Pandemide Bayram

Yazar Zübeyde Ezgi HorzumPsikolog • 18 Mayıs 2021 • Yorumlar:

Bayram, her birimiz için farklı anlamlar taşıyor. Bazılarımız bayramlarımızı değer verdiğimiz insanlarla bir arada olarak, bayramın neşesini, tatlı kargaşasını birlikte paylaşarak geçirmek istiyor, bazılarımız yorucu iş temposundan kısa bir süreliğine de olsa sıyrılarak dinlenmek ve kendisine vakit ayırmak istiyor. Bayram kimisi için uzun ve kalabalık bir kahvaltı sofrası, kimisi için tatil yaparak dinlenmek, çocuklar için ise şeker ve çikolata toplamak anlamına geliyor. Keyifle seçtiğimiz kıyafetlerimiz, özenle hazırlanan sofralar, iç ısıtan sohbetler… Bu cümleler bile artık “Nerede o eski bayramlar!” sözünün içinde yer alan örnekler haline geldi. Maalesef ki pandemi hayatımızın her alanında köklü değişimlere neden olduğu gibi bayramlarımızı da derinden etkiledi. Pandemi sürecinin devam etmesi sebebiyle bu yıl da bayramımızı mesafelerle çevrili, evlerimizin sınırları içinde geçireceğiz. Peki hayatımızın birçok alanını kısıtlayan pandemi bayram sevincimizi de kısıtlamalı mı? Elbette ki bu bayram birçoğumuzun hayal ettiği ve ihtiyaç duyduğu şekilde geçmeyecek fakat bu biraz olsun bayramın neşesini içimizde taşımaya engel olmamalı.

Peki Ne Yapabiliriz?

Sabah erken kalkıp içinde iyi hissettiğimiz bir kıyafetimizi giymek ve güzel bir kahvaltı yaparak güne başlamak ilk adımımız olabilir. Evimizde başlayan küçük bayram alışkanlıklarımızı bırakmak bu süreçte daha da zorlanmamıza yol açacaktır. Sevdiğimiz yemeklerden oluşan bir masa hazırlamak, bize iyi hissettiren bir etkinliğe vakit ayırmak iyi hissetmemizi sağlayacaktır. 

  Ev içinde kalabalık yaşayan kişilerin birbirlerine karşı hassas olması önemlidir. Uzun süre evde kalmak her birimizin psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Her birimiz diğerinin de bu süreçten etkilendiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Uzun süre birlikte olmanın yaratabileceği anlaşmazlıkların sayısını ve şiddetini azaltabilmek amacıyla önce empati kurmak sonrasında ise kişilerin kendilerini etkili bir biçimde ifade etmesi önem taşımaktadır. Pandemi gölgesinde geçen bir bayramın ve yasaklar sebebiyle uzun bir süre evde kalmanın yarattığı duygusal yükleri ancak anlaşılır bir şekilde ifade ederek ve duyarlı olarak hafifletebiliriz. 

   Çoğumuz sevdiklerimiz ile bir arada olamayacak olmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Bayramda evde olmak bir süreden sonra yalnızlık hissi yaratabilir ve bu his bizi olumsuz etkileyebilir. Bu noktada teknolojiyi mesafelerin kısalmasını sağlamak için kullanabiliriz. Sevdiklerimizi arayarak mümkünse görüntülü konuşarak onların varlığını hissetmek, bayramlarını kutlayarak mesafeler içinde de olsa bayramın iç ısıtan sevincini paylaşmak her birimize çok iyi gelecektir. Bu bayram fiziksel olarak uzakta da olsak onların yanımızda olduğunu hatırlamalı, bizim yanlarında olmayı ne kadar istediğimizi onlara hatırlatmalıyız. Her bayram evin insan ile dolup taşmasına alışık olan, bayramın içerisinde barındırdığı gelenek ve görenekleri özlemle anan büyüklerimizi aramak, bu zor süreçte onların da daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. 

   Bayramı evde geçireceği için en çok etkilenenler de şüphesiz çocuklar olacaktır. Normalde bayram çocuklar için gezmek, şeker toplamak, harçlık almak gibi onlara keyif veren birçok aktiviteden oluşurken bu bayram evlerinde oturacak olmak onlara elbette ki farklı hissettirecektir. Akrabalarından topladıkları harçlıklar, kapı kapı dolaşıp topladıkları şekerler onların zihninde bir ödül niteliği taşımakta, sevdikleri ile ortak bir paydada buluşarak vakit geçirmek onlara güven duygusu aşılamaktadır. Çocukların bu bir arada olma duygusunu yaşamaları ve kendilerini iyi hissetmeleri için ev içinde ailecek yemek yemek, çocuğun sevdiği kıyafetini giymesi, ailecek oynanacak keyifli oyunlar, çocuğun sevdiği çikolatayı yemesi gibi küçük şeyler çocuğun bayram neşesini biraz olsun yaşamasını sağlayacaktır. Ayrıca çocuğun akrabaları ve arkadaşları ile görüntülü konuşması ve çevrimiçi ortamda da olsa bayram kutlaması yapması bayram ruhunu yaşamasına katkı sağlayacaktır. 

  Son olarak unutmayalım ki psikolojik sağlığımızı korumamız, pandemi sürecini sağlıklı atlatmanın en önemli basamaklarından birini oluşturmaktadır. Hepimizin bayramı kutlu olsun! Mesafelerin ve kısıtlamaların olmadığı, sevdiklerimizle paylaşabildiğimiz nice bayramlara…

  

 

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yorumlar: (0)