Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Yazar Zübeyde Ezgi HorzumPsikolog • 18 Eylül 2020 • Yorumlar:

Çocukluk çağı mastürbasyonu, prepubertal dönemde çocukların cinsel bölgesiyle oynayarak kendini uyarması ve rahatlama sağlaması durumudur. Çoğunlukla çocuk rastlantısal olarak haz aldığını keşfeder ve bu davranışı sonrasında devam ettirir. Rastlantısal keşif bebeklik döneminde bile başlayabilir. Bebekler cinsel organlarına dokundukları zaman rahatladıklarını hissederler ve mastürbasyon yapabilirler. Çocuk bunu cinsel bir dürtüyle değil keşfetme güdüsüyle yapar ve rahatlama sağladığı için tekrar etme davranışı gösterir. Çocuk için mastürbasyonun anlamı yalnızca rahatlamadır, cinsel bir anlam taşımamaktadır. Bu durum pek çok çocukta normal gelişim çizgisi içerisinde görülmektedir ve bir hastalık/ bozukluk olarak nitelendirilmemektedir. Bazı ebeveynlerin ve çevrenin çocuğa tutumunu etkileyebilmesi ve anne/ babada ve çocukta suçluluk ve utanç duyguları oluşturabileceği sebepleriyle bu konu önem kazanmaktadır. Bu süreçlerde ailenin çocuğa yönelik tutumu önemlidir. Ailenin bu konuda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, çocuğun yaşına uygun cinsel eğitimin verilmesi ve sosyal kuralların öğretilmesi çoğu kez yeterlidir.

Çocukluk dönemindeki mastürbasyonun çeşitli nedenleri olabilir. Çocuğun çevresinde ilgisini çekecek yeterince uyaranın bulunmaması, kardeş kıskançlığı, anne- baba arasında çatışma olması, bakıcının evden ayrılması, kontrolsüz bir şekilde uzun süre çocuğu yalnız bırakmak, ebeveyn ilgisizliği, çocuğun kendini güvende hissetmemesi, depresif ve kaygılı olması gibi nedenleri olabilmektedir. Bunların dışında genital bölgede oluşacak enfeksiyon veya kaşıntı hissi, alerjik durumlar, pişik ve rahatsızlık hissi veren iç çamaşırı gibi fiziksel etkenler sonucunda kaşıntı sırasında çocuk mastürbasyonu keşfedebilmektedir. Nadir de olsa epilepsi ve sara hastalığı ile ilgili ayırıcı tanıya dikkat etmek gerekmektedir. Bebekler, elle veya yastık gibi eşyalara sürtünerek genital bölgelerini uyarırlar. Daha büyük çocuklarda ritmik beden hareketleri görülebilir. Kız ve erkek çocuklarda mastürbasyon yapma sıklığı ile ilgili bir farklılık görülmemektedir. Mastürbasyonun başlangıcı enfeksiyon sebebiyle olmasa da sonrasında sürtünme sebebiyle enfeksiyon gelişebileceğinden ailelerin buna dikkat etmesi gerekmektedir. Genellikle yalnız olduklarında mastürbasyon yapma eğilimi gözlenmekle birlikte kimi çocuklar uykuya dalmak için rahatlama aracı olarak kullanabilir.

Çocuğun bakım verenleri tarafından azarlanması, cezalandırılması, bunu yapmaması gerektiğinin tembihlenmesi, çocuğu utandırması veya korkutması gibi durumlar çocukluk mastürbasyonunu engellememektedir. Hatta ebeveynlerde görülen bu tarz yanlış tutumlar mastürbasyonu arttıran nedenler arasındadır. Ayrıca çocuğu suçlayıcı, yargılayıcı davranışlar çocuğun kendini suçlu ve kötü hissetmesine ve cinsellikle ilgili kötü imajlar oluşturmasına neden olabilir. Ebeveynlerin çocuğun mastürbasyon yaptığını gördüklerinde fark ettiklerini belli etmeden çocuğun dikkatini dağıtabilecek, ilgisini farklı yöne çekebilecek bir tutum sergilemesi önerilmektedir. Örneğin başka bir şey yapmaya teşvik etmek, çocukla oyun kurmak, başka bir konu hakkında konuşmak çocuğun dikkatini dağıtabilir. Çocuğa uyku öncesinde masal anlatmak, saçlarını okşamak, çocukla uykuya dalma sırasında birebir ilişki kurmak çocuk için rahatlatıcı olmakta ve uyku öncesinde mastürbasyon yapılmasını engelleyici bir önlem olabilmektedir. Çocuğun bunu başkalarının önünde yapmasının diğerlerini rahatsız edebileceğini, bunun yalnızken yapılabilecek bir aktivite olduğunu öğrenmesini sağlamak ve daha uygun zaman ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmak önemlidir. Eğer mastürbasyona neden olan belirgin bir sorun varsa (ilgisizlik, kaygı, enfeksiyon, istismar gibi) bu etkeni ele almak ve buna çözüm bulmak gerekmektedir. Mastürbasyon bir hastalık olmadığı için tedavisi için kullanılan bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak çocukta gerek görülürse mastürbasyona neden olan davranışın tedavisi için ilaç kullanılabilir. Kaygıyı azaltmak için ilaç kullanmak buna örnek verilebilir. Ayrıca çocuklara çok dar iç çamaşırı giydirmemek, enfeksiyon durumunda doktora başvurmak, genital bölgelerin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Çocuğa cinsellikle ilgili soru sorabileceği alan tanımak, cinselliğin bir tabu olmasını engellemek de önemlidir. Çocukta mastürbasyonun sık gözlenmesi dikkat edilmesi gereken bir durum olabilir. Çocukluk dönemindeki mastürbasyonla ilgili uzmanlardan profesyonel destek alınabilir.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)