıktığında; insan sanki bebekliğine dönmüş gibi olur. Kimi zaman okul çağındaki çocuklarda gece uykuda yatağa kaçırma şeklinde olabilir, kimi zaman ileri yaşlarda tuvalete yetişememe veya gülünce-hapşırınca altına kaçırma şeklinde olabilir. Alt bezi ile bir ömür geçirmek olacak şey değil. Her ne zaman ve her ne şekilde olursa olsun, doktorların inkontinans da dedikleri bu durumun mutlaka incelenmesi ve tedavi edilmesi gerekir; özellikle de yaşam kalitesi kavramının en öne çıktığı günümüzde.

    Doktorların myelomalazi adını verdikleri durum ise, aslında omurilik hasarı demektir. Yani beynimizden çıkıp kollarımıza ve bacaklarımıza giden tüm sinirlerin geçtiği omuriliğin hasar görmesi. Bu hasarın ilerlemesi durumunda geri dönüşü olmayan felçlerin ortaya çıkacağı çok açıktır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Semih Keskil Beyin Ve Sinir Cerrahisi, Anatomi, Çocuk Beyin Ve Sinir Cerrahisi Prof. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)