Merak Edilenler

SORU 1.SIZIN KADIN HASTALIKLARI VE DOGUM UZMANLIGI AYNI ZAMANDA JINEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI UZMANLIGINIZ VAR.TÜRKIYE'DE ISMINI YENI DUYMAYA BASLADIGIMIZ BIR BRANS,JINEKOLOJIK ONKOLOJI UZMANLIGI NEDIR ILGILENDIGI HASTALIKLAR NELERDIR?

CEVAP: JINEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI, ASLINDA KADIN HASTALIKLARI VE DOGUM BÖLÜMÜNÜN YAN DALIDIR.ÜÇ YIL SÜREN UZAMNLIK EGITIMININ ARDINDAN TÜRKIYE ILK JINEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI UZMANLIGI MEZUNLARINI 2015 YILINDA VERMISTIR.JINEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI NEDIR? KADIN ÜREME SISTEMININ KANSERLERININ TESHIS TEDAVI VE TEDAVI SONRASI TAKIBI ILE ILGILENEN TIP BÖLÜMÜDÜR.SON YILLARDA KANSER ORANLARINDA ARTIS GÖRÜLMESI NEDENI ILE DÜNYADA KALP HASTALIKLARINDAN SONRA EN SIK ÖLÜM NEDENI KANSERE BAGLI ÖLÜMLERDIR.JINEKOLOG ONKOLOGLAR KADIN ÜREME ORGANI TÜMÖRLERININ TEDAVI VE TAKIBINDE ILAVE EGITIM ALMIS KADIN DOGUM UZMANLARIDIR.KADIN KANSERI OLARAK ADLANDIRILAN JINEKOLOJIK KANSERLER:

RAHIM KANSERI (ENDOMETIRUM CA)

RAHIM AGZI KANSERI (SERVIKS CA)

YUMURTALIK KANSERI (OVER CA)

VULVA KANSERI (DIS GENITAL ORGAN CA)

VAJINA KANSERI (VAJEN CA)

CIN1 CIN2 CIN3 TEDAVISI

SORU 2.JINEKOLOJIK KANSERLERIN TESHISI NASIL YAPILIR?, ERKEN TANI VE TEDAVISI MÜMKÜN MÜ?

 

CEVAP:HASTA MUAYENE EDILMEDEN ÖNCE DETAYLI OLARAK HASTANIN SIKAYETLERININ DINLENMESI VE HIKAYESI ÖNEMLIDIR.HASTANIN ÖYKÜSÜ ÇOGU ZAMAN TESHIS EDILECEK RAHATSIZLIK IÇIN YOL GÖSTERICI OLUR.ARDINDAN HASTANIN MUAYENESI YAPILIR,TESHISI NETLESTIRMEK IÇIN EK BAZI TAHLIL VE TETKIKLERININ YAPILMASI GEREKEBILIR.BUNLAR:ULTRASONOGRAFI, MR GÖRÜNTÜLEME, BILGISAYARLI TOMOGRAFI, HORMON TESTLERI,TÜMÖR BELIRTEÇLERI,SMEAR TESTI,RAHIM AGZI BIYOPSISI VE ENDOMETRIAL BIYOPSI (PARÇA ALINMASI) GIBI SAYILABILIR.SIKAYETLERIN KAYNAGI EGER KANSER ISE JINEKOLOJIK ONKOLOJI CERRAHISI UZMANI SIZI KANSER KONUSUNDA BILGILENDIRECEK VE TESHIS SONRASI YAPILACAK TEDAVI ILE ILGILI YÖN ÇIZMENIZE YARDIMCI OLACAKTIR.

 

SORU 3 .RAHIM AGZI KANSERI TARAMASI NASIL YAPILIR?

