Organ Nakilli Hastalar, Yaz Geldi Dikkat!

Yazar Alp GürkanGenel Cerrah • 9 Temmuz 2018 • Yorumlar:

Diyaliz hastalarının en büyük hayali böbrek nakli olmaktır. Böylece sağlığına kavuşacak, sosyal ve iş hayatı normale dönecek, evlenecek ve çoluk çocuk sahibi olacaklardır. Bu böbreği ancak büyük bir fedakârlık örneği gösteren bir yakınından veya yıllar bekledikten sonra beyin ölümü sonrası yaşamını yitiren bir kişinin bağışlanan bir organlarından sağlayabilir. Bu kendisine çıkmış bir “büyük ikramiyedir”. Bu nedenle o böbreğe çok değer verir.

Yaz geldiğinde artık diğer sağlıklı insanlar gibi tatile gidecek, en azından gezip tozacaktır. Bu arada dikkat etmesi gereken konular da olacaktır.

Hava sıcak olduğundan daha fazla terleyecek, su ve tuz kaybedecektir. Bu nedenle kış aylarına göre daha fazla sıvı tüketmesi ve biraz da tuz kısıtlamasını hafifletmesi gerekir. Yani tuz alımını biraz artırmaları lazım. Bazı hastalarımız sıvısını daha çok çay olarak almaktadır. Çay güzeldir ama diüretik etkisi de vardır. Bu nedenle çaydan çok normal su içmekte fayda var. Bu günlerde sodalı içeceklerin reklamı da çok fazla, sodalı içeceklerin zararlı olduğunu unutmamak lazım. Ayrıca bu sıcak aylarda ağır ve sindirimi zor gıdalardan da kaçınmak gerekir.

Organ nakilli hastalarımıza her zaman güneş ışınlarından uzak durmasını öğütlüyoruz. Direkt güneş ışınlarından kaçının, gölgede duracaksanız bile 50 koruyuculu güneş kremi sürün. Havalar ısındı, yürüyüşlerinize devam edin ama ya çok erken saatlerde ya da güneş batmaya yakın yürüyüşe çıkın.

Yüzmek çok yararlıdır. Güneşte kalmamak ve denize girerken bile güneş kremi sürmek şartıyla bol bol yüzün. Havuzlar artık her ne kadar hijyenikseler de deniz kadar temiz değildir. O nedenle havuz yerine denizi tercih edin. Ama ne olursa olsun ıslak mayo ile kalmayın. Gidin hemen mayonuzu değiştirin. Islak mayo idrar yolu enfeksiyonunun en büyük sebeplerinden biridir.

Sağlıklı, mutlu ve neşeli bir yaz geçirmeniz dileğimle…

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)