Çocukluk Dönemi Beslenmesi ve Önemi

Yazar Fehime ArıDiyetisyen • 5 Haziran 2020 • Yorumlar:

Çocukluk; fiziksel, bilişsel ve sosyal büyüme ve gelişmenin olduğu beslenme alışkanlıklarının geliştiği bir dönemdir.

Çocukların sağlığı ve sağlıklı bir birey olabilmeleri anne karnından başlayarak sağlıklı bir ortamda büyümelerine bağlıdır. Çocuğun beslenmesi anne karnında başlar. Annenin gebelik öncesi beslenmesi de bebeğin sağlığı için önemlidir.

Çocukların yaşamlarının değişik dönemlerinde farklı büyüme ve gelişme hızları vardır. Bu nedenle farklı miktarlarda besinlere ve besin çeşitliliğine ihtiyaç duyarlar.

Çocuğun beslenmesindeki temel amaç çocuğun normal sağlıklı büyüme ve gelişmesini sağlamaktır. Çocukluk döneminde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasının yanında iyi beslenme alışkanlıkları edindirmek te önemlidir. Bu edindiği alışkanlıklar ile ilerleyen dönemlerde dengeli beslenmesini sağlayabilecektir. Erken yaşlarda verilen beslenme ve sağlık eğitimleri daha etkili ve kalıcı alışkanlıkların kazandırılmasında önemlidir.

Çocukların kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olmaları zayıflık, şişmanlık, vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı hastalıklar, yeme davranış bozuklukları ve diş çürükleri gibi problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda bilişsel kapasite de azalma ve okul başarılarında düşme görülebilmektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sadece fiziksel büyümesini değil, çocuğun mental sağlığını da etkilemektedir.

Çocukların ilk dönemlerinde(süt çocukluğu) beslenme; büyüme ve gelişmesi için çok elzemdir. Oyun ve okul çağında ise sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılması ve yetişkinlik döneminde sağlıklı bir yaşam sürdürmesi açısından önemlidir.

Yetişkinlik dönemindeki davranışların temeli çocukluk yıllarına dayanır. Çocuklukta kazanılan yemek yeme alışkanlığı çocuğun hayatının daha sonraki dönemlerini etkiler ve ilerde ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının temelini oluşturur. Çocuklukta edinilen kötü beslenme alışkanlıkları ileriki yıllarda obezite, insülin direnci, diyabet gibi bazı kronik hastalıkların gelişmesine neden olabilmektedir.

Çocukların beslenme alışkanlıklarını kazandıkları yer; aile, okul ve içinde bulundukları ortamdır. Çocuk anne, babanın ve çevresindeki kişilerin beslenmesinden etkilenir.

Anne ve babanın sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmaları; çocuklara doğru besinler sunabilmeleri ve doğru beslenme alışkanlıkları kazandırabilmeleri açısından çok önemlidir. Yapılan çalışmalar beslenme alışkanlıkları iyi olan ailelerin çocuklarının da doğru beslenme alışkanlıkları gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle anne ve baba çocuğa beslenme konusunda örnek olmalıdır.

Beden ve kemik sağlığı için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında spor yapmakta önemlidir. Çocuklara yaşına uygun fiziksel aktivite yaptırılmalıdır. Çocukların erken yaşta egzersiz ile tanışmaları egzersiz yapma alışkanlığı kazanmalarını ve hayatlarına dahil etmelerini kolaylaştıracaktır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)