Sertleşme Sorunu

Yazar Halim HattatAndroloji Doktoru • 28 Kasım 2016 • Yorumlar:

Dünya genelinde neredeyse 200 milyon erkeğin sertleşme sorunu yaşadığı ve bu rakamın 2025 yılına kadar 322 milyonu bulacağı tahmin ediliyor.  Erkekler için bunu itiraf etmek güç olsa da kırk yaşın üzerindeki on erkekten yedisi bir şekilde sertleşme sorununu yaşıyor! Yani seks performansında sıkıntı yaşayan erkeklerin sayısı zannedildiğinin kat ve kat üzerinde! Hattat Klinik ekibinin Sizin için hazırladığı sertleşme sorunu reçeteniz ile uzun yıllar cinsel yönden güçlü ve performanslı kalabilirsiniz. Sertleşme sorunu olan erkeklerin yarısından fazlasında sorun psikolojik değil fiziksel!  Oysa pek çok erkek problemin günlük strese, kafa yoğunluğuna, gerginliği bağlı olduğunu düşünüp uzun süre sorunun kendiliğinden geçeceğini ümit ediyor.  Maalesef sertleşme sorunu çoğu vakada anatomik problemlere, penis damar ve sinirlerinde yetmezliğe, hormon eksikliğine bağlı gelişiyor.  Kullanılan bazı ilaçlar, hastalıklar, yaşam tarzı yanlışları da sertleşmeyi bozabiliyor.

Sertleşme sorununun altında değişik ve sayıca fazla neden olduğu için herkese uyan tek bir tedavi yöntemi doğru bir yaklaşım değil.  Size uygun bir tanı ve tedavi sürecinden geçmelisiniz.  İşte Hattat Klinik ekibi olarak bu farkı yaratıyoruz. Tüm bu sebepleri penis doppler incelemeleri, penis sinir hassasiyetinin ölçümleri, metabolik takipler, hormon testleri gibi yöntemlerle inceliyoruz.  Böyle bir kontrol hem var olan cinsel sorunların nedenlerini ortaya koyuyor, hem de fark edilmeyen fonksiyon düşüşlerini ortaya çıkarıyor.  Cinsel bölge erkek vücudunun bir barometresi.  Buradaki her sorun size genel vücut sağlığınızla ilgili fikir veriyor.  Penis damarlarınızda sorun varsa veya testosteron hormonunuz düşükse 5 yıl içinde bir kalp damar sorunu yaşamanız çok olası. Böyle bir incelemede;

  • Erkeklik hormonlarınız (total-serbest-bioavailable testosteron, seks hormonu bağlayıcı globulin, prolaktik, TSH vs gibi kan tahlilleriyle)
  • Penis damarlarınız (penis doppleri gibi görüntüleme yöntemleriyle)
  • Penis sinirleriniz (biothesiometre gibi özel tetkiklerle)
  • Performans endişeniz (psikogram gibi psikolojik testler ile)
  • Prostat sağlığınız (PSA gibi kan tetkikleri, ultrason vs gibi incelemelerle)
  • Pelvik kas tonusu (özel tetkiklerle)
  • Cinsellik için risk teşkil eden metabolik parametreler (metabolizma dedektifleriyle) değerlendiriliyor.

Ardından sebebe, size ve partnerinize uygun bir tedavi yapıyoruz. Herkese aynı ilaç, aynı şekilde, aynı dozda verilmiyor.  Bazen farklı ilaçlar, hormonlar, enjeksiyonlar kullanılıyor. Gerekiyorsa penis şekil ve hacminde değişim yaratılıyor.  Penis protezlere ihtiyaç duyulabiliyor.  Ek olarak penis gençleştirici, canlandırıcı, damar ve sinirlerini oluşturucu tedavi protokolleri uygulanıyor.  Böylece sadece şikayet ortadan kaldırılmıyor. Tam bir tedavi sağlanıyor.  


Unutmayın, sertleşme problemi her erkeğin başına gelebilir. Yani bir seferlik başarısızlık kalıcı olmayabilir.  Günlük stresler, endişe, depresif ruh hali, konsantrasyon güçlüğü sertleşmeyi kısa süreli bozabilir. Ancak sertleşme sorunu 1-2 ayı aşkın devam ediyorsa daha fazla vakit kaybetmeden mutlaka bir uzmandan yardım alın.

İşte Hattat Klinik uzmanlarının tedavi protokolünüzde kullanabilecekleri araçlardan bazıları!

TEDAVİ KISA KISA...
Performans sorunu dediğimizde akla ilk önce ilaçlar geliyor.  Tedavilerde genelde ilk sırada tercih edilen bu ilaçlar cinsel bölgeye giden kan akımını arttırarak sertleşmeye yardımcı oluyor.  Bu ilaçların etki etmesi için cinsel istek duymanız, cinsel olarak uyarılmış olmanız ve hormon seviyenizin iyi durumda olması gerekiyor.  Kalp sorunları nedeniyle nitrat türü ilaç kullananlarda ise performans ilaçları kullanılmıyor.  Yeni tedavi protokollerinde bazı hastalarımıza ilişki öncesi yerine bu ilaçları düzenli kullanmalarını da tavsiye edebiliyoruz. İlaç tedavileri performans endişesi olan erkeklerde davranış terapi ile birleştirildiğinde daha etkili bir tedavi sağlıyor. Metabolik hastalıklarda veya bir ameliyat sonrasında gelişen sertleşme sorununda ilk tedavi seçeneği yine ilaçlar oluyor.

