Obezite Tipleri Değişti Mi?

Yazar Fatma YiğitoğluDiyetisyen • 28 Ağustos 2018 • Yorumlar:

Tüm dünyada ve ülkemizde beslenme sağlıksız yönde ilerlemektedir. Her geçen gün artan bu obezite salgını, bizim de bu durum karşısında bir şeyler yapmamız gerektiğinin bir göstergesidir. Ya da hiç önemsemeyip bu hastalığın oranını artırmaya katkıda bulunmak mı istersiniz? Cevabınız hayır ise obezite ile mücadele de nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini yazacağım.

       Ülkemizde son yapılan çalışmalarda obezite oranı kadında %43 iken, erkekte %21 olduğu görülmüştür. Karın tipi yağlanmada görülen oran %34’e kadar çıkmaktadır. Karın tipi yağlanmanın getirdiği en büyük problem metabolik sendromdur. Obezitenin artmasıyla birlikte metabolik sendromun artışında ciddi artışlar görülmektedir.  

 

       Karın Tipi Yağlanmanın Getirdiği Hastalıklar

       Sağlık açısından daha tehlikeli olan karın tipi şişmanlığın getirdiği ciddi sağlık problemi olan metabolik sendromda hipertansiyon, şeker hastalığı, insülin direnci, kolesterolün artması, iyi kolesterolün düşmesi, karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları gibi hastalıklar görülmektedir. 

 

       Bel Ölçümündeki Oranlar Değişti!

       Metabolik sendromdan korunmak için ilk yapmanız gereken, bireyin kendini düzenli olarak kontrol etmesi için basit ve güvenilir yöntem olan bel çevresi ölçümü yapmaktır.

 

       Bel ölçümündeki oranlar artık değişti.

       Yeni ölçümler kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm geçmesi karın tipi şişmanlığın başlangıcıdır ve metabolik sendrom için risk oluşturur. Ayrıca insülin direnci veya glikoz toleransı, kan yağlarında artış, yüksek tansiyon durumlarından ikisi de ek olarak varsa siz metabolik sendromsunuzdur.

 

     Karın Tipi Obezite Artık Kadın Tipi Şişmalık Mı?   

      Karın tipi yağlanma, çoğunluk erkeklerde görülür olarak bilinmesine rağmen Türkiye de en son yapılan çalışmalarda kadınların %50’ den fazlasında görülmektedir.

      Bu da ülkemizde ileriki yıllarda kadınlarda metabolik sendrom yani kronik hastalıkların görülme oranının ciddiyetini gösteriyor.

 

     Mutlaka Yapılması Gerekenler

 • Kilo kaybı sağlanmalı ve sağlıklı kilo hayat boyu korunmalı.

 • Kalsiyumun, vücutta yağ yakımını sağladığını unutmayın. Günde 2 porsiyon yoğurt tüketerek yağları yakın. Yağsız veya düşük yağlı süt ürünleri tüketin.

 • Bitki çaylarının faydaları olduğu gibi zararları da vardır bu yüzden aşırı tüketmeyin günde 2 fincan yeterlidir. Vücudumuz için en iyi içeceğin su olduğunu unutmayın.

 • Şekersiz de olsa içerdikleri kafeinden dolayı asitli içeceklerin tüketimine dikkat edin. Aşırı kafein tüketirseniz, vücutta ödem oluşumu kaçınılmazdır.

 • Çeşitli baharatlarla yemeklerinizi zenginleştirin. Böylece hem metabolizmayı hızlandırmış olursunuz hem de yağsız et, tavuk ve hindi ile yapılmış yemeklerinizi lezzetlendirirsiniz.

 • Tuz tüketiminin kısıtlanmalı (günde 4-6 gram). Tuzu azaltmak için yemekleriniz de baharat kullanın.

 • Ticari mayaların kullanıldığı ekmekler bazı bireylerde rahatsızlık verebilir. Bu sebeple yufka ekmeği tüketebilirsiniz. Sağlıklı zayıflamanın ekmek tüketerek olduğunu unutmayın.

 • Sağlıklı zayıflamada altın kurallarından biri de ana öğünlerden birinin sebze yemeği, diğerinin de et yemeği olmasıdır.

 • Sağlıklı pişirme yöntemlerini uygulayın, kızartma gibi işlemlerin azaltın.

 • Tatlı tüketimini azaltın. Tatlı krizleriniz için 3 kaşık tam veya yarım yağlı yoğurt ile 1-2 tatlı kaşığı tarçın veya 2-3 adet doğranmış kuru kayısı ekleyin.

 • Su tüketiminizi dikkat edin. Her öğün öncesi 30 dakika önce su içmeye özen gösterin. Yarım saat önce içilen su, mide asidini azaltmasıyla açlığı azaltır.

 • Sağlıklı yağ içeren 2 adet ceviz veya 5-6 adet badem veya fındık günlük tüketin.

 • Spor sırasında belli aralıklarla toplam 3-4 adet kuru erik/kayısı tüketin. Hem size enerji verecek hem de düşen kan şekerinizi dengeleyecektir. Fiziksel aktiviteyi artırın ve düzenli hale getirilmelidir.

 • Özellikle trigliserid yüksekse doymamış yağ (omega-3) alımı artırmak için düzenli balık tüketin. Balık aynı zamanda vücut yağının azalmasında etkilidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)