Derin Ven Trombozu-Pulmoner Tromboemboli Tedavisi

Yazar Emrah ErerenKalp Ve Damar Cerrahı • 2 Mayıs 2017 • Yorumlar:

Derin Ven Trombozu (DVT)Tedavisi:

Toplardamar tıkanması (DVT) en sık bacak toplardamarında görülen ve akciğer pıhtısına (Pulmoner Tromboemboli – PTE) sebep olabilen bir hastalıktır. Genetik faktörler eşliğinde uzun süre hareketsiz kalındığında, gebelik ve lohusalıkta, büyük cerrahiler sonrasında, ileri yaşlı ve kötü huylu tümörü olan hastalarda daha sık gözlenir.

Bacak toplardamarı pıhtılaşarak tıkanırsa kanın kalbe dönüşü zorlaşır, kan bacaklarda birikir ve ayak şişliği olur, bazen ağrı vardır. Çoğunlukla tek bacaktadır ancak iki bacağı da tutabilir. Hastalık ne kadar fazla damarı tutarsa sorun o kadar büyük olur. Hastalığa erken tanı koyup erken dönemde iyi tedavi yapmak çok önemlidir. Çünkü erken dönemde iyi tedavi edilmezse hayat boyu düzelmeyen ve tedavisi olmayan sorunlar (Postflebitik Sendrom) oluşturabilir.

Son yıllarda kan sulandırıcı ileç tedavilerinin yanıda perkutan yöntemlerle yeni tedavi seçenekleri oluşmuştur. Ancak bu tedavilerin hastalığı akut ve subakut olduğu dönemlerde uygulanması önerilmektedir.Hastalığın ilk 15 gününde pıhtının tamamen temizlenmesi mümkündür. Daha sonra tedavi şansı azalır.

Anjiyografi ile yani damar içinden tedavi çoğunlukla diz arkasındaki toplardamara bazen ayak bileği damarına girilerek yapılır. Buradan ya kateter denen ince plastik tüplerle özel pıhtı eritici ilaçlar verilir ya da özel cihazlarla pıhtı mekanik olarak temizlenir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Emrah Ereren Kalp Ve Damar Cerrahisi Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)