 

CEVAP: DÜNYADA VE ARTIK ÜLKEMIZDE BILIYORUZ KI ETKEN HPV VIRÜSÜ OLDUGU IÇIN TARAMADA HPV’YI KULLANIYORUZ.ÖZELLIKLE ÜLKEMIZDE 30 YASINDAN BASLAYARAK BES YILDA BIR SMEAR +HPV VIRÜSÜ TESTINI BIRLIKTE KULLANIYORUZ.BU TESTLER GÜNÜMÜZDE GÜNCEL OLARAK KULLANILIYOR.AMA HPV TESTI POZITIF ÇIKTIGINDA HASTALAR BIR PANIK HALINDE RAHIM AGZI KANSERI MI OLDUM ACABA ? DIYE BIR ENDISEYE KAPILABILIYORLAR.SUNU BELIRTMEKTE FAYDA VAR.HPV TESTININ POZITIF ÇIKMASI RAHIM AGZI KANSERI OLDUGU ANLAMINA GELMIYOR.BU ÇOK ÖNEMLI! PANIK OLACAK BIR DURUM DEGIL AMA MUTLAKA BIR DEGERLENDIRME YAPILMASI GEREKTIGINI HASTALARIMIZA BELIRTMEMIZ GEREKIR.ÇÜNKÜ HPV VIRÜSÜ TOPLUMDA SIK GÖRÜLEN BIR ENFEKSIYON VE ÜLKEMIZDE GÖRÜLME SIKLIGI ORTALAMA %15. YANI YÜZ KADINDAN 15’INDE HPV SAPTANMAKTA.YALNIZ HPV VIRÜSÜNE SAHIP OLAN HER BAYAN RAHIM AGZI KANSERI OLUYOR MU? HAYIR. BÜYÜK BIR KISMI YAKLASIK %98 ORANINDA VÜCUT KENDI BAGISIKLIK SISTEMINDE ELIMINE ( YANI YOK ) EDIYOR.

 

SORU 4. HPV TESTI POZITIF GELDIYSE VEYA SMEAR TESTINDE ANORMAL HÜCRELER MEVCUT ISE BU NE ANLAMA GELIR? BU DURUMDA NE YAPMALIYIZ ?

 

CEVAP:ILK SÖYLEYECEGIM SEY HASTALARA ÇOK PANIK YAPMAMALARI GEREKTIGI.BU TESTLERIN POZITIF GELMESI DAHA ÖNCE DE BELIRTTIGIM GIBI RAHIM AGZI KANSERI OLDUGU ANLAMINA GELMEZ.JINEKOLOJIK ONKOLOJI AÇISINDAN BAKTIGIMIZDA HPV TIP 16 VE TIP 18 ‘I POZITIF OLAN BAYANLARDA MUTLAKA YAPMAMIZ GEREKEN RAHIM AGZININ KOLPOSKOP DENILEN CIHAZ ESLIGINDE INCELENMESI VE SÜPHELI ALANLARDAN BIYOPSI ALINMASIDIR.EGER BU YAPILMAZ VE KANSER ÖNCÜSÜ LEZYONLAR TEDAVI EDILMEZ ISE MAALESEF HASTALARI RAHIM AGZI KANSERINDEN KAYBEDIYORUZ.ASLINDA BU KADAR ÖNLENEBILIR VE ERKEN TANISI KÜÇÜK TESTLERLE TESPIT EDILEBILEN ERKEN ASAMADA TANI KOYUP TEDAVI EDILEBILEN HASTALAR TAMAMI ILE BU HASTALIKTAN KURTULABILMEKTE.

 

SORU 5 .JINEKOLOJIK KANSERLERDE ERKEN TANI IÇIN KADINLAR HANGI SIKAYETLERI CIDDIYE ALMALI ? YA DA DIKKATLI DAVRANMALI?

