Fobiler

Yazar Melek SarıçiçekPsikolog • 16 Aralık 2021 • Yorumlar:

İnsanların çoğu bir ya da birden fazla şeyden korktuğunu kabul etmektedir. Bunlar örümcek, yılan, palyaço, asansör, yükseklik, kapalı alan vb. olabilmektedir. Bu tür korkular oldukça yaygın ve normaldir. Bu korkuların fobi tanı kapsamına girmesi için iki önemli belirleyicisi vardır. Bunlardan ilki Belirtilerin ciddi düzeyde duygusal strese sebep olması, ikincisi ise Bu korkulardan ötürü gündelik gündelik işlevselliğin zarar görmesidir.

Fobisi olan bireyler fobik uyaranla karşılaştıklarında ya da fobik uyaranla karşılaşmayı bekledikleri durumlarda hemen hemen her zaman korku tepkisi  gösterirler. Korku duyulan uyarandan kaçınmanın hızlıca rahatlama sağlaması  sebebiyle bu kişiler fobik uyaranla karşılaşma olasılıkları olan durumlardan da  sıklıkla kaçınırlar.  

Fobiler sadece belirli nesne ve durumlara karşı olması ve bu durum ve  nesnelerden kaçınarak ya da hayatı bunlara göre düzenleyerek hayatını devam  ettirebilmesi bu bozukluğa sahip kişilerim tedavi için başvurmasını da  etkilemektedir.  

İleri derecede fobisi olanların fobik uyaranla ilişkili fotoğraf veya görüntüler  bile rahatsız olmalarına sebep olabilir. Fobisi olan kişiler içten içe korkularının  aşırı veya tehlike ile orantısız olduğunu bilseler bile mantıklı düşünerek bu  korkularının önüne geçemezler ve korkulan durumun yaratacağı tehlikeyi  abartma eğilimindedirler.  

FOBİ TANISI İÇİN; 

- Bu psikolojik rahatsızlığa sahip kişiler yaratabileceği tehlike o kadar  şiddetli olmasa bile bazı obje veya durumlardan korkarlar. 

- Korku veya kaygı yaratan durumla veya obje ile karşılaşmamak için  yoğun çaba gösterirler. 

- Bu korku ve kaygılar, kişiler için sıkıntı yaratır ve olağan gündelik  hayatlarında belirli bazı sorunlara yol açar. 

ÖZGÜL FOBİLER KORKUNUN KAYNAĞINA GÖRE 5’E  AYRILMIŞTIR; 

- Hayvan fobileri 

- Doğal çevre 

- Kan, iğne, yaralanma

- Durumsal 

- Diğer (paylaço, asansör, yükseklik, böcek vb.) 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Melek Sarıçiçek Psikoloji, Aile Danışmanlığı Uzm. Kl. Psk.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)