Migren

Yazar Nurettin LüleciAlgoloji Doktoru • 11 Eylül 2020 • Yorumlar:

Her baş ağrısının migren zannedildiği zamanımızda gerçekten migren nedir? nasıl kendini belli eder? ve tedavi edilebilir mi? gibi konuları ele almak istiyoruz. Günlük yaşantımızı olumsuz etkileyen bizi halsiz, çaresiz bırakan iş yaşamımızı etkileyen migren yaklaşık 100 çeşit baş ağrısından sadece bir tanesi, fakat en önemlilerinden biridir. Ama her baş ağrısı da migren değildir. Bu konunun önemi şuradan gelmektedir. Migrenin kendine has tedavisi vardır. Gelişi güzel ilaç, ağrı kesici almak migrenin şeklini şemalini değiştirmekte arada gelen baş ağrıları süreğen yani her gün bizi rahatsız etmeye başlayan başka bir baş ağrısına evrilmektedir. Oysa migren öyle her gün baş ağrısına neden olacak bir hastalık değildir.

Migren genellikle şu özellikleri ile diğer baş ağrılarından farklıdır:

- Ağrı başımızın tek tarafında olur (yarım baş ağrısı, ya sağ ya sol tarafımızda)

-Ağrı, zonklama tarzındadır

-Migren ağrısı gece hastayı uykusundan uyandırmaz fakat sabah baş ağrısı ile uyanabiliriz

-Migren hastaları ağrı başladığında sakin ve dinlenilecek ve genellikle karanlık yerleri tercih ederler

-    gürültü, ışık, kokulardan rahatsız olabilirler. Bu hastalarda bulantı sık görülebilir ancak nadiren kusma görülür

 

Migren ağrısında tetikleyici faktör olarak stresin büyük önemi vardır. Stresi artıran her şey baş ağrısına neden olabilmektedir. Stres beyinde sinirsel yolakların duyarlılığını artırarak ağrı oluştururken migren de beyin dokusu içerisindeki damarsal genişlemeler bazı kimyasalların salınmasına yol açarak aktif inflamasyon oluşturmakta ve migren ağrıları tetiklenmektedir. Stres aynı zamanda vücudumuzun bağışıklık ve toleransını da bozmaktadır.

Migren ve diğer Baş ağrılarını neler tetikler ?

-Sıcak havalar; havadaki sıcaklık artışının migren ve diğer baş ağrılarını tetiklediğine dair bilimsel çalışma sonuçları yayınlanmaya başlamıştır.

- Kokular; makyaj boyaları, parfüm, pudralar ve bazı çiçekler migreni tetikleyebilir. Bazı güçlü parfüm kokuları güzel bile olsa  migreni tetikleyebilmektedir.

-Aksesuarlar: saç aksesuarları özelliklede atkuyruğu yapıldığında saçlı deride gerginliğe yol açmaktadır. 

- Egzersiz: aşırı yorucu ve zorlu egzersizler ve fiziki zorlanmalarda baş ağrısı nedeni olmaktadır. 

-Yorucu sex: yorucu sex yapanlar ve at binicilerinde bu ağrılar daha fazla görülmekte ve migren ile karıştırılmaktadır.

- Konfor bozukluğu: ergonomik olmayan çalışma masa ve sandalyeleri, göz hizasından yüksek yada düşük bilgisayar monitör kullanımı sırt ve bel ağrılarının artmasına boyundan başlayan gerilim tipi baş ağrılarının hazırlanmasına neden olmaktadır.

- Peynir: eskimiş peynirler daha bir risk teşkil etmekte olup esas neden bu eski peynirlerde bulunan tiramin maddesidir.

-Kırmızı şarap; tiramin maddesi bu tip şarapta da bulunmakta, aynı zamanda şarapta bulunan alkol kan damarlarında genişleme yapmak sureti ile de baş ağrılarına yol açmaktadır.

-Dondurulmuş yiyecekler; yine bu yiyecek maddeleri de baş ağrısına yol açan tiramin bulunmakta koruyucu madde olarak kullanılan nitrit ve nitratlar da beyindeki kan damarlarında   genişleme yaparak yaygın iki taraflı baş ağrılarına yol açmaktadırlar.

- Ayak üstü atıştırmak: kan şekerindeki dalgalanmalar baş ağrısı nedenidir. Özellikle atıştırma ve de şeker türü içeren yiyecekler aşırı insulin  salınımına bağlı sonuçta dibe vuran kan şekeri yolu ile daha kötü baş ağrılarına yol açacaktır. 

- Sigara: özellikle küme baş ağrısı olanlarda pasif içicilerse bile tek taraflı baş ağrılarına neden olabilmektedir. Bilindiği gibi nikotin beyne giden kan damarlarında daralmaya ve sekonder baş ağrılarına neden olmaktadır.

- Kafein: bir çok ağrı kesicide bulunmasına rağmen ironik bir şekilde baş ağrısına neden olmaktadır. Özellikle tiryakiler dikkatli olmalı ani kesilen kahve alımı yoksunluk belirtileri göstermekte bunlardan en güçlüsü de baş ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Migren Tedavisi

Baş ağrınız, aldığınız tedbirlerle geçmiyorsa doktorunuzdan profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz. 

Baş ağrısı tedavisinde girişimsel ağrı tedavi yöntemleri hemen başvurulacak yöntemler olmamalıdır. Gelişigüzel ilaç almak çok zararlıdır. Migrene has olduğu bilinen ilaçlar kullanılmalıdır. 

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)