 

CEVAP:JINEKOLOJIK KANSERLERIN BÜYÜK BIR KISMI ASLINDA BULGU VERIYOR.BU YÜZDEN HASTALAR BU BULGULAR AÇISINDAN MUTLAKA DIKKATLI OLMASI GEREKIR.ÖRNEGIN;RAHIM AGZI KANSERI IÇIN ILISKI SONRASI KANAMA EN TIPIK BULGUDUR.YINE RAHIM DUVARI KANSERI ADET DÜZENSIZLIKLERI YA DA MENAPOZ SONRASI MEYDANA GELEN KANAMALAR,YUMURTALIK KANSERI IÇIN KARINDA SISLIK HISSI, ERKEN DOYMA,HAZIMSIZLIK HISSI GIBI.ASLINDA MUTLAKA BULGU VERIYOR.VE BU BULGULARI HASTA DIKKATE ALMALI VE BIR HEKIME BASVURMALILAR.

 

SORU 6. HANGI JINEKOLOJIK HASTALIKLARDA KAPALI (LAPOROSKOPIK) CERRAHI YAPILABILIR?

 

CEVAP:GÜNÜMÜZDE TÜM DÜNYADA ARTIK AMELIYATLAR KAPALI YÖNTEMLERE GEÇTI.JINEKOLOJIDE VE JINEKOLOJIK ONKOLOJIDE LAPOROSKOPIK CERRAHI RUTIN OALRAK UYGULUYORUZ VE ÖNERIYORUZ.MYOMLAR YUMURTALIK KISTLERI RAHIM KANSERI YUMURTALIK TÜMÖRLERI HEMEN HEMEN TÜM JINEKOLOJIK HASTALARDA ARTIK AMELIYAT GEREKIYORSA ÖNCELIGIMIZ LAPOROSKOPIK CERRAHI OLUYOR KI HASTADA HEM KOZMETIK SONUCLAR HEM YARA YERI IYILESMESI VE ISINE ERKEN DÖNMESI AÇISINDAN KAPALI CERRAHIYI AÇIK CERRAHIYE NAZARAN DAHA AVANTAJLI OLMAKTA. 

 

SORU 7. RAHIM IÇI(ENDOMETRIUM)KANSERI TEDAVI SECENEKLERI NELERDIR?

 

CEVAP:RAHIM KANSERINDE TEMEL TEDAVI CERRAHIDIR. CERRAHI TEDAVIYE ALTERNATIF YA DA EK OLARAK GEREKLI DURUMLARDA KEMOTERAPI ,RADYOTERAPI,HORMONAL TEDAVI VE BUNLARIN KOMBINASYONLARI UYGULANABILIR.TEDAVIYI BELIRLERKEN TÜMÖRÜN TIPI,HASTANIN YASI,ÇOCUGUNUN OLUP OLMAMASI GIBI FAKTÖRLER DIKKATE ALINIR.RAHIM KANSERININ TEDAVI VE YÖNETIMI GEREKTIGINDE FARKLI BIRIMLERIN GÖRÜSÜ ALINARAK JINEKOLOJIK ONKOLOJIK CERRAHISI UZMANI TARAFINDAN DÜZENLENMELIDIR.GELECEKTE DOGUM PLANLAYAN HASTALIGIN RAHIMDE SINIRLI OLDUGU ERKEN EVRE HASTALIKLARDA HORMON TEDAVISI UYGULANABILIR.ANCAK HASTA ÇOCUK SAHIBI OLDUKTAN SONRA MUTLAKA CERRAHI TEDAVISI YAPILIR.

 

SORU 8.YUMURTALIK KANSERI ERKEN TESHISI ZOR MU?