Diğer seçenekler arasında, enjeksiyon veya özel tabletlerle penis içine performansı arttıran ilaçların uygulaması var. Enjeksiyon tedavisinde enjektör yardımı ile sertleşmeyi sağlayan ilaçlar penis içine uygulanıyor.  Bu ilaçlar 5-10 dakika içinde sertleşme sağlıyor ve 30-60 dakika devam eden bir etki oluşuyor.  Özellikle ilaçların işe yaramadığı durumlarda veya cinsel ilişkiye karşı aşırı korku varsa bu tedavi seçilebiliyor.  Bu enjeksiyonların tipinin, doz ve süre takibinin çok iyi yapılması gerekiyor.

Hiçbir tedavi yönteminin işe yaramadığı durumlarda ise mutluluk çubuğu olarak da bilinen penis protez ameliyatları uygulanıyor.  
 
PENİS ÜTÜSÜ NEDİR?
Son yıllarda sertleşme sorununda artık ilaç veya cerrahi gerektirmeyen tedaviler de geliştirildi.  Bunlar arasında yüksek enerjili şok dalga tedavisi büyük yankı uyandırdı.  Bu tedavide ultrasona göre 10 kat yüksek enerji cinsel bölgeye uygulanıyor.   Yüksek enerji dalgaları peniste yeni damar gelişimini sağlıyor, sinir sistemini destekliyor, cilt dokusunu tazeliyor.  Bu yönüyle bu tedavilere penis ütüsü de deniliyor.  Kalp-damar problemi veya şeker hastalığı olan, yüksek tansiyon-kolesterolü bulunan, kalp krizi geçirmiş veya sigara içen erkeklerde özellikle başarılı sonuçlar alınıyor. Özellikle sertleşme sorunuyla ağrı yaşayan hastalarda %85’e varan oranda iyileşme yaşanıyor.  Yine sertleşme sorunu için ilaç kullanmak istemeyen kişilere de alternatif sağlanıyor.    Tedavi sırasında ve sonrasında ilaç kullanmak gerekmiyor, ciddi bir yan etki yaşanmıyor.  Son yaptığımız çalışmalar -ki bunları son Avrupa kongresinde de sunduk- hem hastaların hem de eşlerinin tedavi sonrasındaki cinsel yaşamlarından oldukça mutlu olduğunu gösteriyor. 

BİOFEEDBACK İLE GÜÇLÜ PENİS KASLARI!
Biofeedback normalde farkına varmadığımız ancak fizyolojik olarak vücutta oluşan işlevleri bir monitör aracılığı ile takip etmemizi sağlayan bir sistem.   Pelvik biofeedback'te farkına varmadan az veya çok çalıştırdığınız penis kaslarınızı bir monitör ile takip ederek doğru çalıştırmayı öğreniyorsunuz.   Bu kasların düzgün çalışması sertleşme kalitesini arttırıyor ve boşalma süresinin kontrolünü sağlıyor.

CİNSEL İSTEK YOKSA...
Cinsel isteği olmadığı için sertleşme problemi yaşayan hastalarda genellikle sorun ya depresyon gibi psikolojik problemlere ya da hormonal dengesizliklere bağlıdır. Testosteron düşüklüğü tespit edilen hastalara testosteron yerine koyma tedavileri sertleşme kalitesini ve cinsel isteği iyileştiriyor.  Buna ek olarak sertleşme ilaçları da kullanabiliyoruz.  

İLİŞKİ TEDAVİSİNİ UNUTMAYIN!
Performans sorununun  hasta ve partnerlerini bedenen, zihnen ve ruhen yıprattığı biliniyor. Uzun süre bu sorun nedeniyle aktif bir cinsel yaşamdan uzak kalan çiftlerde öfke, hayal kırıklığı, güven eksikliği yaşanabiliyor.  Bu nedenle sadece performans sorununu tedavi etmek yeterli olmayabiliyor. İlişkinizdeki çatışmaları, kırgınlıkları, yanlış anlamaları, öfkeleri çözmeniz, eşinizle yakınlaşmanız, onunla tekrar mutlu bir iletişim kurmanız işte bu yüzden çok önemli.  Son çalışmalar, medikal tedavilere ek olarak bu şekilde psikolojik ve ilişki desteği almanın çok daha başarılı sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Ayrıca depresyon-endişe yaşıyorsanız veya cinsellikte başarılı olamayacağınıza inanıyorsanız da mutlaka Hattat Klinik uzmanlarından destek almanızı öneriyoruz.  

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Yazar

Halim Hattat Androloji, Üroloji, Üreme Endokrinolojisi Ve İnfertilite Prof. Dr.

Randevu al Profili görüntüleyin

Yorumlar: (0)