Duygusal Açlık ve Fiziksel Açlığın Özellikleri

Yazar İrem AltıparmakDiyetisyen • 26 Ekim 2021 • Yorumlar:

Duygusal açlık (duygusal yeme davranışı), rahatsız edici duygularla mücadele edebilmek adına bir besini tüketmektir. Fiziksel olarak açlık içermez. Duygusal açlık bir yeme bozukluğu değildir. Çoğumuzun zaman zaman yaşadığı normal bir durumdur. Bir duygu durumunu bastırmaya veya gidermeye çalışmak için zaman zaman ortaya çıkıyor olabilir.

Duygusal açlık durumu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimimiz stresli bir günümüzde çok yemek yerken kimimiz az yemek yer ya da üzüldüğümüzde iştahımız azalabilir veya artabilir. Bu yüzden günlük almamız gereken enerji de değişebilir. Bu yazı açlığınızın “duygusal mı” “fiziksel mi” olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Besinlerle aranızda sağlıklı ilişkiler kuramadığınızı düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin. İyi okumalar diliyorum.


 

DUYGUSAL AÇLIĞIN ÖZELLİKLERİ

 

1.ANİDEN GELİR

Bir dakika önce yiyecek düşünmezken bir sonraki dakika açlıktan ölürsünüz. Açlığınız kısa süre içinde 0'dan 60 kilometre hızına erişir.

 

2.SPESİFİK BİR YİYECEK İSTER

Çikolata, makarna ya da çizburger gibi spesifik bir yiyeceği yemek istersiniz. Yerine başkası geçemez!

3.ACİLDİR

Duygusal açlık, ŞİMDİ yemeye zorlar, baskı yapar. Duygusal açlığı anında yiyecekle yatıştırmak ister.

4.BİR DUYGUYA EŞLİK EDER

"Patronunuzla bir sorun yaşadınız", "İşleriniz istediğiniz gibi gitmiyordur" Duygusal açlık çoğunlukla üzücü bir durumla bağlantılı olarak meydana gelir.

 

5.FARKINDA OLMADAN YEMEYİ İÇERİR

1 paket kurabiyenin, cipsin hepsini yediğinizin farkına varamayabilirsiniz. 

6.AÇ DEĞİLKEN BİLE YEDİRİR

Duygusal aşırı yeme, rahatsız olduğunuz duyguların üzerini örtme arzusundan kaynaklanır. Bu duyguları köreltmek için midenizi tıka basa doldurursunuz, mideniz doluluktan ağrısa bile yemeye devam edersiniz.

 

7.YEMEYE İLİŞKİN SUÇLULUK DUYGUSUNU ARTTIRIR

Duygusal yemenin çelişkisi burda başlar. Kendinizi daha iyi hissetmek için yersiniz, daha sonra kurabiye, pasta ya da hamburger yediğiniz için pişman olur ve telafi yolları ararsınız.

 

FİZİKSEL AÇLIĞIN ÖZELLİKLERİ

 

1.KADEMELİDİR

Mideniz guruldar. Fiziksel açlık, yeme zamanının gelmekte olduğunun sinyallerini verir.

 

2.ALTERNATİFLERE AÇIKTIR

Fiziksel açlıkta yiyecek tercihleriniz olabilir ama esnektir. Alternatiflere açıksınızdır.

 

3.MİDEYE DAYALIDIR

Fiziksel açlık, mide duyularıyla ayırt edilebilir. Guruldama, boşluk hissi hissedilir.

 

4.SABIRLIDIR

Fiziksel açlık, çok vakit geçmeden yemenizi tercih eder. Ama size direkt olarak "hemen" yemeniz gerektiğini söylemez.

 

5.FİZİKSEL İHTİYAÇTAN ORTAYA ÇIKAR

Son yediğiniz yemekten 4-5 saat sonra fiziksel açlık ortaya çıkabilir. Aşırı açlık, baş dönmesi veya halsizlik durumu yaratabilir.

 

6.BİLİNÇLİ SEÇİMLER VE YEME FARKINDALIĞI İÇERİR

Fiziksel açlıkta; tabağınızdaki, ağzınızdaki ve midenizdeki yemeğin farkında olursunuz. Sandviçinizin yarısını veya tümünü yemeyi bilinçli olarak seçersiniz.

 

7. TATMİN OLUNCA DURURSUNUZ

Fiziksel açlık vücuda enerji sağlama ve beslenme arzusundan kaynaklanır. Amaç yerine getirilince de yemeyi bırakırsınız.
 

8. BİR GEREKLİLİKTİR

Yemenin ardındaki maksat fiziksel bir açlığa dayanıyorsa, suçluluk/utanma olmaz. Yemenin aynı oksijen solumak gibi hayatın gerekli bir unsuru olduğunu idrak edersiniz.

DUYGUSAL AÇLIĞI AZALTMANIN 4 YOLU

1. 15 Dakika Bekleyin

Kendinize 15 dakika verin. Bir bardak su için ve kısa bir yürüyüşe çıkın. 

2. Yiyeceklerden Uzaklaşın

Duygusal yeme, genellikle ne kadar yediğinizin farkında olmadığınız, “otomatik” ve “dalgın” yemekle sonuçlanır. Bu sebeple kendinize zaman tanıyın ve anda kalmaya odaklanın. Belki bir yoga yapmayı deneyebilirsiniz.

3. Dişlerinizi Fırçalayın

“Ağız açlığı” yaşıyorsanız; ağız temizliğine dikkat ederek tüketmek istediğiniz besinin damaktaki tadından kurtulur ve duygusal iştahınızı azaltmaya yardım edersiniz.

4.Sorunun Kaynağına İnin

Sizi rahatsız eden duyguyu bulup onu bastırmak yerine dile getirin. Dile getiremiyorsanız günlük yazmayı deneyin. Kendinize gerçekten ne hissettiğinizi ifade ettiğinizde duygulaırnızı bastırmak için buzdolabına koşma ihtiyacı duymayacaksınızdır.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)