 

CEVAP:YUMURTALIK KANSERI HENÜZ YENI OLDUGU SAFHALARDA HENÜZ SIKAYETE YOL AÇMAYABILIR. VEYA BELLI BELIRSIZ GEÇICI SIKAYETLERE NEDEN OLMASI SEBEBI ILE GENELLIKLE HASTLAR TARAFINDAN FARKEDILMEYEBILIR.VE KALIN BAGIRSAK ÜZERINE BASKI YAPMASI SEBEBI ILE KABILZIK YA DA ISHAL SIKAYETLERINE YOL AÇAR.KARIN AGRISI, DOLGUNLUK HISSI,GAZ VE BACAK AGRISI SIKAYETLER DE GÖRÜLÜR.KANSER NORMAL KADIN DOGUM MUAYENELERINDE ATLANABILIR. VE HASTA SADECE BÜYÜK BIR KITLE ILE GELEBILIR.TÜMÖR BELIRTEÇLERI DENILEN BAZI KAN TESTLERI YAPILIR VE YÜKSEK SEVIYELERI TANIDA YARDIMCI OLABILIR.ULTRASONUN YANI SIRA MR,PET VE BILGISAYARLI TOMOGRAFI ILE DEGERLI BILGILER EDINMEK MÜMKÜNDÜR.ANCAK KESIN TANI SADECE TÜMÖRÜN ÇIKARTILARAK PATOLOJIK INCELENMESI SONUCUNDA KONUR.YUMURTALIK KANSERININ YÖNETIMI VE TEDAVISI PEK ÇOK BRANSIN ORTAK ÇALISMASI ILE TAKIM HALINDE YAPILIR,ANCAK BU TAKIM IÇERISINDE JINEKOLOG ONKOLOGLAR EN ÖNEMLI YERI TUTARLAR VE YÖNETIMIN BÜYÜK KISMINDAN ONLAR SORUMLUDUR.

 

SORU 9. SMEAR TEST SONUCU NORMAL OLMAYAN VEYA HPV TESTI POZITIF ÇIKAN BAYANLARDA YAPILAN KOLPOSKOPI ISLEMI HAKKINDA BIRAZ BILGI VERIR MISINIZ?

 

CEVAP:KOLPOSKOPI RAHIM AGZININ DAHA DETAYLI INCEMELEYI SAGLAYAN YÖNTEMDIR.RAHIM AGZINA ÇIPLAK GÖZ ILE BAKMAK YERINE ÖZEL BIR MIKSROSKOP YARIMI ILE RAHIM AGZINDAKI DEGISIKLIKLER INCELENIR.BU TETKIK SIZE AGRI VEREN BIR MUAYANE DEGILDIR.BAZI KADINLAR ISLEMIN ANESTEZI ALTINDA YAPILMASINI ISTEYEBILIR.ISLEM ÇOCUK SAHIBI OLMAYA ENGEL BIR DURUM TESKIL ETMEZ.ANCAK GEBELIK MEVCUT ISE BU DURUMU HASTALAR DOKTORLARINA BILDIRMELIDIR.ISLEM SONRASI HERHANGI BIR SIKAYET ÇOK ÇOK NADIR BIR DURUMDUR.BU ISLEM SIRASINDA ALINAN PARÇALAR PATOLOG TARAFINDAN INCELENIR.VE ISLEM SADECE 5-10 DK KADAR SÜRER .

 

SORU 10.HPV VIRÜSÜNÜN RAHIM AGZI KANSERINE YOL ACTIGINI SOYLEDINIZ.HPV VIRÜSÜNÜN TEDAVISI VEYA ASISI VAR MI?KORUNMAK IÇIN NELER YAPILABILIR ?

 

CEVAP:HPV VIRÜS ASILARI GÜNÜMÜZDE GELISTIRILDI.BU ASILAR ASLINDA EN SIK KANSERE YOL AÇAN HPV TIPLERINE KARSI YAPILMIS KORUYUCU ASILARDIR.BIRÇOK ÜLKEDE BILIYORUZ KI ARTIK BU ASILAR OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUKLARDA ASILAMA PROGRAMLARINDA MEVCUT.RUTIN ÖNERILEN YAS ARALIGI DÜNYADA 9-26 YAS ARALIGIDIR.ANCAK ÖZELLIKLE ILK ILISKIDEN ÖNCE YAPILIRSA NEREDEYSE %100’E YAKIN BIR KORUYUCULUGU MEVCUT.

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Gonca Oğurlu Pakay Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Op. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)