Manuel Terapi Nedir?

Yazar Deniz İşçiFizyoterapist • 16 Aralık 2020 • Yorumlar:

Manuel Terapi, hekimler,fizyoterapistler, osteopatlar ve kiropraktörler tarafından kullanılan her hastanın ihtiyacına göre planlanan bir tedavi yaklaşımıdır.

Uluslararası Ortopedik Manipülatif Fizyoterapi Uzmanları Federasyonu (IFOMPT), manuel terapi tekniklerini şu şekilde tanımlar: "Aşağıdaki etkilerden herhangi birini veya tümünü üretmeyi amaçlayan yetenekli el hareketleri: doku esnemesini iyileştirme; eklem aralığının hareket aralığını artırma; yumuşak dokuları Manüple veya Mobilize etme. Eklemler üzerinde gevşemeye neden olur; kas çalışmalarını; ağrıyı düzenler; ve yumuşak doku ödemini, iltihaplanmasını veya hareket kısıtlamasını azaltır.

Amerikan Ortopedik Manuel Fizyoterapist Akademisi'ne (AAOMPT) göre İleri Uzmanlık Uygulamaları (DASP) Tanımına göre, Ortopedik Manuel Terapi şu şekilde tanımlanır: fizyoterapistler tarafından sağlanan her türlü "uygulamalı" tedavidir. Buna göre ; “Tedavi, hareketi kabiliyeti ve açısını yeniden kazanmak için eklemleri belirli yönlerde ve farklı hızlarda hareket ettirmeyi (eklem mobilizasyonu ve manipülasyonu), kas gerilmesini ve esnekliğinin artması , etkilenen vücut kısmının pasif hareketlerini veya hastanın kas aktivasyonunu iyileştirmek için terapistin direncine karşı vücut kısmını hareket ettirmesini içerebilir. Doku ve kasların hareketliliğini ve fonksiyonunu geliştirmek için seçilmiş özel yumuşak doku teknikleri de kullanılabilir. ’’

 

Manuel Terapinin Tarihçesi

 

Manuel terapi hakkındaki ilk bilgiler M.Ö. 3000 yıllarına dayanır Mısırda buluna papirüslerde boyun ağrısında bugün de kullanılan manuel terapi tekniklerine benzer tekniklerden söz edilir. Susruta (M.Ö. 1500) gibi Hindistanlı hekimler manuel teknikleri kullanmışlardır. Hipokrat ve Galen gibi hekimler, omurga ağrıları ile ilgilenmişler, değişik manuel terapi tekniklerinden bahsetmişlerdir. Roma imparatorluğu döneminde de bu tür tekniklerin kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Binlerce yıldır insanların çektiği acıları dindirmek için eller yardımı ile uygulanan birçok teknik kullanılmıştır. Bu yöntemler kas-iskelet sistemi bozukluklarının tedavisinde özellikle boyun ve bel ağrısı için cerrahi-olmayan “agresif bir yaklaşım” olarak kullanılmıştır. Modern anlamda ise Manuel terapi, ABD’ de 1874 senesinde Andrew Taylor Still ve 1895’de David Palmer’in girişimleriyle tüm dünyada adını duyurmaya başlamıştır. Bilhassa Palmer’in kurduğu okullar bir disiplin olarak manuel terapi alanının gelişmesine önemli katkı sağladığı söylenebilir. Avrupa’da ise manuel terapi uygulamaları; 20. Yüzyılın ortalarından itibaren Mennel ve Cyriax’ın manuel terapinin alanında yaptıkları manipülasyon çalışmaları üzerinden şekillenmiştir.

Manuel Terapinin Etki Mekanızması 

Üç Teori İle  Açıklanabilir

1.Pozitif Plasebo Yanıtı

2.Doku Onarımı ve doku şekillenmesini kolaylaştırma

3.

A -Ağrı kesici– kapı kontrol mekanizması yoluyla

B - Kas inhibisyonu; nosiseptif aktivitenin azaltılması; 

C -Azalmış intraartiküler veya periartiküler basınç

Manuel Terapi Teknikleri Nelerdir? 

 

Traksiyon 

Medikal-Klinik Tıbbi Masaj

Tetik Nokta Tedavisi

Aktif Gevşeme Teknikleri

Aktif Asistif Hareket (AAROM)

Pasif Hareket Açıklığı Artırma (PROM)

Lenf drenajı

Esnetmeler- Strechingler (kas, sinir dokusu, eklemler, fasya)

Alet Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyonu  (Graston Teknik)

 

Eklem Manipülasyonu: Optimal hareket, işlev ve / veya ağrıyı azaltmak amacıyla anatomik sınırı  dahilinde bir eklem kompleksine uygulanan pasif, yüksek hızlı, düşük genlikli bir itme.  Ağrıyı  azaltmaya ve eklem fonksiyonunu ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olur.Çoğunlukla, eklem boşluğundan hava kabarcığı ortaya çıkar, bir klik sesi veya bir kütleme sesi oluşur.Tok bir sestir ve etkili bir manipülasyonda ortaya bu sesin çıkması gereklidir.

Eklem Hareketliliği Mobilizasyon: Etkilenen eklemlere uygulanan kalıcı bir basınç veya ritmik bir salınım olabilir.Ağrıyı azaltmaya ve eklem fonksiyonunu ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olur.

Manuel Terapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Manuel Terapi Muskuloskeletal Sistem Rahatsızlıkları ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beridir güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle:

 • Bel Problemleri (Bel Fıtığı, Eklem Blokajları, Kanal Daralması, Bel Kayması, Bel Düzleşmesi)

 • Boyun Problemleri (Boyun Fıtığı, Eklem Blokajları, Kanal Darlığı,

 • Boyun Düzleşmesi)

 • Diz Rahatsızlıkları (Menüsküs Yırtığı, Ön / Yan / Çapraz ve Arka Bağ Yırtıkları, Diz Operasyonları Sonrası

 • Kalça Problemleri (Kalça Çıkıkları-Zorlanmaları, Kalça Protezi Sonrası)

 • Dirsek Problemleri (Tenisçi Dirseği, Golfçü Dirseği, Sinir Sıkışmaları)

 • Omuz Problemleri (Sinir Sıkışması, Kas Yırtılması, Donuk Omuz, Sıkışma Sendromu, İmpengement, Bankart Lezyonu)

 • Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)

 • Sakroiliak Eklem Bozuklukları (Kuyruk Sokumu, Pöç Ağrısı)

 • Sinir Sıkışmaları (Siyatik Radial, Median, Ulnar, Tibial Sinirler)

 • Postural Kifoz Artması-Azalması (Kamburluk)

 • Eklem Problemleri-Kireçlenme

 • Ayak Bileği Rahatsızlıkları (Halluks valgus, Tarsal Tünel Sendromu, Topuk Dikeni, Burkulmalar )

 • El Bileği Rahatsızlıkları (Karpal Tünel Sendromu,Kübital Tünel Sendromu)

 • Kırık Sonrası Rehabilitasyon ve daha birçok fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan yöntemdir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Deniz İşçi Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Fzt.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)